‚Vracíme se. Rakousko jedná s uprchlíky hůř než se psy‘

Byla chyba sem chodit, míní Iráčan

‚Vracíme se. Rakousko jedná s uprchlíky hůř než se psy‘NOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Už více než tisícovka migrantů v průběhu letošního roku dobrovolně opustila Rakousko a vrátila se do země svého původu. Řada z nich totiž do Evropy přišla s přehnanými představami a nepočítala s tím, že budou muset přespávat na společné ubytovně. Někteří se dokonce domnívají, že s nimi úřady v alpské zemi nejednaly hezky. „S uprchlíky se v Rakousku jedná hůř než se psy,“ postěžoval si jeden z migrantů.

Podle statistik rakouského ministerstva vnitra, které zveřejnil server The Local, zemi v období od ledna do listopadu letošního roku dobrovolně opustilo nejméně 1750 migrantů. Jedná se ponejvíce o občany Kosova (1100), Iráku (530) a Afghánistánu (120). Údaje ministerstva následně potvrdily i ambasády zmíněných zemí ve Vídni.

„Jednoduše nás tady ponížili, byla chyba sem chodit,“ řekl k tomu mladý migrant z Iráku jménem Omer.

Důvody, proč migranti Rakousko opouštějí, se liší. Například ti, kteří přišli z Kosova, postupně zjišťují, že jejich země je příliš bezpečná na to, aby získali nárok na azyl. Ti, kteří pocházejí z Iráku a Afghánistánu, by sice azyl získat mohli, ale nelíbí se jim, že na něj budou muset čekat několik měsíců nebo dokonce i let. A nelíbí se jim ani to, že mnohdy musí bydlet ve společných ubytovnách.

„Jednoduše nás tady ponížili, byla chyba sem chodit,“ řekl k tomu mladý migrant z Iráku jménem Omer. „Lidé se na nás dívají jako kdybychom byli teroristé. Jediné, co chceme, je ale mír. S uprchlíky se v Rakousku jedná hůř než se psy – psi aspoň dostávají dobré jídlo a někdy mají dokonce i vlastní oblečení,“ dodal.

Omer do Rakouska přišel spolu se dvěma přáteli, kteří stejně jako on pocházejí z Iráku. Po třech měsících, které strávili v provizorní ubytovně ve Vídni, se však všichni tři chtějí vrátit zpět do Iráku. Mladíci listu Kurier řekli, že jsou všichni vystudovaní inženýři a v Rakousku chtěli nalézt lepší život. Kvůli špatným podmínkám se ale radši vrátí do válkou postižené vlasti.

Zajímavé přitom je, že zklamaní migranti se do svých domovských zemí nemusejí vracet svépomocí, jak by se možná dalo očekávat – server The Local k tomu poznamenává, že se zpravidla vracejí letadlem, přičemž letenku jim zčásti platí rakouské ministerstvo vnitra a zčásti Evropská unie.

Migranti však neodcházejí jen kvůli nevyhovujícímu ubytování. Mnoho z nich odradila skutečnost, že bude trvat několik měsíců či let než dostanou azyl a získají tak nárok na sloučení rodiny. Ti, kteří pocházejí například z Kosova a mají malou šanci, že dostanou azyl, zase odchází dobrovolně, aby se vyhnuli deportaci. „Bylo by to pro ně ponižující,“ uvedl k tomu mluvčí rakouské pobočky charitativní organizace Caritas, která s migranty spolupracuje.

Čtěte také: Švédsko rozhodlo o deportacích. A 14 tisíc migrantů se vytratilo

Dejte nám dům a příjem, pak si budu hledat práci, oznámil naivní Syřan

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články