Liška: Krize na Ukrajině ukazuje, jak se musí změnit Evropská unie
S deseti programovými body půjde za dva měsíce do eurovoleb Strana zelených. Kromě tradičních ekologických témat nechybí mezi evropskými prioritami zelených posílení vzdělanosti a vlivu občanů unie na rozhodování, ale i snižování energetické závislosti na Rusku a akceschopnější Evropa. Jak v pondělí řekl šéf zelených a lídr jejich kandidátky do Evropského parlamentu Ondřej Liška serveru ECHO24.cz, současná ukrajinská krize přesně ukazuje hlavní slabiny současné Evropské unie.
Zelení jdou do květnových eurovoleb s cílem získat alespoň dva z celkem jednadvaceti mandátů náležejících České republice. „Volební účast do Evropských voleb bývá nízká. Šanci mají strany s angažovanými a odpovědnými voliči, kteří k urnám dorazí ve velkém počtu,“ je si Liška vědom, že dosáhnout na dva mandáty rozhodně nebude lehké. Zelení by k tomu potřebovali podobně nízkou účast jako před pěti lety (necelých 29 procent) a podporu všech voličů, kteří jim dali hlas v podzimních sněmovních volbách.
Ostrou část kampaně strana spustí 22. dubna a Liška slibuje řadu inovací. Ve hře je i podobný hudební klip, s jakým šéf zelených ovládl internet před volbami do dolní komory parlamentu. Část kampaně se odehraje koordinovaně s dalšími zelenými v celé Evropě. Její hlavní téma prozrazuje volební heslo: „CHANGE EUROPE, VOTE GREEN.“ Kromě změny se zelení tradičně zaměří také na ochranu lidských práv.
A obě tyto priority – tedy změna Evropy a lidská práva – se podle Lišky dají voličům přiblížit na aktuálním dění na Ukrajině. „Současná krize na Ukrajině naprosto přesně ukazuje to, s čím jdou zelení do Evropského parlamentu. Ukazuje na nedostatečně efektivní rozhodování Evropské unie, na naši závislost na Rusku kvůli dovozu ropy a plynu a na to, jak je důležité, aby se Evropa starala i o své blízké okolí a prosazování lidských práv a demokratických procesů i za svými hranicemi,“ řekl Liška serveru ECHO24.cz s tím, že poukazování na dění na Ukrajině bude mít v kampani své místo.
Podle šéfa zelených musí Evropská unie začít reagovat pružněji, zavést přísnější sankce pro ruské exponenty a urychleně nabídnout Ukrajině odpovídající pomoc. „Tedy aby se nejen Evropa, ale i Ukrajina sama mohla zbavit energetické závislosti na Rusku a v budoucnu se mohla stát plnohodnotným členem EU,“ dodává Liška.