Omezit Babišův střet zájmů se rozhodli i dva vládní poslanci

Blýskání na lepší časy?

Omezit Babišův střet zájmů se rozhodli i dva vládní poslanciNOVÉ
Domov

Filip Nachtmann

Překvapivý průběh měl ve čtvrtek ústavně-právní výbor sněmovny. I díky hlasům dvou koaličních poslanců totiž podpořil návrh TOP 09, aby se veřejných zakázek nesměly účastnit firmy, které minimálně z deseti procent vlastní členové vlády. Pro návrh, který se týká i Agrofertu vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), hlasovali kromě opozice také Lukáš Pleticha z ČSSD a lidovecká Pavla Golasowská.

Že poslanec TOP 09 Martin Plíšek změnu zkusí načíst k zákonu o veřejných zakázkách, informoval deník ECHO24.cz už ve středu. Nebylo ale příliš pravděpodobné, že mu výbor jeho nápad schválí.

„Jsem rád, že můj návrh podpořili kolegové z opozice a někteří odvážní kolegové z vládní koalice,“ řekl po hlasování Plíšek. Ten podle svých slov návrh nepředkládal kvůli konkrétním ministrům, nicméně je jasné, že míří především na Andreje Babiše. To koneckonců připustil i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Ve chvíli, kdy člen vlády je účasten ve výběrových řízeních za 40 miliard korun, tak tuto skutečnost nemůžeme přehlédnout. Byly tady problémy už za (Víta) Bárty a (Aleše) Řebíčka, ale v porovnání se současným stavem to byl jenom zlomek,“ citovala ve čtvrtek ČTK zase Plíškova kolegu Jana Farského.

Varovný signál pro Babiše

Pro návrh hlasovali z koalice poslanci Golasowská a Pleticha, šéf výboru Jeroným Tejc z ČSSD se hlasování zdržel.

Plénum sněmovny by o novém zákonu o zadávání veřejných zakázek, k němuž Plíšek svou změnu omezující ministry připojil, mohlo v závěrečném čtení hlasovat během několika týdnů. I když se dá očekávat, že se TOP 09 pro její návrh nakonec nepodaří najít většinu, jde pro Babiše od koaličních partnerů o poměrně zásadní varovný signál.

TOP 09 navrhuje ještě jedno omezení ministrů, tentokrát v zákonu o střetu zájmů. Podle této novinky by člen vlády musel po svém jmenování do třiceti dní opustit firmu, kterou ovládá. Jednání o tomto zákonu ale ve čtvrtek ústavně-právní výbor nedokončil.

Čtěte také: Ostře proti střetu zájmů: Zakažme firmám ministrů účast v tendrech