Marksová má „plné zuby“ ministrů z ČSSD

Spory v ČSSD

Marksová má „plné zuby“ ministrů z ČSSDNOVÉ
Michaela Marksová Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

ly Echo24

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) se velmi ostře vyjádřila na adresu svých kolegů z vlády. O ministrovi zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi a bývalé ministryni školství Kateřině Valachové (oba ČSSD) v rozhovoru pro server iHned.cz řekla, že je má plné zuby. Marksová kritizovala i vedení strany, které podle ní nemělo vyhodit Andreje Babiše (ANO) z vlády.

Místopředsedkyně ČSSD Marksová odkrývá nejednotu, která ve straně a v jejím vedení panuje. V rozhovoru mluvila především o neochotě vládních kolegů hledat kompromisy a shodu na předkládaných zákonech.

Ministryně práce a sociálních věcí Marksová měla spolu s ministrem zdravotnictví Ludvíkem a bývalou ministryní školství Valachovou vyřešit problém kojeneckých ústavů a dětských domovů. Péče o malé děti je nyní roztříštěná mezi všechny tři resorty, ministři se tak měli dohodnout na sjednocení pod jedno ministerstvo a případném zrušení kojeneckých ústavů. Ministři se však nedohodli, přestože pochází všichni tři ze stejné strany.

„Já už jich mám plné zuby. My jsme se o tom opravdu hádali. Jestli je ministr Ludvík přesvědčený, že tam jsou nemocné děti a že potřebujeme ústavy v podobě, jakou má například ten v Krči, tak co s tím mám udělat? Mě to strašně mrzí. Jednou jsme se hádali i před panem premiérem a ten nám pouze řekl, že se máme dohodnout. Jenomže dohoda znamená změnu, tak jak se mám dohodnout s někým, kdo změny nechce?“ řekla Marksová pro iHned.cz. Je jasné, že současná vláda již nestihne roztříštěnou péči o malé děti vyřešit.

Podle Marksové také silně chybovalo vedení strany, když se rozhodlo odvolat tehdejšího ministra financí Andreje Babiše z vlády, jednalo se podle ní o marketingovou chybu. „Věcně to chápu, ale jsou dvě reality: jedna je faktická a druhá je politická, jak to vnímá veřejnost. A my jsme věděli, že teď před volbami ho vyhazovat z vlády je prostě chyba,“ uvedla Marksová. Již dříve kritizovala premiéra Bohuslava Sobotku za to, že se některé zásadní informace dozvídá až spolu s veřejností.

Vedení strany podle Marksové ke všemu neposlouchá doporučení marketingových poradců. „Třeba Andrej Babiš se jimi řídí. My máme schopnost se jimi neřídit, případně udělat pravý opak,“ míní ministryně. Nadějí je pro ní ministr zahraničí a volební lídr Lubomír Zaorálek, který by prý mohl u voličů zlepšit obraz ČSSD.

Čtěte také: ČSSD je rozhádaná, vracím se do nemocnice, říká ministr Ludvík