Únik informací o Libanonu i unesených Češkách má na stole NBÚ

Úniky informací z Bezpečnostní rady státu

Únik informací o Libanonu i unesených Češkách má na stole NBÚNOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Možným únikem utajovaných informací z Bezpečnostní rady státu (BRS) a jejího předsednictva se bude mimo jiné zabývat Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Podnět k vyšetřování dostal spolu s dalšími institucemi od Úřadu vlády. Na veřejnost se v posledních dnech dostaly informace ohledně vyjednávání o propuštění pětice Čechů donedávna zadržovaných v Libanonu i částka, kterou Česko zaplatilo za dvojici dívek unesených v Pákistánu.

„Mohu potvrdit, že jsme obdrželi podnět z Úřadu vlády ČR. Budeme se jím zabývat, stejně jako všemi podněty podobného typu. Více informací zpravidla neposkytujeme,“ uvedl deníku ECHO24.cz mluvčí NBÚ Radek Holý.

O postupu Úřadu vlády informoval po pondělním jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Úřad, který zajišťuje činnost Bezpečností rady státu, nechtěl však věc více komentovat.

„Pokud jde o otázku možných úniků z jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu nebo Bezpečnostní rady státu, úřad vlády v této věci podal příslušné podněty institucím, které mohou v této věci jednat. To znamená, podněty byly podány a teď předpokládám, že celá věc bude ze strany kompetentních orgánů prošetřena,“ řekl Bohuslav Sobotka.

K uniklým informacím ohledně výše výkupného, které Česko zaplatilo za dvě unesené Češky v Pákistánu, se odmítly vyjádřit i další příslušné orgány. Ministerstva zahraničí i vnitra shodně označila informace zveřejněné v týdeníku Respekt za „spekulace“, Bezpečnostní informační služba (BIS) tradičně uvedla, že ze své podstaty nic komentovat nemůže.

Česko zaplatilo únoscům za Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou celkem šest milionu dolarů. Týdeníku Respekt to uvedl zdroj z Bezpečnostní rady státu, kterou tvoří nejvyšší političtí představitelé. Na sociálních sítích se záhy začalo spekulovat, zda nebyl únik výše výkupného v souvislosti s děním okolo Libanonu účelový a zda se z toho nestane nebezpečný precedens.

Fatální selhání bezpečnosti Česka?

„Tady už nejde o nějaké úniky z policejních spisů, jedná se fatální selhání bezpečnosti Česka. Jak v případě v Libanonu, tak v případě těch dvou dívek unesených v Pákistánu se jedná o informace, které se neměly nikdy dostat na veřejnost,“ řekla deníku ECHO24.cz poslankyně za ODS a členka sněmovního výboru pro bezpečnost Jana Černochová.

„Pan premiér poslední týden v tom všem přešlapuje, jak slon v porcelánu. Je potřeba to řešit legislativní cestou, abychom podobným selháním v budoucnu předešli,“ dodala. Úniky informací kritizoval také šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů. 

Zahájení šetření ocenil i prezident Miloš Zeman, který má rovněž možnost účastnit se zasedání Bezpečností rady státu. „Každý únik utajované skutečnosti je třeba prošetřit,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

BRS je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Jejími členy jsou vedle premiéra oba vicepremiérové, ministr vnitra, obrany, zahraničí, zdravotnictví, zemědělství, dopravy, průmyslu a životního prostředí. Dalšími stálými účastníky jsou vedoucí úřadu vlády, předseda Správy státních hmotných rezerv a guvernér České národní banky. V předsednictvu rady jsou premiér, dvojice vicepremiérů a ministři vnitra, obrany a zahraničí. O složení BRS rozhoduje vláda.

Čtěte také: Fiala: Únik o výkupném je skandální, ohrožuje tisíce Čechů

Za unesené Češky zaplatila vláda 145 milionů, píše Respekt

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit