5 Revitalizace Prahy 6

Toto bude „Nová Ruzyně“? Místo skladů byty a školy

, FOTOGALERIE

Témata: , ,

Praha 6 se rozhodla přeměnit prostor mezi letištěm, lesoparkem Divoká Šárka a Oborou Hvězda na obytnou čtvrť. Spíše industriální prostor, který z části vlastní developer Central Group či Armáda ČR, má nyní sloužit obyvatelům, kterým nabídne školy a další občanskou vybavenost. Městská část nyní na svých stránkách zveřejnila vítězný návrh, který však podle místostarostky Prahy 6 Evy Smutné nemusí být konečnou podobou čtvrti.

V oblasti jsou nyní mimo jiné i rozsáhlé skladové prostory, které před několika lety koupila developerská společnost Central Group. Učinila tak v době, kdy se začalo na radnici uvažovat o přeměně industriálního prostoru na živou obytnou čtvrť. Praha 6 tak vyhlásila loni na podzim urbanistickou soutěž, kde architekty požádala o návrh nového územního plánu, který by kromě obytných prostorů počítal s úplnou občanskou vybaveností, jako jsou školy, obchody, služby a další.

Vítězem soutěže se stal ateliér Jakub Cigler architekti, který stojí i za vítězným návrhem revitalizace Václavského náměstí v Praze. Prostor Nové Ruzyně rozdělil do několika bloků obytných budov, kde ve vnitroblocích mají být klidné zahrady. Budovy by měly mít tři až šest pater a plán počítá i s mateřskou a základní školou. Ve čtvrti by nemělo chybět i několik menších náměstí. Novou Ruzyni by pak měly obsloužit autobusy i tramvaje, architekti totiž počítají se zavedením plánované trati Divoká Šárka – Dědinská. Celé území by pak mělo být propojeno také cyklostezkami. Na návrh se můžete podívat ve fotogalerii.

„Na vítězném návrhu porota ocenila zejména přiměřenost urbanistické struktury, zohlednění kompoziční pohledové osy na letohrádek Hvězda, správné umístění veřejných prostranství v závislosti na zastávkách MHD i lokalizací veřejného vybavení na úrovni základního školství,“ uvedla na svém Facebooku Eva Smutná, zástupkyně starosty. Na ostatní soutěžní návrhy se můžete podívat zde.

Smutná nicméně dodala, že vítězný návrh se musí v určitých ohledech ještě domyslet. Porota například doporučila „dopracovat prostorovou kompozici a hierarchii poměrně jednotvárné blokové struktury“ či dořešit dopravní obslužnost čtvrti. Nejde tak o konečnou podobu Nové Ruzyně. „Tento soutěžní návrh pouze udává směr, kterým se bude toto transformační území ubírat, na základě koncepčního návrhu rozvoje celého řešeného území,“ dodala Smutná.

Není zatím jasné, kdy by přeměna měla začít. Radnice Prahy 6 začala uvažovat o přeměně už v roce 2010, kdy vyhlásila první urbanistickou soutěž, kterou vyhrály Loxia a atelier M1 architekti. Na třetím místě pak byl Cigler Marani architekti a odměnu získal i Šafer Hájek architekti. Radní pak požádali všechny čtyři oceněné, aby společně připravili výsledný návrh. V roce 2015 však byl projekt přerušen a loni pak začal od začátku.

Čtěte také: Vyklízí Praha 6 prostor developerovi? Místo LDN mohou vyrůst luxusní byty

,