7 Milionová rekonstrukce

Český brutalismus v Berlíně zůstává. Nová česká ambasáda nebude

, NOVÉ

Témata: , ,

Vláda změnila svůj původní plán a místo výstavby nové ambasády v Německu zrekonstruuje nynější sídlo. Celkové náklady na opravu a dočasné přemístění budou Českou republiku stát přes 700 milionů korun, uvádí deník Právo.

Zastaralá a technicky nevyhovující budova v brutalistním stylu se tak významně prodraží. Částka na samotnou rekonstrukci je plánovaná na 552 milionů. Celková suma se vyšplhá až na 727 milionů, protože se počítá i s přemístěním. Náklady jsou vysoké i naproti tomu, že se v současnosti využívá jen jedna třetina celé budovy.

„Zrekonstruovaný objekt zastupitelského úřadu bude svým ztvárněním reprezentovat současnou českou architekturu s odkazem na její slavnou minulost a podtrhne význam tohoto úřadu,“ uvedlo ministerstvo zahraničních věcí pro Právo.

O prodeji budovy se ale hodně mluvilo už v minulosti. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o ambasádě prohlásil, že je nepraktická, veliká, ošklivá a málo reprezentativní.

Budova byla v minulosti stavěná pro potřeby 350 až 500 pracovníků. V současné době v ní pracují ale pouze 45 a celkové roční náklady na provoz činí 9 milionů korun.

V Česku se ve stejném stylu nachází budova bývalého Federálního shromáždění, obchodní dům Kotva a Prior, Nová scéna Národního divadla, Hotel Thermal a budova, ve které sídlila společnost Transgas.

Čtěte také:

Někdo zapálil českou vlajku na velvyslanectví ve Vídni

Česká armáda evakuovala velvyslanectví v Libyi

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.