7 Protesty proti potratům

Antikoncepce? Potraty? Bůh to chce jinak, hlásali odpůrci potratů

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Přes čtyři tisíce odpůrců umělých potratů pochodovalo centrem Prahy. S hesly Dítě je vždy naděje, Zrušte potratový zákon či Nenarozené dítě má právo žít vyrazily v sobotu stovky lidí z pražského Klárova, kde předtím rozdávali makety dvanáctitýdenních plodů nenarozených dětí. Postoje demonstrantů lze shrnout do třech bodů: Ženy potratů zpětně litují. Když nezabíjíme narozené děti, není důvod zabíjet narozené. Potraty jsou zlo.

Motivace k Národnímu pochodu pro život, který organizovalo Hnutí Pro život, se vesměs nelišily. „Potrat je zločin. Když nemáme právo zabít člověka dva měsíce po porodu, proč je to možné dva měsíce po početí?“ řekl účastník pochodu Rostislav Černý. „Přišel jsem, protože nenarozené děti se samy nemohou bránit,“ sdělil další.

Na Klárově se sešli lidé, kteří jsou přesvědčení, že potrat není omluvitelný. A to ani v případě znásilnění, nebo zdravotního postižení dítěte. „I postižené děti mají svoje místo ve společnosti. Pokud by v ní chyběly, společnost by strnula,“ vysvětlila žena, která kritizovala i nedostatečnou osvětu ve školách. Další účastnice řekla, že za potraty často stojí muži, kteří těhotnou ženu nepodpořili.

Hnutí Pro život, které pochod organizovalo, nyní koordinuje projekt Nesoudíme. Pomáháme. Nabízí pomoc ženám, které se cítí nuceny k umělému potratu. Mezi účastníky pochodu se našly ale i radikálnější postoje k ženám, které potrat podstoupily. „Jedna kamarádka na potratu byla. Předtím jsem ji měl zařazenou do škatulky hodná holka,“ sdělil demonstrant, který přijel na akci ze západních Čech.

Pochody se konají každé jaro už od roku 2001. Vždy jim předchází mše. Letos ji odsloužil kardinál Dominik Duka v katedrále svatého Víta.

Pochod prošel kolem Karlova mostu a Národního divadla, kde potkal několik odpůrců. Ti nesli nesouhlasné transparenty. Na nich byla například hesla „Moje tělo, moje volba“ nebo „Chráněný sex není zločin“.

Čtěte dále: Předsedou Pirátů se po dvou letech stal znovu Ivan Bartoš

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.