Febiofest: filmy, které si nesmíte nechat ujít

osobní výběr

Febiofest: filmy, které si nesmíte nechat ujít
Z filmu Hotel Foto: Febiofest
1
Panorama
Sdílet:

Každoroční kobercový kinematografický nálet - Febiofest - začíná, ve čtvrtek slavnostně, od pátku pro veřejnost. Spousta filmů, spousta hostů, spousta všeho. Tu mnohost jsem si dovolil trochu přebrat a na základě čistě osobních preferencí a odhadů (většina snímků bude v Česku uvedena poprvé)  sestavit festivalové menu. Třeba to někomu přijde k užitku. Všechny projekce jsou v Cinestar Anděl.

Pátek 21.3.

14:00 Vlčí děti (Litva, Německo)  Od debutu německého režiséra Ricka Ostermanna bych, při vší úctě, nečekal nějakou převratnou filmařinu. Zabývá se ale epizodou ve filmu a vlastně ani jinak příliš nezpracovanou. Osudem válečných sirotků v někdejším německém Východním Prusku (dnešní Kaliningradská oblast). Rok 1946, dvě děti, rozlehlé lesy, Rudá armáda, NKVD, protikomunističtí pobaltští partyzáni, nouze a hlad. Může to trochu připomínat jinou dětskou poválečnou ságu z Německa - snímek Lore australské režisérky Cate Shortlandové. Pokud se mu Ostermannův film trochu přiblíží, nemusela by jeho návštěva být ztráta času.

14:30 Ona (USA) Režisér Spike Jonze za tenhle film dostal Oscara za scénář a zasloužil si ho. Na bizarní premise - chlapík se zamiluje do operačního systému svého počítače - vystavěl komplikovaný a emocionálně přitom přímočarý příběh, v němž se toho jako by mimochodem řekne dost o dnešních lidech, o způsobu, jímž přistupují ke světu a k druhým. Žádná velká řachanda, spíš melancholie. Kdyby můj počítač mluvil hlasem Scarlettt Johanssonové, taky by to se mnou zamávalo. 

21:15 Dotek hříchu (Čína) Film režiséra Jia Ziangke dostal v Cannes cenu za scénář, ve čtyřech povídkách popisuje odcizenost a krutost života v současné Číně. Pointa příběhů je násilná. Jednou za čas má jeden náladu podívat se, jak jsou na sebe lidi zlí - tuhle potřebu by film měl uspokojit. 

Sobota 22.3.

15:00 Big Sur (USA) Adaptace prózy Jacka Kerouaca v zemi původu nebyla moc dobře přijatá. Portrét osamělého tvůrce, kterého začíná pohlcovat jeho temná stránka, by mě ale zajímal. I kvůli režisérovi Michaelovi Polishovi, jenž dříve spolu s se svým jednovaječným dvojčetem  Markem točil filmy, ne snad důležité nebo výrazně dobré, ale čímsi zvláštní, v nichž jako kdyby se k životu klubalo cosi, co jednou třeba ohromí.

19:30 Přežijí jen milenci (USA) Jim Jarmusch točí o upírech, očekávám pomalu pronášená moudra, suchý až přesušený humor a detaily na hezké či zajímavé obličeje. A taky písničky, to se snad rozumí samo sebou.

21:45 Pamplona - běh s býky 3D Diváka, naladěného sledovat 3D skot na úprku ulicemi 3D Pamplony mezi adrenalinem sjetými davy 3D lidí, by tenhle film rozhodně neměl zklamat.

Neděle 23. 3.

11:45 Armstrongova lež (USA) Známý tvůrce politických dokumentů Alex Gibney (Taxi na temnou stranu) si tentokrát odskočil ke sportu. Rekapituluje příběh světoznámého sportovce, cyklisty Lance Armstronga, který ohromoval výkony i postojem k životu - dokázal se vrátit potom, co onemocněl rakovinou. Taky hodně dopoval. A právě cyklistova schopnost "provotřídně" lhát je leitmotivem Gibneyho snímku.

16:30 Stroj (UK) Pokud někdo sdílí mou úchylku pro levnou sci-fi produkci. Film režiséra Caradoga W. Jamese je dystopie (moje další úchylka) z doby nadcházející studené války mezi Západem a Čínou. Zlí vojáci a láskyplný programátor ve filmu soupeří o "duši" nově vytvořeného počítače s umělou inteligencí. Snaha přijít s nějakým chytrým sci-fi konceptem, který by nebyl založený na speciálních efektech, je poslední dobou čím dál rozšířenější. Jednou to určitě vyjde.

22:00 A dost! (USA) Filmy režisérky Nicole Holofcenerové vynikají empatií vůči postavám a jejich vykreslením, schopností postihnout emocionální bouře všedního života. V tom je její dílo příkladem pronikavého a velmi ženského vidění. Na její nový film ale mohou zamířit i chlapíci, kteří dříve propadli mafiánské sáze Sopranovi. Hlavní mužskou roli hraje loni zesnuvší představitel Tonyho James Gandolfini  - byla to jedna z jeho posledních.

Pondělí 24. 3.

16:45 Stalingrad 3D (Rusko) Pokud by snad někdo zatoužil porozumět duchu současného Ruska, respektive jeho režimu. Z jiných důvodů se, upřímně řečeno, na ten film koukat nedá. Podivná a otravná směs estetiky počítačových her, "vyspeedovaného" snímání a dlouhých patetických a mělkých promluv, prokládaných dlouhými zámlkami a doprovázených velmi vážně znějícími smyčci. Kdo si myslí, že se nakonec dočká nějaké té monumentální řežby, může se zamyslet ještě jednou.

21:00 Georgeova matka (USA) Uvádí se v rámci přehlídky filmů hosta festivalu, charismatického herce Isaacha De Bankolého. Nigerijský pár v New Yorku nedokáže počít dítě, z toho vyvěrají problémy a dilemata související s domovskou kulturou hrdinů. Snímků o životě africké menšiny v Americe moc není (její vztahy s původními afroameričany nejsou vždy idylické), zaoceánská kritika kromě toho oceňuje výkony hlavních představitelů a oslnivou obrazovou stránku filmu.

Úterý 25. 3.

14:15 Sibiřská škola (Itálie) Možná spíš kuriozita. Adaptace úspěšné knihy Nikolaje Iljina, který po emigraci do Itálie popsal svoje roky dospívání coby synka z gangsterské rodiny v separatistickém Podněstří. Litevci a mezinárodní hvězdy hrají Rusy, těšil bych se hlavně na akcent Johna Malkoviche, jeho "Áj jem nět sjetisfajt" z pozapomenutého filmu Rounders si pamatuju ještě dneska.

21:45 Muž bez minulosti (Finsko) Šance dohnat dvanáct let starou klasiku Akiho Kaurismäkiho v rámci přehlídky filmů s finskou herečkou Kati Outinenovou.  Potlučený chlapík se probudí se ztrátou paměti, ujmou se ho bezdomovci, sbližuje se s důstojnicí Armády spásy. Charakteristickým způsobem statické, archaické, zpomaleně groteskní a tiše jímavé.

Středa 26. 3.

16:45 Sex, drogy a daně (Dánsko) Režisér Christoffer Boe je známý jako tvůrce filmů někdy dost okázale uměleckých. Tentokrát ale zpracoval příběh jaksi ze života, osou jeho filmu je přátelství dvou protikladných reálných osobností - požitkáře a magnáta Simona Spiese a stydlivého právníka Gilstrupa, který mimo jiné založil populistickou dánskou Stranu Pokroku a přivedl ji do parlamentu.

18:45 Čokoláda (Francie) Nezaměňovat s tou příšernou limonádou s Johnnym Deppem. Šestadvacet let starým snímek debutovala jedna z nejvýraznějších soudobých režisérek - Claire Denisová. Zobrazuje v něm svoje dětství v koloniální Africe. V rámci přehlídky snímků s Isaachem De Bankolém.

Čtvrtek 27. 3.

19:30 Walesa: Člověk naděje (Polsko) Filmová biografie vůdce Solidarity a pozdějšího prezidenta natočená klasikem, jenž boj Solidarity zachytil už v partyzánsky natočeném snímku Muž ze železa. Člověk, který má zájem o moderní dějiny, by tohle asi měl vidět. Zvědavost budí i otázka, jak (a jestli vůbec) se Wajda vyrovnal s Walesou jaksi pozdním, jenž je ve vlasti vnímán hodně rozporně.

21:45 Zloděj dětí (Itálie) Dvaadvacet let stará road movie, uvedená v rámci přehlídka režiséra Gianniho Amelia. Stárnoucí a zahořklý policajt veze přes celou Itálii do dětského domova dvě děti a cosi se v něm pohne. Zahřeje to u srdce, možná i rozpláče - ovšem bez citového vydírání.

Pátek 28. 3. 

14:30 Sametoví teroristé (SR, ČR) Příběhy lidí, kteří se v době komunismu rozhodli proti režimu bojovat jako osamělí vlci, od ničení nástěnek po atentát na Gustáva Husáka. Mezi zpovídanými je i Vladimír Hučín. Vynalézavě inscenované "dohrávky", občas mírně absurdní bžunda.

19:00 Bloudění (Belgie/Rumunsko) V závěru festivalu už bude pilný návštěvník trpět jako zvíře, nejenom kvůli bolesti očí. Vhodný pro tu chvíli je nepochybně film o Belgičanovi, který trpí jako zvíře v rumunských horách - z důvodů jistě vážnějších než předávkování filmem.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz