ČSSD Babiše podržela, ale teď znovu zaútočila. Spustila video

Předvolební kampaň sociální demokracie

ČSSD Babiše podržela, ale teď znovu zaútočila. Spustila videoNOVÉ
Videospot ČSSD "Dva roky ve vládě" Foto: Youtube kanál ČSSD
1
Domov

Filip Nachtmann

Týden poté, kdy ČSSD odstartovala kampaň před podzimními volbami heslem Stát není firma. Je to společenství lidí, spustila její další fázi. V předvolebním videu se opět vymezuje proti vicepremiérovi a šéfovi koaličního hnutí ANO Andreji Babišovi. Podle sociálních demokratů stát patří všem, nejen těm, kdo měří hodnotu všeho v penězích. A budoucnost prý není projektem na jedno volební období. Strana umístila klip na internet jen tři dny poté, co ve sněmovně odmítla omezit Babišův střet zájmů a dovolila jeho Agrofertu dál se účastnit veřejných zakázek.

Start kampaně ČSSD před podzimními krajskými a senátními volbami vyvolal minulý týden pozdvižení. Sociální demokraté si totiž jako svůj hlavní cíl nevybrali například někoho z opozičních lídrů nebo současnou uprchlickou krizi, která se stala jedním z hlavních témat voleb na Slovensku, ale strefila se do svého koaličního partnera – šéfa ANO Andreje Babiše.

Heslo Stát není firma. Je to společenství lidí, které socialisté vylepili na billboardy, totiž přímo odkazuje na Babišův legendární výrok o tom, jak by rád český stát spravoval. A ČSSD v popichování Babiše pokračuje i tento týden.

„Patří všem. Nejenom těm, kdo měří hodnotu všeho v penězích. Dobrý stát myslí na budoucnost, a ta není projektem na jedno volební období,“ říká se mimo jiné ve videu, které strana zveřejnila v pondělí.

Dobrý stát je podle ČSSD postaven na myšlenkách svobody, spravedlnosti a solidarity. „Nemá jen dohlížet, vybírat daně a spravovat účetní knihy,“ vypočítává také video. A to trochu paradoxně v okamžiku, kdy si současná vláda a její ministr financí Babiš zřejmě nejvíce ze všech polistopadových vlád libují v zavádění všelijakých registrů, kontrol a evidencí. Za mnohými z nich stojí právě šéf ANO.

V kampani útok. Reálně podpora

„Chtěli jsme lidem sdělit pomocí kladných emocí, že stát není zlo, nebo že není postaven jen na penězích a manažerských rozhodnutích,“ komentuje klip premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Náklady na výrobu spotu, který jinak komentuje úspěchy strany ve vládě, se podle ČSSD pohybovaly v desetitisících korun. Nasazen bude pouze na internetu, kde ho má podpořit kampaň na zpravodajských serverech a sociálních sítích. Klip lze shlédnout mimo jiné na webu www.srdcebijevlevo.cz.

A ještě jeden paradox. ČSSD svou kampaň, jejíž ústřední myšlenkou je vymezení se proti Babišovi, spouští ve dnech, kdy ve sněmovně odmítla omezit Babišův střet zájmů. Sociální demokraté totiž v pátek vzali zpátečku a u klíčového hlasování o návrhu, který firmám ministrů zakazoval účastnit se veřejných zakázek, Babiše (na rozdíl od lidovců) podrželi.

Čtěte také: Kdo a čím vydírá Bohuslava Sobotku?

Další šanci omezit vicepremiérův střet zájmů budou mít sociální demokraté už za několik týdnů. To bude sněmovna hlasovat o druhém opozičním návrhu mířícím na Babiše. Ten počítá s tím, že by členové vlády nemohli být ovládajícími osobami ve firmách.

Více čtěte: K omezení Babiše chybělo pět hlasů. Kalousek: ‚ČSSD se podělala‘