Český brutalismus v Berlíně zůstává. Nová česká ambasáda nebude

Milionová rekonstrukce

Český brutalismus v Berlíně zůstává. Nová česká ambasáda nebudeNOVÉ
Budova české ambasády Foto:

Foto: Autor: Hynek Moravec – Fotografie je vlastním dílem, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2182528

Domov

ls

Vláda změnila svůj původní plán a místo výstavby nové ambasády v Německu zrekonstruuje nynější sídlo. Celkové náklady na opravu a dočasné přemístění budou Českou republiku stát přes 700 milionů korun, uvádí deník Právo.

Zastaralá a technicky nevyhovující budova v brutalistním stylu se tak významně prodraží. Částka na samotnou rekonstrukci je plánovaná na 552 milionů. Celková suma se vyšplhá až na 727 milionů, protože se počítá i s přemístěním. Náklady jsou vysoké i naproti tomu, že se v současnosti využívá jen jedna třetina celé budovy.

„Zrekonstruovaný objekt zastupitelského úřadu bude svým ztvárněním reprezentovat současnou českou architekturu s odkazem na její slavnou minulost a podtrhne význam tohoto úřadu,“ uvedlo ministerstvo zahraničních věcí pro Právo.

O prodeji budovy se ale hodně mluvilo už v minulosti. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o ambasádě prohlásil, že je nepraktická, veliká, ošklivá a málo reprezentativní.

Budova byla v minulosti stavěná pro potřeby 350 až 500 pracovníků. V současné době v ní pracují ale pouze 45 a celkové roční náklady na provoz činí 9 milionů korun.

V Česku se ve stejném stylu nachází budova bývalého Federálního shromáždění, obchodní dům Kotva a Prior, Nová scéna Národního divadla, Hotel Thermal a budova, ve které sídlila společnost Transgas.

Čtěte také:

Někdo zapálil českou vlajku na velvyslanectví ve Vídni

Česká armáda evakuovala velvyslanectví v Libyi