ON-LINE: V Bruselu obviněný z terorismu. Francie začala pohřbívat

Hrozba útoku v Belgii

ON-LINE: V Bruselu obviněný z terorismu. Francie začala pohřbívatAKTUALIZOVÁNO
Vojáci hlídkující před hotelem Radisson Blu. Foto: FOTO: Twitter / Stuart Webb
13
Svět

Echo24

Nejvyšší stupeň teroristické hrozby bude v Bruselu platit až do příštího pondělí. To znamená pro policii nejvyšší pohotovost i v příštích dnech. Belgičtí policisté zároveň pokračují v honbě za Salahem Abdeslamem, který se podle nich stále nachází v zemi. Situace ve městě je i nadále vážná, metro by mohlo ale jezdit už od středy, stejně tak školy by mohly být otevřeny od středy.

Většina bruselských ulic a náměstí i v pondělí zeje prázdnotou. Také nejezdí metro a odstaveny z provozu jsou také některé autobusové linky. Jsou zavřené školy a také univerzity, dále i některé obchody a kina. Opatrní jsou i turisté a raději nevycházejí ze svých hotelů.

Francie zároveň dnes zvýšila své bojové nasazení v Sýrii. Vyslala do východního Středomoří letadlovou loď Charles de Gaulle a odpoledne vyrazily do boje proti islamistům první stroje. Britský premiér David Cameron oznámil, že bude usilovat, aby se Velká Británie zapojila do bombardování pozic Islámského státu. Cameron jednal o nastalé situaci s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem nebo s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.​​​​

On-line přenos a více informací o situaci, která panovala ve Francii a Belgii ve čtvrtek, si můžete přečíst tady. Fotogalerii zachycující den útoků v Paříži a celý následující týden poté, je k nahlédnutí zde.

Sledujeme on-line
20:32 Francie začala pohřbívat oběti teroru
Ve Francii začaly probíhat pohřby těch, kteří přišli o život při teroristických útocích. Například ve městě Blois truchlily podle fotek desítky lidí nad smrtí sester šestadvacetileté Anny a třicetileté Marion Lieffrig-Petardových. Obě zemřely v hudebním klubu Bataclan, ve kterém probíhal koncert kapely Eagles of Death Metal. Starší Marion studovala hudbu na pařížské Sorbonně a nedávno se vrátila z roční stáže v Barceloně. Více o obětech útoků se dočtete zde.

20:20 Islamista vyzývá „bratry“ na videu k útoku jako v Paříži
Džihádista z Islámského státu, představovaný jako Belgičan, vyzývá na novém videu své „bratry“ v zahraničí, aby následovali příkladu útoků v Paříži, které, jak říká, způsobily zmatek ve Francii. Podle náznaků by nahrávka mohla být pořízena ve východní Sýrii.

19:47 Na pařížském předměstí se našla podezřelá vesta. Patřila teroristům?
Na pařížském předměstí se našla vesta, která mohla sloužit jako sebevražedný pás. V Montrouge ji našly v popelnici úklidové čety, které zde zrovna čistily ulice. Ve stejné oblasti byl objeven dříve signál mobilního telefonu, který patřil hledanému Salahu Abdeslamovi. Vyšetřovatelé se teď snaží zjistit, jestli vesta patřila teroristům a souvisí s atentáty ve francouzské metropoli 13. listopadu. Informoval o tom list Le Figaro s odkazem na francouzskou policii.

19:21 Nejvyšší stupeň hrozby terorismu potrvá
Nejvyšší stupeň teroristické hrozby bude v Bruselu platit i v dalších dnech, a to nejméně do příštího pondělí. Rozhodla o tom bezpečnostní rada státu a oznámil to belgický premiér Charles Michel. To znamená, že policie bude dál v nejvyšší pohotovosti. Školy zůstanou zavřené ještě v úterý a další den zase začne školákům vyučování. Totéž platí i pro metro, které se rozjede ve středu. Tento nejvyšší čtvrtý stupeň trvá v belgické metropoli od soboty.

19:12 Zatčený byl obviněn z atentátů v Paříži
Jeden z těch, kteří byli zatčeni při masivních protiteroristických akcích v Bruselu, byl obviněn. Policisté jej podezřívají, že byl zapojen do teroristických útoků v Paříži. Dalších 15 lidí, kteří byli také zatčeni v neděli, policie propustila.

18:17 V bytě teroristů nenašli policisté žádné útočné zbraně
Francouzská policie nenašla v bytě teroristů žádné útočné zbraně. V Saint-Denis objevila zásahová jednotka pouze úlomky granátu a pistoli. Policisty to překvapilo, protože při zásahu kladli obyvatelé bytu velmi tvrdý odpor. Informoval o tom zpravodaj ČT Petr Zavadil. V tomto bytě se našla tři těla, která patřila strůjci atentátů Abdelhamidovi Abaaoudovi a jeho sestřenici Hasně Aitboulachcenové. Identitu třetího prozatím policie neoznámila.

17:50 Francie chce zastavit tok peněz do terorismu
Francouzské ministerstvo financí chce v reakci na pařížské atentáty omezit možnosti financování teroristických činů. Chystá se proto omezit například dostupnost předplacených bankovních karet, které umožňují vyzvedávat peníze z bankovních účtů anonymně. Zároveň získá více pravomocí úřad pro boj s praním špinavých peněz (Tracfin). S odvoláním na ministra financí Michela Sapina o tom informovala agentura AFP.

16:20 V Bruselu zavládla temná atmosféra, říkají turisté
Bezpečnostní opatření, která Brusel zavedl kvůli trvajícímu nejvyššímu stupni teroristické hrozby, se dotkla také turistů. Do ulic jich podle BBC vyrazilo jen málo a raději se zdržují v místech, kde jsou ubytovaní. Někteří popisují i ovzduší strachu, které opanovalo belgickou metropoli. „Zavládla tu temná atmosféra. Nemůžeme se dočkat, až odsud odjedeme,“ uvedli návštěvníci pro britskou stanici.

16:04 První letouny vyrazily z lodi Charles de Gaulle do boje
První francouzské bojové stroje odstartovaly z letadlové lodi Charles de Gaulle. Směřují k pozicím Islámského státu v Sýrii a Iráku. Letadlová loď dorazila na určené místo ve východním Středomoří během dopoledne. Francie tak zintenzivnila bojové nasazení proti islamistům kvůli teroristickým útokům z 13. listopadu.

14:56 Hledaný Abdeslam přivezl teroristy k fotbalovému stadionu
Francouzským vyšetřovatelům se podařilo zjistit, jakou roli měl hledaný Salah Abdeslam při teroristickým útocích. Přivezl podle nich trojici teroristů k fotbalovému stadionu Stade de France v Saint-Denis. Auto značky Renault Clio se posléze našlo zaparkované v 18. pařížském obvodu. Navíc překáželo do silnice, takže řidič patrně spěchal. Podle vyšetřovatelů měl zaútočit v této oblasti, ale na poslední chvíli si to rozmyslel. Kolem druhé hodiny ráno volal známým, aby pro něj přijeli.

13:52 Média znají identitu třetího obviněného v Belgii
Televize RTBF s odvoláním na zdroj z prokuratury zveřejnila identitu třetího muže, kterého v Belgii v souvislosti s pařížskými atentáty obvinili z terorismu. Jedná se údajně o 39letého Maročana Lazíze Abrahímího, v jehož voze policie našla zbraň a stopy krve. Další zbraně pak nalezla při prohlídce jeho bytu ve čtvrti Molenbeek. Prokuratura Abrahímího obvinila z členství v teroristické organizaci, účasti na teroristickém útoku a z nedovolené držení zbraní. Jeho bratr se prý v současnosti nachází v Sýrii. Kromě Abrahímího obvinili v Belgii z terorismu také Mohameda Amriho a Hamzu Attoua, kteří po atentátech vyzvedli Salaha Abdeslama v Paříži a přivezli ho do Bruselu.

13:24 Prokurátor vyvrátil, že by Abdeslam uprchl do Německa
Francouzská prokuratura popřela spekulace médií, že Salah Abdeslam uprchl ve voze BMW do Německa. Prokurátor sice uvedl, že v neděli v noci policie během kontroly zastavila vůz značky BMW, došlo ale k identifikaci řidiče a nebyla zjištěna žádná spojitost s probíhající antiteroristickou operací. Dodal také, že počet zatčených od neděle vzrostl na 21 lidí.

12:58 Uzavřeno je NATO i Atomium
Kromě metra nejezdí také některé linky autobusů, nebo jsou výrazně omezeny. Podle belgických médií za to může fakt, že do práce nepřišlo mnoho řidičů, kteří se obávají možnosti teroristického útoku. Sekretariát NATO v Bruselu pro dnešek zakázal všechny návštěvy a bránu hlídají posily. Velká část zaměstnanců zůstala doma. Uzavřeno je i slavné Atomium.

12:39 Bezpečnostní rada se sejde v 16:30
Bezpečnostní rada státu, která bude rozhodovat, jestli ponechá pro Brusel nejvyšší stupeň pohotovosti proti teroristickému útoku, se sejde znovu v pondělí v 16:30.

11:53 ​Sebevražedný atentátník z Bataclanu byl ,,slušný a laskavý“
Francouzský týdeník Paris Match zveřejnil video Samyho Amimoura, sebevražedného atentátníka z koncertní síně Bataclan, z doby, kdy pracoval jako řidič autobusu pro pařížskou městskou dopravu RATP. Video pořídil jeden z jeho kolegů na firemním školení. Jeho bývalí kolegové a přátelé ho popisují jako „laskavého a slušného věřícího“, který se „modlil pětkrát denně a nepil alkohol“.11:34 Policie kontroluje cestující na nádraží
Reportér BBC v Bruselu Gavin Lee na Twitteru napsal, že pracovníci bezpečnostních služeb kontrolují cestující na bruselském nádraží Gare du Midi. Podle svých slov byl zastaven a musel se prokázat průkazem totožnosti.

10:51 Probíhá evakuace bruselské radnice
Vojáci a policisté evakuují budovu radnice v Bruselu. Celé město je jako na trní, většina ulic a náměstí zeje prázdnotou. Uzavřeny jsou obchodní centra, kina i školy. Vlaky jsou poloprázdné.

 

10:47 Hollande: Chceme jim napáchat co největší škody
Podle Hollandea je vojenským cílem „způsobit Islámskému státu co největší škody“. Prezident potvrdil, že Francie zintenzivní útoky proti IS. „Jsme přesvědčeni, že musíme pokračovat v úderech proti DAEŠ (arabská zkratka pro IS) v Sýrii,“ prohlásil Hollande. Zintenzivníme své údery, vybereme si cíle, jejichž zničení bude „pro tuto teroristickou armádu“ znamenat „co největší škody“, varoval Hollande.

10:33 Francie má k dispozici leteckou základnu VB na Kypru
Cameron v Paříži rovněž oznámil, že dal britskou leteckou základnu na Kypru Francii k dispozici pro útoky na Islámský stát v Sýrii. „Dnes jsem prezidentovi nabídl, že základnu Rafakrotiri může využívat francouzské letectvo zapojené do operací proti DAEŠ, a nabídl jsem také dodatečnou podporu při tankování paliva za letu,“ oznámil Cameron.

10:19 Belgičané tweetují fotky koček
Poté, co byli Belgičané vyzváni ministerstvem vnitra, aby na sociálních sítích nesdíleli informace o noční razii v Bruselu, začali tweetovat fotky a krátká videa koček. Vtipné fotomontáže zachycují domácí mazlíčky například se zbraní v ruce zachycující proti padouchům, jiné se zase tváří podezíravě nebo vystrašeně. Více si přečtěte zde.

09:59 Cameron: Chci, aby se Británie zapojila do bombardování
David Cameron po jednání s prezidentem Hollandem řekl, že bude pevně podporovat vojenské akce Francie proti Islámskému státu. Dodal také, že tento týden navrhne britskému parlamentu, aby schválil zapojení Británie do bombardování islamistů v Sýrii. ,,Británie udělá vše, co je v jejích silách, aby pomohla Francii, našemu příteli a spojenci,“ prohlásil premiér. Podle něj musí Francie a Británie více spolupracovat a sdílet informace.​

09:25 Letadlová loď Charles de Gaulle je připravená zapojit se do akce
Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle dorazila do svého cíle do východního Středomoří. Letouny na její palubě jsou od pondělí připraveny útočit na pozice Islámského státu, uvedl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Francouzská úderná síla se tak ztrojnásobí. Nyní má Francie v oblasti celkem 38 vojenských letadel.​

09:05 Cameron vzdal bok po boku s Hollandem hold obětem klubu Bataclan
08:52 Čeští rodiče se bojí, ruší dětem zahraniční zájezdy se školou
Po teroristických útocích v Paříži řada rodičů odhlašuje své děti ze zahraničních jazykových pobytů se školou, protože mají obavy z nepříznivé bezpečnostní situace v Evropě. Uvedlo to ministerstvo školství. Ministerstvo nyní kvůli tomu upravuje pravidla, aby školy o peníze nepřišly.​​​

08:29 Hollande začíná jednat. Sejde se s Cameronem a Tuskem
Francouzský prezident François Hollande v pondělí zahájí sérii jednání s předními světovými politiky na téma terorismus a situace v Sýrii setkáním s britským premiérem Davidem Cameronem. Hollande chce po teroristických útocích v Paříži s lídry z Evropy i dalších částí světa hovořit o intenzivnějším boji s hnutím Islámský stát (IS), které se k atentátům přihlásilo. Kromě Camerona se proto sejde rovněž s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.​​​​

08:11 Prchl Abdeslam do Německa?
Belgický deník La Libre Belgique na svých internetových stránkách uvedl, že Abdeslama údajně vystopovali policisté v okolí Lutychu. Prý jim ale unikl a ujel ve voze BMW směrem do Německa. Oficiální zdroje tuto informaci nepotvrdily​.

08:03 V neděli se uskutečnilo 22 policejních razií
V neděli proběhlo v Bruselu a Charleroi celkem 22 policejních razií, řekl belgický prokurátor Eric Van Der Sypt. Van Der Sypt dodal, že při policejní operaci v Bruselu nebyly nalezeny žádné zbraně ani výbušniny.​​​​

0:10 Operace skončily, 16 zatčených, Abdeslam není ale mezi nimi
Belgická policie při nedělním zátahu v Bruselu zatkla 16 lidí a prohledala 19 domů či bytů. Oznámili to na dnešní tiskové konferenci zástupci prokuratury. Hledaný Salah Abdeslam, po němž policie kvůli jeho údajnému zapojení do teroristických útoků v Paříži už více než týden intenzivně pátrá, není mezi zadrženými a je dál na útěku.​​​

22:21 Belgické úřady vyzvaly obyvatele ke klidu a striktního dodržování pokynů policie

22:10 Evropská rada zrušila v pondělí nepodstatná jednání
Evropská rada zvýšila stupeň nebezpečí na oranžový a zrušila většinu méně podstatných jednání naplánovaných na pondělí.​

21:59 Operace probíhá i v Charleroi
Policejní operace se rozšířila i do dalšího belgického města, do Charleroi.​

21:52 Premiér: Situace je mimořádně vážná
Belgický premiér Charles Michel řekl televizi RTBF, že situace v Bruselu je mimořádně vážná.​

21:30 Belgická media přestala o operaci informovat
Belgická media na žádost ministerstva vnitra přestala informovat o probíhající masivní operaci v Bruselu.​

21:25 Policie neposkytne informace o probíhající akci
Mluvčí belgické policie odmítl poskytnout jakékoliv informace o právě probíhající operaci. Nově se objevily zprávy, že hrozí útok na policejní stanice. Nad městem také létá několik helikoptér.​

20:52 Obyvatelé Bruselu tweetují o policejní akci
Obyčejní obyvatelé Bruselu s celým světe sdílejí své dojmy z právě probíhající antiteroristické operace a stavu nejvyššího stupně hrozby teroristického útoku. Ministerstvo vnitra však všechny žádá, aby tímto způsobem teroristům neposkytovali cenné informace o pohybu policejní jednotek a vojáků. Deník Le Soir zveřejnil fotografii autobusu, který posloužil jako blokáda ulice.​​​

20:35 Společnost Eurostar umožňuje přebookování pondělních jízdenek
Společnost Eurostar z důvodu výjimečné situace dovolí cestujícím, kteří mají koupené jízdenky na pondělí do Bruselu, že si je mohou zdarma přerezervovat na jiný den. Současně ale společnost uvedla, že v pondělí budou její služby plně v provozu. Eurostar je nadnárodní železniční dopravce poskytující spojení mezi Londýnem, Paříží a Bruselem.​

20:18 V hotelech jsou vojáci
Místní média uvádí, že v bruselských hotelech jsou vojáci. Návštěvníci restaurací v centru Bruselu prý byli požádáni, aby dojedli svá jídla a zůstali uvnitř, dokud jim policie nedovolí místo opustit.
— Stuart Webb (@Worldwidewebb1) 22. Listopad 2015
19:57 V centru Bruselu probíhá bezpečnostní operace
Bohumil Vostal, redaktor České televize v Bruselu na Twitter napsal, že v turistickém centru města probíhá policejní operace. Podle dostupných informací policie operuje přímo na náměstí Grande Place a blokuje okolní ulice. Policisté žádají turisty a místní, aby místo opustili. Operaci potvrdil i kolega Vostala Josef Pazderka s tím, že momentálně míří na místo. Podle belgické televize RTL policie požádala občany, aby nechodili k oknům.​

19:35 Bruselský hotel Radisson Blu prohledávají kvůli hrozbě bombového útoku
Luxusní hotel Radisson Blu a jeho okolí je uzavřeno. Kvůli bombové výhrůžce jej prohledávají pyrotechnici a policisté. Nikdo z hostů nesmí hotel opustit. Na hotel stejného řetězce zaútočili v pátek islamisté hlásící se k síti Al-Káidy v Mali. 170 lidí si vzali jako rukojmí a 19 z nich zabili.

19:07 Policie prosí o pomoc s identifikací pachatele
Francouzská policie zveřejnila fotografii třetího útočníka, který zemřel před fotbalovým stadionem. Žádá kohokoli, kdo muže znal, aby pomohl s jeho identifikací.
— Police Nationale (@PNationale) 22. Listopad 2015
19:04 Premiér: Přijímám zodpovědnost za toto rozhodnutí
,,Hrozba je vážná a bezprostřední, dodal premiér. Je si vědom toho, že vládní rozhodnutí zkomplikuje ekonomiku země a pracovní život, současně za to ale přijímá plnou zodpovědnost. Cílem teroristických útoků by se mohla stát nákupní střediska, obchody a hromadná doprava. Belgická vláda proto podle premiéra bude usilovat o snížení počtu veřejných akcí s velkým počtem účastníků.

18:53 Pro zbytek Belgie platí třetí stupeň ohrožení
Pro zbytek Belgie platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení, řekl belgický premiér Charles Michel. Není vůbec jasné, jak dlouho tato opatření budou platit.

18:44 Nejvyšší stupeň ohrožení zůstává v platnosti
Belgický premiér na tiskové konferenci oznámil, že v Bruselu bude i v pondělí platit nejvyšší čtvrtý stupeň hrozby teroristického útoku. Rozhodla o tom bezpečností rada za účasti premiéra, starostů bruselských městských obvodů a náčelníků policejních útvarů. Bude posílena policie, zůstanou zavřeny všechny školy včetně univerzit a i nadále nepojede metro. Někteří zaměstnavatelé svým zaměstnancům nabízí, že pokud se bojí, mohou pracovat z domova.

17:14 Britové odložili odlet na finále Davis Cupu
Britský tenisový tým v čele s 2. hráčem řebříčku ATP Andy Murrym odložil o 24 hodin odlet do Belgie na finále Davisova poháru. Důvodem je nejvyšší stav pohotovosti, jenž v Bruselu platí kvůli hrozbě teroristického útoku. Britský tenisový svaz (LTA) uvedl, že situaci v Belgii pečlivě sleduje a řídí se doporučením vlády. „Bezpečnost celé britské výpravy, včetně našich hráčů a fanoušků, zůstává hlavní prioritou,“ řekl mluvčí. Přípravy na finále nicméně pokračují.

15:50 Belgie zvažuje nasadit radikálům elektronické náramky
Belgický ministr spravedlnosti Koen Geens zvažuje, možnosti že by radikálům nasadili elektronické náramky. Rozhodnutí o opatření by mohlo být soudní nebo správní, řekl v neděli.
14:55 Bruselské metro se rozjede v pondělí
Belgická vláda rozhodla, že obnoví provoz metra. Podzemí dráha bude zase pravidelně jezdit od pondělí. Informovala o tom zpravodajka BBC Katya Adlerová.
14:20 Vzdej se! Chci tě živého, vyzývá znovu Abdeslamův bratr
Muhammad Abdeslam opakovaně apeluje na svého bratra Salaha Abdeslama, aby se sám vydal policistům. Ti ho hledají kvůli teroristickým útokům v Paříži. „Raději bratra uvidím ve vězení než na hřbitově,“ řekl Abdeslam belgickým médiím. Hovořil také o změnách chování, které pozoroval u obou svých bratří. „Začali se modlit, přestali pít alkohol,“ řekl s tím, že si to vysvětloval jenom jejich touhou vést lepší život.
14:11 Islamisté chtěli 17. listopadu zaútočit v Hannoveru, varovala dříve Francie
Francouzským bezpečnostním službám se podařilo dostat k plánům islamistů, podle kterých chtěli zaútočit v německém Hannoveru 17. listopadu, a informovaly německé kolegy. S touto hrozbou patrně souvisí zrušení fotbalového utkání mezi Německem a Nizozemskem. Zápas byl naplánován právě na zmíněný den i místo. Islamisté podle francouzských zpravodajců plánovali zaútočit na stadionu, autobusové zastávce a také na vlakovém nádraží. Píše o tom německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Již dříve se objevily zprávy, že varování přišlo od některé zahraniční tajné služby.
13:05 Česko by mohlo vyslat dvě stě zdravotníků a chemiků proti IS
Česká armáda by mohla v případě pozemní operace proti Islámskému státu poslat celkem až dvě stě zdravotníků a členů protichemické jednotky. Zdravotníků by z toho byly desítky. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr obrany Martin Stropnický. Nyní je podle něj potřebné silám bojujícím proti Islámskému státu pomáhat ale hlavně výzbrojí za účinné pomoci ze vzduchu. Podrobnosti najdete zde.
12:24 Bendaoud, který pronajal byt teroristům, zůstává ve vazbě
Francouzské úřady prodloužily vazbu Jawadu Bendaoudovi. Ten poskytl svůj byt v Saint-Denis hledaným teroristům. Po razii v něm francouzská policie našla tři mrtvá těla. Byli mezi nimi strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud a jeho sestřenice.
12:07 „Pařížské útoky byly varování.“ Islamisté hrozí dalšími
Islámský stát zveřejnil dnes nové video, ve kterém hrozí Francii dalšími útoky. Pařížské atentáty byly podle teroristů „pouhým varováním“ a islamisté chtěli jimi dát najevo, že mohou „udeřit kdekoliv“. Zároveň obvinili Francii, že při ostřelování syrské Rakky zasáhla také obydlí civilistů, ale nikoho neusmrtila. Teroristé prohlásili, že za to plánují pomstu. O novém videu informovala britská stanice BBC.
11:50 Biologický a chemický útok je riziko, přiznal francouzský ministr
Francie čelí hrozbě biologického a chemického útoku. Varoval před ním dnes znovu francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian, který to označil jako „riziko“. Zároveň dodal, že budou přijata opatření, aby takový scénář nenastal. O hrozbě se již v sobotu zmínil i premiér Manuel Valls.
11:30 V bruselských ulicích dál hlídkují vojáci a policisté
Jindy přeplněné bruselské ulice zejí prázdnotou a hlídkují zde policisté a vojáci. Úřady vyzvaly obyvatele, aby se vyhýbali místům s větší koncentrací lidí. Metro nejezdí stejně jako v sobotu, ale tramvajové a autobusové linky jsou v provozu.
11:00 Bude nadále platit nejvyšší stupeň hrozby? Úřady rozhodnou odpoledne
Další schůzka bezpečnostní rady státu proběhne v neděli odpoledne a rozhodne, zda ještě prodlouží nejvyšší stupeň hrozby teroristického útoku v Bruselu. Ten trvá v metropoli již druhý den a starosta bruselské čtvrti Schaerbeek Bernard Clerfayt naznačil, že bude ještě prodloužen.
10:00 10 teroristů mělo chystat útoky v Bruselu
Až 10 teroristů mělo údajně chystat simultánní útoky v Bruselu. Tvrdí to France Info s odvoláním na zdroje vyšetřovatelů. „Bylo by to scénář podobný tomu z útoků v Paříži, to znamená řada současných útoků v různých částech belgického hlavního města a na jeho předměstí ve Flandrech,“ uvádí France Info. Obraz o hrozbě si prý vyšetřovatelé udělali po výslechu tří příbuzných hledaného teroristy Abdeslana.
08:20 Hrozba v Belgii je větší než jen Abdeslam
Hrozba terorismu v Belgii nebude zažehnána jen dopadením Abdeslama Salaha, je mnohem širší připustil ministr vnitra Jan Jambon. Je několik podezřelých, řekl.
21:45 Krizové telefonní číslo v Belgii je vytížené
Zvláštní telefonní číslo 1771, které v sobotu zřídilo belgické Krizové centrum ministerstva vnitra kvůli hrozbě teroristických útoků, je značně vytížené. Podle mluvčího Benoîta Ramackera na něj volá průměrně 400 osob za hodinu.
20:30 Francouzi mají DNA jednoho atentátníků
Vyšetřovatelé izolovali DNA sebevražedného atentátníka, který se vyhodil do vzduchu v bytě v pařížském Saint-Denis pří zásahu policie na teroristy. Podle policejního zdroje není jeho DNA v databázi, takže stále nevědí, o koho jde.
19:58 Američané zakázali svým vojákům jezdit do Bruselu
Evropské velitelství americké armády nařídilo tři dny trvající zákaz cestovat do Bruselu. Omezení se týká amerických vojáků, civilních zaměstnanců Pentagonu a jejich rodinných příslušníků. Ti, kteří už v Bruselu jsou, by si podle prohlášení velitelství měli najít ubytování a v následujících dnech nevycházet na ulici.
19:35 Zavřete své restaurace už v šest, prosí úřady
Starosta Bruselu podle místní rozhlasové stanice RTBF požádal majitele kaváren a restaurací, aby své podniky v centru města zavírali už v šest hodin odpoledne. Mluvčí bruselského starosty uvedl, že opatření nepřichází kvůli přímé hrozbě teroristického útoku, ale obecně vyhrocené situaci, která v belgické metropoli panuje. Týká se to především podniků ve čtvrti Saint-Gery, kde se soustředí většina nočního života ve městě.
19:21 Policisté zadrželi 4 podezřelé. Dva další prchají
Belgičtí policisté zadrželi čtyři lidi, kteří jeli podezřelým autem na bruselském náměstí Place du Grand Sablon​. Informovala o tom belgická televizní stanice RTL. Policisté zároveň pátrají po dvou dalších podezřelých mužích z nichž jeden je podle RTL opásaný výbušninami podobně jako teroristé, kteří předminulý pátek udeřili v Paříži.
18:45 Hledaný Salah Abdeslam se dál skrývá. Zoufale chce do Sýrie
Salah Abdeslam, kterého hledají policisté kvůli pařížským teroristickým útokům, se skrývá v Bruselu a přímo zoufale se snaží dostat do Sýrie. Americkému serveru ABC News to řekli jeho přátelé, kteří se s ním domlouvají přes Skype stejně jako jeho bratr Muhammad Abdeslam. Kamarádi hledaného Abdeslama dále řekli, že se ho snaží najít i teroristé z Islámského státu. Vyčítají mu, že se nedopálil společně s ostatními atentátníky.
18:20 Londýnská policie zatkla tři muže a zavřela rušnou ulici
Na jihu Londýna zastavili policisté dodávku a zatkli tři muže, kteří v ní cestovali. Následkem toho byla v obou směrech uzavřena rušná silnice Blackfriars Road, což vážně narušuje provoz ve městě. Nad místem přelétává nejméně jeden policejní vrtulník a poblíž je rovněž vozidlo ambulance. Bližší informace prozatím nejsou k dispozici.
17:21 Terorista Abdeslam prchá před policií opásaný výbušninami
Salah Abdeslam, který po pařížských útocích prchá před evropskými policisty, na sobě v době útěku měl sebevražedné pásy. Uvedla to právnička muže, který nebezpečného teroristu krátce po útocích převezl autem do Belgie. Podle belgické televizní stanice na sobě Abdeslam měl velkou vestu a vypadal velmi rozrušeně. Existuje podezření, že se během pařížských útoků chtěl odpálit, ale na poslední chvíli si to rozmyslel. Během cesty do Belgie bylo auto celkem třikrát zastaveno policií. Vinou zběžných kontrol však Abdeslam vždy strážcům zákona proklouzl přímo pod nosem.
16:53 Na Hradčanech parkovalo podezřelé auto. Na místě zasahoval pyrotechnik
Hon na podezřelé neprobíhá jen v Belgii, ale ostražití jsou i obyvatelé Česka. Policisté v sobotu odpoledne zasahovali na pražském Pohořelci nedaleko Pražského hradu kvůli podezřelému autu s francouzskou poznávací značkou. Auto mělo tmavá skla a uvnitř byly podle svědků vidět „nějaké dráty“. Vůz podle serveru Novinky.cz ohledával pes speciálně vycvičený na vyhledávání výbušnin. Na místě byli i těžkooděnci, hasiči a záchranáři. Uvnitř auta, které patří mladému francouzskému sportovci, však policisté nic podezřelého nenašli.
16:21 Terorismus ohrožuje tradiční vánoční trhy
Návštěvníci vánočních trhů se letos budou muset smířit s důkladnějšími bezpečnostními opatřeními během svých nákupů ve velkých evropských městech. Například ve francouzském Štrasburku tamní úřady podle listu The Wall Street Journal na trzích zruší všechen doprovodný program pro děti. V Německu, kde je tradice trhů nejrozšířenější a kam ostatně za nákupy vyráží i řada Čechů, by trhy měly proběhnout stejně jako každý rok. Vzhledem k současné situaci však budou lépe střežené.
14:52 Nešiřte fámy a neshromažďujte se, vyzývají úřady Belgičany
Belgické krizové centrum vydalo prohlášení, kde sděluje občanům, jak se mají chovat v době nejvyššího stupně pohotovosti. Občané by se podle úřadů neměli shromažďovat na otevřených prostranstvích a nebo jiných místech, kde by se snadno mohli stát obětí teroristického útoku. Úřady rovněž vyzývají občany, aby sledovali prohlášení vedoucích představitelů země a nešířili nepodložné fámy, které by mohly situaci vyhrotit. Zároveň je vyzývají, aby měli oči otevřené a hlásili podezřelé případy. Za tímto účelem byla zřízena i horká linka, kam se lidé mohou obrátit. Druhá linka byla zřízena přímo kvůli informacím, které se týkají Salaha Abdeslama.
14:03 Ulice Bruselu připomínají válečnou zónu
Do ulic belgické metropole byla kvůli hrozbě teroristického útoku povolána armáda. Klíčová místa ve městě střeží vojáci se samopaly a útočnými puškami, ulice potom brázdí konvoje vojenských náklaďáků a obrněných vozů. Výmluvným příkladem je novomanželský pár, který si pořídil svatební fotografii na historickém bruselském Grande Place hned vedle moderního obrněného vozidla belgické armády. Přesné počty vojáků v ulicích média neuvádějí. Z dostupných informací je ovšem zřejmé, že se jedná přinejmenším o několik stovek po zuby ozbrojených mužů.
13:32 Belgičtí homosexuálové se bojí terorismu
Komunita belgických gayů a leseb začíná mít strach navštěvovat pro ně určené podniky. Z vyšetřování pařížských útoků totiž vyplynulo, že Salah Abdeslam, koncem října navštěvoval pařížské gay bary. Policisté se nyní přou o to, jestli zvažoval útok na tyto podniky, nebo jestli se snažil návštěvníkům ukrást doklady.
13:06 V ulicích jsou vojáci se samopaly
Kvůli hrozbě teroristického útaku obsadila klíčová místa v belgické metorpoli armáda, která tak doplnila policisty. V ulicích lze spatřit vojáky s dlouhými zbraněmi a obrněné automobily. Teroristé v Bruselu podle premiéra chystali útok srovnatlený s pařížským masakrem z pátku 13.
13:01 Většina obchodních center v Bruselu je zavřených
V souvislosti se zavedením nejvyššího stupně pohotovosti, zůstala v sobotu zavřená většina bruselských nákupních center, přičemž přinejmenším jedno z nich muselo být evakuováno. Podle britského deníku Telegraph se jedná o centrum Woluwe ve východní části belgické metropole.
12:51 Veřejné akce rušíme kvůli větší mobilitě, vysvětluje premiér
Belgický premiér Charles Michel uvedl, že kulturní a další veřejné akce se ruší, aby se uvolnily kapacity vojáků a policistů, kteří by byli potřeba na jejich ostrahu. Michel podle místní stanice RTL vysvětlil, že zrušení akcí „uvolní kapacity, které teď mohou být mobilizovány pro zajištění bezpečnosti celého území Belgie“.
12:27 Při noční razii na předměstí Bruselu se našel arzenál zbraní
Při nočních domovních prohlídkách na bruselském předměstí Molenbeek policie objevila arzenál zbraní teroristů. Obsahoval údajně i výbušniny a chemikálie, informoval server listu Derniére Heure. Tento nález mohl být důvodem k vyhlášení nejvyššího stupně hrozby teroristického útoku v Bruselu. Během razie policisté zadrželi jednoho člověka.
11:51 Bruselu hrozí stejné útoky jako minulý týden v Paříži
Rozhodnutí vyhlásit v Bruselu nejvyšší stupeň hrozby teroristického útoku bylo přijato na základě zcela přesné informace, že by v metropoli mohl být spáchán podobný útok, jaký se stal před týdnem v Paříži. Na tiskové konferenci to dnes řekl belgický premiér Charles Michel. Předseda vlády po zasedání bezpečnostní rady státu uvedl, že panují obavy, že „by několik osob se zbraněmi a výbušninami mohlo zahájit útok… možná na několika místech“.
11:45 Belgická liga víkendové zápasy odehraje
Zápasy belgické fotbalové ligy by se měly o víkendu odehrát podle plánu, ačkoliv krizový štáb země doporučil z bezpečnostních důvodů vedení soutěže jejich odložení. Podle zástupců belgické ligy se ale bezprostřední ohrožení týká především centra Bruselu, kde je mimo jiné uzavřené metro, a jednomyslně proto rozhodli, že se víkendové kolo odehraje. Každý zápas ale bude posuzován jednotlivě.
11:35 Kvůli Abdeslamovi byl zrušen zápas Belgie–Španělsko
Policie rovněž intenzivně pátrá po Salahu Abdeslamovi, který se na teroristických útocích údajně rovněž podílel a zřejmě se po nich vrátil do Bruselu. Policie ho prý cestou zastavila, ale nezadržela. Kvůli nebezpečí, které tento muž představuje, už bylo zrušeno přátelské fotbalové utkání mezi Belgií a Španělskem.
11:17 Nejvyšší stupeň ohrožení přichází po sedmi letech
Naposledy byl nejvyšší stupeň pohotovosti vyhlášen na celém území Belgie od prosince 2007 do ledna 2008. Policie tehdy zadržela 14 osob, které měly v plánu vysvobodit vězněného teroristu. Kvůli opatření byly rovněž omezeny silvestrovské oslavy, Brusel tak byl tehdy ochuzen například o tradiční ohňostroj.
11:02 Neshromažďujte se ve větších počtech, vyzývají úřady Belgičany
Vládní krizové centrum uvedlo, že situace v Bruselu nyní představuje „vážnou až bezprostřední hrozbu, která vyžaduje přijetí zvláštních bezpečnostních opatření, a rovněž konkrétní doporučení pro obyvatelstvo“. Úřad vyzval obyvatele hlavního města, aby se vyhýbali místům s vysokou koncentrací lidí, například koncertům, vlakovým nádražím a letištím, hromadné dopravě, přeplněným nákupním střediskům i různým akcím, ať už se konají kdekoliv.​
10:47 Výjimečný stav byl vyhlášen po obvinění teroristy
Mimořádná opatření následovala několik hodin poté, co byl obviněn z terorismu třetí člověk zadržený v Belgii v souvislosti s krvavými útoky, které se staly před týdnem v Paříži a které si vyžádaly 130 obětí na životech. Vyšetřování ukázalo, že atentáty měly vazbu i na síť islámských extremistů v Belgii.​
10:31 Brusel vyhlásil nejvyšší stupeň hrozby teroristického útoku
Belgické úřady v sobotu zavedly nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku na území hlavního města Bruselu, kde sídlí rovněž instituce Evropské unie. Na celý den je uzavřeno metro, hromadná povrchová doprava naopak jezdí normálně, s výjimkou tramvajových linek vedoucích pod zemí, uvedly úřady. Opatření se dotkne i víkendových fotbalových zápasů. Vládní krizové centrum OCAM, které působí při belgickém ministerstvu vnitra, vyhlásilo čtvrtý, nejvyšší stupeň nebezpečí. Ten představuje „vážnou až bezprostřední“ hrozbu. Krizové centrum se tak rozhodlo po novém zhodnocení situace. Třetí stupeň, který odpovídá „možné až pravděpodobné“ hrozbě, platí pro zbytek země.

Čtěte také: Bruselský Molenbeek: hnízdo islamistických teroristů

Další z pařížských atentátníků pronikl jako běženec