Zaorálek: Zneužít stát pro likvidaci konkurenta? Takové Palermo tu ještě nebylo

Babišova nahrávka o firmě FAU

Zaorálek: Zneužít stát pro likvidaci konkurenta? Takové Palermo tu ještě nebyloNOVÉ 1
Domov

Existuje velké podezření, že v případě insolvence opavské firmy FAU byla zneužita státní instituce pro likvidaci hospodářského konkurenta. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Reagoval na nahrávku, na níž předseda hnutí ANO Andrej Babiš o společnosti, která skončila po zásahu Finanční správy v konkurzu, hovoří. Ministr zahraničí v této souvislosti odkazem na Palermo přirovnal případ k praktikám mafie.

„Zneužití státní instituce pro likvidaci konkurenta, to je takové Palermo, které jsme tady ještě neměli. Sice jsme už slyšeli o způsobech, jak se dají likvidovat firmy, dokonce si pamatuji, že kniha Žlutý baron popsala, jak Andrej Babiš si počínal, když tuneloval firmy a chtěl je převzít, ale použít opravdu státní instituci takovým způsobem, jak se rýsuje v této kauze, to je podle mě opravdu vyšší stupeň,“ řekl Zaorálek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Věc by podle něj měly prošetřit policie a státní zastupitelství, protože existuje podezření ze spáchání trestného činu. „Já doufám, že policie a státní zástupci budou jednat řádně a tak, jak mají, a nenechají se zmást nebo ovlivnit výroky některých politiků. Mám na mysli třeba některé velice nešťastné výroky ministra spravedlnosti pana (Roberta) Pelikána (ANO),“ řekl. Pelikán tento měsíc v rozhovoru v týdeníku Respekt řekl, že policejní žádost o vydání Babiše ke stíhání kvůli dotaci na farmu Čapí hnízdo má ovlivnit volby.

Diskusi vyvolala nahrávka, kterou v neděli zveřejnil anonymní twitterový účet Skupina Šuman, kde už se v minulosti objevilo několik nahrávek s Babišem. Někdejší ministr financí na novém záznamu hovoří o firmě FAU, která se loni v říjnu dostala do insolvence a o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ říká Babiš na bezmála minutové nahrávce. Není jasné kdy a s kým mluví.

Babiš serveru iHNED.cz řekl, že finanční a celní správu nezneužíval a neúkoloval. Podle něj měli správci daní ke krokům proti zadlužené firmě vážné důvody. K obsahu nahrávky se nechtěl vyjadřovat, tvrdí, že ji neslyšel.

Čtěte také: Odmítám, neslyšel jsem, nebudu komentovat, říká Babiš k nahrávce o FAU

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli případu vyzval ministra financí Ivana Pilného (ANO) ke kontrole postupu finanční správy. Výsledek kontroly očekává do 30 dnů.

Čtěte také: Z nahrávky vyplývá, že Finanční správa zlikvidovala firmu FAU, která se znelíbila Babišovi