1 Předvolební kampaň sociální demokracie

ČSSD Babiše podržela, ale teď znovu zaútočila. Spustila video

NOVÉ

Témata: , ,

Týden poté, kdy ČSSD odstartovala kampaň před podzimními volbami heslem Stát není firma. Je to společenství lidí, spustila její další fázi. V předvolebním videu se opět vymezuje proti vicepremiérovi a šéfovi koaličního hnutí ANO Andreji Babišovi. Podle sociálních demokratů stát patří všem, nejen těm, kdo měří hodnotu všeho v penězích. A budoucnost prý není projektem na jedno volební období. Strana umístila klip na internet jen tři dny poté, co ve sněmovně odmítla omezit Babišův střet zájmů a dovolila jeho Agrofertu dál se účastnit veřejných zakázek.

Start kampaně ČSSD před podzimními krajskými a senátními volbami vyvolal minulý týden pozdvižení. Sociální demokraté si totiž jako svůj hlavní cíl nevybrali například někoho z opozičních lídrů nebo současnou uprchlickou krizi, která se stala jedním z hlavních témat voleb na Slovensku, ale strefila se do svého koaličního partnera – šéfa ANO Andreje Babiše.

Heslo Stát není firma. Je to společenství lidí, které socialisté vylepili na billboardy, totiž přímo odkazuje na Babišův legendární výrok o tom, jak by rád český stát spravoval. A ČSSD v popichování Babiše pokračuje i tento týden.

„Patří všem. Nejenom těm, kdo měří hodnotu všeho v penězích. Dobrý stát myslí na budoucnost, a ta není projektem na jedno volební období,“ říká se mimo jiné ve videu, které strana zveřejnila v pondělí.

Dobrý stát je podle ČSSD postaven na myšlenkách svobody, spravedlnosti a solidarity. „Nemá jen dohlížet, vybírat daně a spravovat účetní knihy,“ vypočítává také video. A to trochu paradoxně v okamžiku, kdy si současná vláda a její ministr financí Babiš zřejmě nejvíce ze všech polistopadových vlád libují v zavádění všelijakých registrů, kontrol a evidencí. Za mnohými z nich stojí právě šéf ANO.

V kampani útok. Reálně podpora

„Chtěli jsme lidem sdělit pomocí kladných emocí, že stát není zlo, nebo že není postaven jen na penězích a manažerských rozhodnutích,“ komentuje klip premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Náklady na výrobu spotu, který jinak komentuje úspěchy strany ve vládě, se podle ČSSD pohybovaly v desetitisících korun. Nasazen bude pouze na internetu, kde ho má podpořit kampaň na zpravodajských serverech a sociálních sítích. Klip lze shlédnout mimo jiné na webu www.srdcebijevlevo.cz.

A ještě jeden paradox. ČSSD svou kampaň, jejíž ústřední myšlenkou je vymezení se proti Babišovi, spouští ve dnech, kdy ve sněmovně odmítla omezit Babišův střet zájmů. Sociální demokraté totiž v pátek vzali zpátečku a u klíčového hlasování o návrhu, který firmám ministrů zakazoval účastnit se veřejných zakázek, Babiše (na rozdíl od lidovců) podrželi.

Čtěte také: Kdo a čím vydírá Bohuslava Sobotku?

Další šanci omezit vicepremiérův střet zájmů budou mít sociální demokraté už za několik týdnů. To bude sněmovna hlasovat o druhém opozičním návrhu mířícím na Babiše. Ten počítá s tím, že by členové vlády nemohli být ovládajícími osobami ve firmách.

Více čtěte: K omezení Babiše chybělo pět hlasů. Kalousek: ‚ČSSD se podělala‘

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.