Žalobci jdou tvrdě do policie: Zločin prorůstá do nejvyšších pater
ZPRÁVA NEJVYŠŠÍHO STÁTNÍHO ZASTUPITELSTVÍ
Tvrdé obvinění policejního sboru zaznívá ve výroční zprávě o činnosti Nejvyšší státního zastupitelství za rok 2015. Obchodování s informacemi, úplatky a zneužívání pravomocí, ovlivňování případů, kterého se dopouštějí policisté, se podle této zprávy podepsané nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem stává problémem v boji s kriminalitou. Zločinná chobotnice se podle žalobců netýká jen řadových příslušníků policie, prorůstá až do jejích nejvyšších míst a zasahuje i Generální inspekci bezpečnostních sborů. Na zprávu Nejvyššího státního zastupitelství upozornil server Česká justice.
Zprávu o činnosti vydává NSZ jedenkrát do roka a přispívají do ní všechna státní zastupitelství, přičemž jejich poznatky bývají zobecněny. Ve zprávě je však dán prostor citacím z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které pod vedením Ivo Ištvana rozpoutalo kauzu Nagyová a které kvůli reorganizaci policie nedávno vyslechlo i policejního prezidenta.
„VSZ v Olomouci poukazuje na případy podezření z trestné činnosti policistů – úniky informací z trestních spisů, ovlivňování trestních řízení, organizovaná trestná činnost spočívající v obchodování s informacemi o trestních kauzách,“ stojí ve Zprávě o činnosti státního zastupitelství za rok 2015. Dokument je datovaný 23. června a podepsal jej nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
„Tyto trestní věci jsou vysoce závažné, a to i s přihlédnutím k tomu, že řada případů ukazuje na špatný stav Policie ČR a na rozsáhlé prorůstání zločinu či klientelistických vazeb do struktur Policie ČR – příp. i Generální inspekce bezpečnostních sborů, a to i do vysokých pozic, kde se koncentrují důvěrné a citlivé informace o trestních kauzách, což fakticky znemožňuje úspěšný a účinný boj se zločinem,“ dodává dokument a odvolává se na olomoucké zastupitelství.
Nicméně podle zprávy se takzvanou zločinnou chobotnici, o které informuje Ištvanovo státní zastupitelství, nepodařilo odhalit a vyšetřit. Po přihlédnutí k číslům ohledně trestné činnosti policistů navíc prozatím nejde o trend. „Stále se však jedná o poměrně nízké absolutní hodnoty, takže hovořit na základě těchto výkyvů o trendech lze jen stěží,“ připouští dokument Nejvyššího státního zastupitelství.
Celou zprávu je možno přečíst zde.
Mezi trestnými činy, které páchají policisté, převládá zejména zneužití pravomoci úřední osoby. Bylo za něj stíháno 73 osob, což je o 44 víc než v předešlém roce 2014, a obžalováno bylo 69. Následuje přijetí úplatku, za které bylo stíháno v loňském roce 16 lidí a obžalobu si vyslechlo 15.
Celkově došlo k vzestupu počtu stíhaných osob z řad příslušníků policie i zpravodajských služeb. V roce 2015 to bylo 139 lidí, zatímco předešlý rok pouze 89. Nejvyššího státního zastupitelství označilo hodnoty jako stále poměrně nízké.