Vládní koalice projde zkouškou pravdy
Spor ministra financí Andreje Babiše (ANO) s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem je symptomem neefektivní vládní praxe. Kabinet Bohuslava Sobotky je u moci už osm měsíců a zatím se zdá, že v tradici minulých vlád zametá staré problémy pod koberec. Někdy jsou však staré průšvihy tak velké, že přes všechnu ministerskou snahu vybublají na povrch jako v případě léčebné metody pomocí kmenových buněk. Pak se začnou ministři navzájem urážet a je samozřejmé, že se přestřelkou nevyřeší vůbec nic.
Není divu, že se stará historie s kmenovými buňkami opět připomněla, má opravdu pozoruhodné rozměry. Začala už v květnu 2009, kdy Topolánkova vláda schválila na návrh ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové několik zdravotnických projektů. Byly mezi nimi nákupy Leksellova gama nože pro pražskou Nemocnici Na Homolce se státním příspěvkem 150 milionů korun a přístroje CyberKnife pro ostravskou fakultní nemocnici za 200 milionů, vedle toho byl schválen plán na privatizaci největších tuzemských tkáňových center v Brně a Ostravě.
Už v roce 2010 vznikla podezření, že nákupy Na Homolce a v Ostravě byly předraženy nejméně o 50 procent a že je provázela korupce. Ředitel Homolky Vladimír Dbalý byl kvůli tomu letos zatčen. Také před čtyřmi lety byla poprvé zpochybněna privatizace tkáňových bank. Většinu akcií v nich zadarmo získala soukromá a nepříliš průhledná firma PrimeCell, která slíbila investovat 935 milionů korun a vytvořit nový způsob léčby pomocí lidských tkání shromažďovaných v obou bankách. Dodnes PrimeCell nezveřejnila, kolik dala do stavby nových laboratoří, jisté však je že inkasovala 800 milionů evropských dotací od ministerstva průmyslu.
U případu CyberKnife je důležité, že ostravská nemocnice přístroj koupila v období, kdy ji řídil současný ministr Němeček. Až do června 2013 byl také předsedou představenstva společnosti 4MEDI, která byla dceřinou firmou PrimeCell a využívala tkáňovou banku v Ostravě.
Zatím se neprokázalo, že nový způsob léčení opravdu pomáhá. Letos Němečkovo ministerstvo zdravotnictví přesto zařadilo do seznamu hrazených výkonů léčení ischemické choroby nohou pomocí kmenových buněk, i když neproběhly klinické zkoušky, které by prokázaly účinnost terapie. Návrh seznamu výkonů nařizoval pojišťovnám platit pražské klinice IKEM a ostravské fakultní nemocnici za jeden výkon vysokou taxu 100 tisíc korun. Mohlo to pomoci i společnosti 4MEDI, která s ostravskou nemocnicí spolupracuje na výzkumu kmenových buněk a dodává potřebná léčiva.
Návrh vyvolal ostré spory mezi odborníky, o kterých předminulý čtvrtek informoval deník Aktuálně.cz. Minulé úterý Němečkovi úředníci léčbu kmenovými buňkami ze seznamu vyškrtli a dva dny poté informoval o záměru léčit spornou metodou Babišův deník Mf Dnes. Němeček pak prohlásil, že článek obsahuje lživé informace a že byl sepsán na Babišovu politickou zakázku. Ministr financí reagoval prohlášením, že Němeček koupil pro ostravskou nemocnici nejdražší CyberKnife na světě a že z výnosů takových obchodu financoval stavbu svého domu v horském středisku Čeladná. Spor má v příštím týdnu vyřešit jednání mezi koaličními stranami.
Horší přístup k řešení vážného zdravotnického problému si lze těžko představit. Pět let starý případ tkáňových bank a ostravského kybernetického nože byl mnohokrát popsán a zatím vždy zameten pod koberec. Jde přitom jen o jeden z mnoha problémů zdravotnictví, za kterých je nejhorší zcela neprůhledné financování nemocnic nikým neřízenými zdravotními pojišťovnami. Také vláda Bohuslava Sobotky se snažila tvářit, že zdravotnictví není cedník, ze kterého se bez užitku ztrácejí každoročně miliardy. Činila tak za aktivního přispění ministra financí Babiše, který má povinnost zdravotnické finance kontrolovat a dosud informace o nepořádku v Němečkově resortu utajoval.
Koalice se už teď nevyhne zkoušce, která stejně jednou musela přijít. Zřejmě se rozhodne už na nadcházející koaliční radě, která může konečně přiznat, že se ve zdravotnictví trestuhodně ztrácejí peníze, a poté navrhnout účinná řešení. Anebo ostatní koaliční předáci prostě jen smíří Babiše s Němečkem a v dosavadní zametací praxi se bude pokračovat bez omezení dál. Tím by koalice učinila první významný krok ke svému zániku a klid by si přitom zajistila jen do prvního dalšího skandálu.