Antikoncepce? Potraty? Bůh to chce jinak, hlásali odpůrci potratů
Protesty proti potratům
Přes čtyři tisíce odpůrců umělých potratů pochodovalo centrem Prahy. S hesly Dítě je vždy naděje, Zrušte potratový zákon či Nenarozené dítě má právo žít vyrazily v sobotu stovky lidí z pražského Klárova, kde předtím rozdávali makety dvanáctitýdenních plodů nenarozených dětí. Postoje demonstrantů lze shrnout do třech bodů: Ženy potratů zpětně litují. Když nezabíjíme narozené děti, není důvod zabíjet narozené. Potraty jsou zlo.
Motivace k Národnímu pochodu pro život, který organizovalo Hnutí Pro život, se vesměs nelišily. „Potrat je zločin. Když nemáme právo zabít člověka dva měsíce po porodu, proč je to možné dva měsíce po početí?“ řekl účastník pochodu Rostislav Černý. „Přišel jsem, protože nenarozené děti se samy nemohou bránit,“ sdělil další.
Na Klárově se sešli lidé, kteří jsou přesvědčení, že potrat není omluvitelný. A to ani v případě znásilnění, nebo zdravotního postižení dítěte. „I postižené děti mají svoje místo ve společnosti. Pokud by v ní chyběly, společnost by strnula,“ vysvětlila žena, která kritizovala i nedostatečnou osvětu ve školách. Další účastnice řekla, že za potraty často stojí muži, kteří těhotnou ženu nepodpořili.
Hnutí Pro život, které pochod organizovalo, nyní koordinuje projekt Nesoudíme. Pomáháme. Nabízí pomoc ženám, které se cítí nuceny k umělému potratu. Mezi účastníky pochodu se našly ale i radikálnější postoje k ženám, které potrat podstoupily. „Jedna kamarádka na potratu byla. Předtím jsem ji měl zařazenou do škatulky hodná holka,“ sdělil demonstrant, který přijel na akci ze západních Čech.
Pochody se konají každé jaro už od roku 2001. Vždy jim předchází mše. Letos ji odsloužil kardinál Dominik Duka v katedrále svatého Víta.
Pochod prošel kolem Karlova mostu a Národního divadla, kde potkal několik odpůrců. Ti nesli nesouhlasné transparenty. Na nich byla například hesla „Moje tělo, moje volba“ nebo „Chráněný sex není zločin“.