Chystá se zatčení K. H. Franka, v Praze vyrostla barikáda
Česko si připomíná konec války
Česká republika si v pátek řadou oficiálních i neformálních akcí připomene 70. výročí konce druhé světové války. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 podepsalo kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.
Zeman na Vítkově, pak letí do Moskvy
Tradiční pietní akt se za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, dalších ústavních činitelů a armádních špiček uskuteční u památníku na pražském Vítkově. Během vzpomínky na oběti války vojáci a politici položí věnce, zazní hymna i čestná salva. Ministr obrany Martin Stropnický udělí nejvyšší resortní vyznamenání a jmenuje válečné veterány do vyšších hodností.
Zeman, podle ústavy vrchní velitel ozbrojených sil, pak na Pražském hradě jmenuje nové generály. Ještě před odletem na oslavy konce války do Moskvy se na kbelském letišti setká s válečnými veterány. S některými českými a ruskými veterány se pak večer sejde na českém velvyslanectví v Moskvě.
Čtěte také: Zeman: V Moskvě nebudu řešit situaci planety, ale české pohledávky
V Praze vyrostl tábor i barikáda
Na Kubánském náměstí v Praze vyroste vojenský tábor, který bude simulovat situaci v hlavním městě v posledních dnech války. Lidé si budou moci prohlédnout historické zbraně či uniformy a aspoň částečně se vžít do atmosféry doby.
Na žižkovském Havlíčkově náměstí vyroste barikáda, která připomene Pražské povstání. Bitvy se zúčastní na čtyři stovky vojáků, kteří budou představovat příslušníky československého odboje, vlasovců, Rudé armády a wehrmachtu.
V Dejvicích se koná zážitková výstava nazvaná Paměť národa – Osvobození 70, která poutavou formou přibližuje osudy odbojářů, vojáků nebo lidí, kteří přežili holokaust. Na Vítězném náměstí bude v historickém železničním vagónu, takzvaném dobytčáku, umístěna unikátní multimediální instalace. Akci doplní hudební vystoupení, dobrodružná hra, projekce historických filmů nebo debaty v běžně nepřístupných prostorech Dejvického nádraží – protileteckém krytu a Masarykově salónku, který první československý prezident využíval při cestách do Lán.
V Rokycanech zatknou K. H. Franka
V Rokycanech zase předvedou, jak v tomto městě nedaleko demarkační linie v roce 1945 zatkli nenáviděného říšského ministra pro Čechy a Moravu K. H. Franka.
Dobovou vojenskou techniku i bojovou ukázku z konce války uvidí zájemci v Českých Budějovicích. Pamětní desku, která bude připomínat památku válečných letců regionu, odhalí v Českém Krumlově. Organizátoři chystají také přehlídku vojenské techniky, bitvu o město, koncert, výstavy a přednášky.
Deska na památku vlastence
Zástupci města Pardubice odhalí pamětní desku připomínající jednu z posledních pardubických obětí této války, nadporučíka Vladimíra Eliáše. Jméno tohoto vlastence a odbojáře nese od roku 1991 jedna z pardubických ulic a také základní škola, na níž bude deska 70 let po jeho tragické smrti umístěna.
Na náměstí v Hořicích budou odpoledne k vidění ukázky bojů proti německé armádě, kulturní program potrvá až do večera. Vzpomínkové akce pro veřejnost pořádají i další města, nevládní organizace či kluby vojenské historie.