Problémy vyvolané tunelem Blanka mají vyřešit další stovky milionů

Ucpané Dejvice

Problémy vyvolané tunelem Blanka mají vyřešit další stovky milionůNOVÉ
Vítězné náměstí na Praze 6 Foto: Foto: Wikipedia
2
Domov

Kristýna Novotná

Stovky milionů korun plánuje Praha 6 investovat do přestavby Vítězného náměstí. Reaguje tak na problémy s dopravou, které jsou v oblasti po otevření tunelu Blanka. Podle kritiků se však mohlo se zhuštěnou dopravní situací počítat předem. Radnice městské části to odmítá, podle ní to nebylo možné odhadnout. S revitalizací náměstí by se mohlo začít na začátku roku 2017, trvat bude několik let.

„Samotná realizace projektu by se měla pohybovat v řádu několika let. Není to tak ale, že by se uzavřelo celé náměstí. Rekonstrukce bude probíhat po částech a tak, aby měla minimální dopad na už tak zhoršenou dopravu v okolí Vítězného náměstí,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

Současný stav náměstí je podle radnice žalostný. „Problémy s dopravou jsme identifikovali už dříve, situace se ale ještě zhoršila s otevřením tunelového komplexu Blanka. Revitalizace náměstí je konstruktivní odpověď na ně,“ uvedl dále Churavý. Mezi nejvážnější problémy patří nefunkční dopravní křížení, na kterém se setkávají auta s chodci. Nevhodně situovaná je tramvajová zastávka i výstupy z metra.

Vyhlášení urbanisticko-dopravní soutěže na přestavbu náměstí musí schválit ještě rada hlavního města Prahy. Ta tendr podle náměstka primátorky Adriany Krnáčové (ANO) pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) jednoznačně podpoří. „Oblast je nutné řešit jako celek,“ uvedl. Soutěž by tak mohla být vyhlášena na podzim a vítěz oznámen do konce roku.

‚Praha si před problémy zacpávala uši‘

Podle předsedy pražské ODS a opozičního zastupitele Filipa Humplíka se však s tím, že doprava v pražských Dejvicích v místě vyústění tunelu zhoustne, mělo počítat už při stavbě Blanky. „Jsem přesvědčen, že to predikovat šlo. Současná koalice na pražském magistrátu nicméně si přes naše snahy nad dokončením Blanky ucpávala uši a o reálných dopadech otevření klíčové pražské dopravní stavby nechtěla ani mluvit, ani přemýšlet,“ komentoval serveru Humplík.

Praha 6 kritiku odmítá, komplexní dopad Blanky nemohl prý nikdo vědět. „Málokdo dokázal predikovat, jak to bude vypadat po spuštění provozu v tunelu. Jde o unikátní projekt, kdy se dopady ukázaly až po několika měsících, a potvrdilo se, že došlo k zahuštění dopravy v době dopravních špiček,“ doplnil mluvčí Churavý z Prahy 6.

Kromě dopravních úprav by se měli architekti popasovat s dostavbou budov a s celkovým stavebním dokončením obvodu Vítězného náměstí. Týká se to mimo jiné kontroverzního projektu Lední medvěd, který chtěla společnost PPF Real Estate vybudovat v proluce na náměstí.

Radnice a firma se kvůli stavbě, proti níž protestovali místní obyvatelé, soudí. V posledních měsících proměňuje vzhled Vítězného náměstí stavba Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) za 1,18 miliardy korun, která roste v ulici Jugoslávských partyzánů.

Čtěte také: Blanka uvolnila magistrálu. Holešovičky bez kolon, na Praze 6 husto

V tunelu Blanka bude mobilní signál, rozhodla Praha

Kvůli kontaminované vodě v Dejvicích obvinila policie dva muže