První výročí nezdařeného vojenského puče. Turecko čekají demonstrace
Nepodařené svrhnutí Erdogana
Turecko si v sobotu připomíná první výročí nezdařeného puče proti režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, při němž bylo 250 lidí zabito a přes 2000 zraněno. V zemi platí výjimečný stav, vláda řídí zemi pomocí dekretů. Ze zaměstnání bylo propuštěno více než 150 000 státních zaměstnanců údajně podporujících pučisty. Degradováno bylo 350 důstojníků.
Erdogan se v sobotu v Ankaře zúčastnil mimořádné parlamentní schůze. „Uplynul právě rok od nejtemnější a nejdelší turecké noci, která se nakonec změnila v jasný den,“ řekl na schůzi poslancům premiér Binali Yildirim. Poděkoval tisícům Turků, kteří se loni 15. července vydali do ulic na výzvu prezidenta, aby pučisty přemohli.
Ze zosnování puče turecké vedení obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a v Turecku má řadu příznivců. Od loňského července turecký režim pozatýkal kvůli údajným vazbám na Gülenovo hnutí na 50 000 lidí. Duchovní ale tvrdí, že podíl na pokusu o převrat nemá.
Patnáctý červenec byl v Turecku na počest vítězství nad pučisty vyhlášen státním svátkem. Veřejná doprava je o víkendu v Istanbulu a Ankaře zdarma. Obě města plánují na dnešek masové „pochody národní jednoty“ za účasti tisíců lidí, na mostě přes Bospor bude v Istanbulu pietní akt na počest obránců režimu, kteří během puče zahynuli.
Erdogan se nejprve zúčastní pietních aktů v Istanbulu a v noci odletí do Ankary. Na parlamentní schůzi má pronést projev půldruhé hodiny po půlnoci, kdy na parlament před rokem pučisté svrhli první bomby.
Poslanci se tehdy před bombardováním museli skrývat ve sklepení. Při puči vojáci nasadili tanky a vrtulníky, obsadili televizní vysílač a pokusili se obklíčit letní prezidentovo sídlo.