Tajní doktoři z Damašku a jejich zázraky

Doctors Coordinate of Damascus

Tajní doktoři z Damašku a jejich zázrakyHomo Homini 2011 1
Homo Homini
Jan Dražan
Sdílet:

Riskují vlastní životy, aby zachránili životy jiných. V Sýrii, kde zemřelo přes dvě stě tisíc lidí, plní klíčovou roli. Bez nich by bylo mrtvých mnohem víc.

Jejich nemocnice a ordinace nemají nápisy ani označení. Operují za dveřmi bytů, obchodů, ve sklepích, garážích. Se základním, mizerným vybavením se pokoušejí o zázraky. Vyléčit ta nejhorší zranění od kulek či šrapnelů. Pracují v utajení. Jsou to tajní doktoři.
V nemocnici číhá smrt Zranění z demonstrací a přestřelek se bojí chodit do státních nemocnic. Svědci popisují, jak bezpečnostní síly pročesávají špitály a „podezřelé“ pacienty odvlečou pryč. Lékaři ze státních nemocnic oficiálně tvrdí, že nikomu nic nehrozí. Ale tomu málokdo věří.

„Pokud v Sýrii člověk vyhledá lékařské ošetření se střelným zraněním, existuje významné riziko, že může nemocnici opustit s kulkou v hlavě,“ řekl pod podmínkou utajení jeden syrský lékař serveru CyberDissidents.org, který podporuje „online disidenty“ – blogery a opoziční internetové aktivisty na Blízkém východě. „Víme dokonce o případech, kdy někteří lékaři nebo sestry museli pacienty sami zabít, jakmile vyšlo najevo jejich zapojení do protestů,“ popisuje doktor. Za loajalitu k režimu podle něj lékařský personál získává od vlády stipendia v zahraničí, navzdory špatným výsledkům.

Lékář, který se nevrátil

Na holém betonu v jakémsi domě někde v Damašku leží muž svlečený do půli těla, má prostřelenou hlavu. Sklání se nad ním ruce a hlasy probírají další postup. Tváře v reportáži CNN vidět nejsou: jak pro zraněné, tak pro lékaře by to znamenalo velké riziko. Tady funguje tajná polní nemocnice, malá místnost, základní vybavení, co kdo zvládl přinést ze své praxe, z lékárny.

Říkají si Doktoři z Damašku. Lékaři, kteří sami přestali věřit režimu a chtějí lidem pomoct za každou cenu. Inkognito zůstává i spoluzakladatel organizace, ani ne třicetiletý muž. „Dal jsem dohromady okruh svých přátel, doktorů, kterým věřím,“ říká lékař zakladatel. „Vím, že riskuju život. Ale demonstranti riskují zas ty své a my jim musíme pomoct. Víte, celá tahle situace zraňuje i lékaře, kteří se celý život školili, aby pomáhali lidem.“

Doktoři z Damašku založili i facebookovou stránku, kde dokumentují zločiny režimu. „Každý den, když odcházím z domu, říkám matce sbohem. Chci se vrátit domů, ale musím být s lidmi,“ řekl v reportáži CNN zakladatel Doktorů z Damašku (Doctors Coordinate of Damascus).

  1. prosince 2011 se nevrátil. Syrská armáda zastřelila doktora Ibrahima Othmana u hranic s Tureckem. Smrt dala lékaři jméno.
    Othman pomáhal zakládat a koordinovat podobné tajné lékařské spolky po celé Sýrii. V roce 2012 podzemní síť fungovala v šesti provinciích. V nejtěžších dnech ošetřovali až sto pacientů.

Za nebývalou statečnost a lidskost se rozhodla tajné syrské lékaře ocenit česká organizace Člověk v tísni. Udělila jim tradiční cenu za obhajobu lidských práv za rok 2011. „Člověk v tísni udělí cenu Homo Homini – zcela v duchu jejího jména – skupině Doctors Coordinate of Damascus. V širším smyslu je pak cena určena všem zdravotníkům, kteří v současné době v Sýrii ošetřují raněné, jimž v oficiálních nemocnicích hrozí perzekuce nebo smrt,“ sdělil Marek Svoboda, tehdejší ředitel Centra pro demokracii a lidská práva Člověka v tísni.

(Tento text vyšel původně v Lidových novinách v roce 2012)

Čtěte další PŘÍBĚHY HRDINŮ, kteří bojuji za svobodu a důstojnost​

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články