Ústavní soud: GIBS nebyla nezávislá a nestranná

Policejní zásah na Šumavě

Ústavní soud: GIBS nebyla nezávislá a nestrannáNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) chybovala, když řádně nevyšetřila postup policie při zásahu proti lidem, kteří v roce 2011 protestovali na Šumavě proti kácení stromů napadených kůrovcem v lokalitě Ptačí potok, rozhodl dnes Ústavní soud, a vyhověl tak stížnosti Jana Skalíka. Konstatoval také, že při vyšetřování GIBS nebyla nezávislá a nestranná. Nezávislost GIBS je podle názoru soudu pouze formální, ne však faktická, protože převzala většinu pracovníků někdejší Inspekce policie. A ta nezávislá nebyla.

Skalík podal na policisty trestní oznámení kvůli nelidskému a ponižujícímu zacházení. Podle jeho tvrzení se ho snažili donutit k odchodu z místa tak, že mu sypali lesní mravence za triko, opakovaně ho dusili a škrtili, stoupli mu plnou vahou na lýtko a startovali mu motorovou pilu u hlavy. „To vše za účelem, aby opustil prostor. Přitom takové zacházení není přípustné. Pokud by se takový postup policie prokázal, jednalo by se o trestný čin,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Skalík tvrdí, že policisté s ním zacházeli podobně, když místo opustil a odvezli ho na služebnu do Sušice. Podle soudu jde o takzvaná hájitelná tvrzení, které je potřeba vyšetřit, vyslechnout zasahující policisty a další svědky. „Orgány činné v trestním řízení však účinné vyšetřování neprovedly,“ řekla Šimáčková.

Uvedla také, že nezávislost GIBS, která vyšetřuje činnosti policie, je pouze iluzorní. „Od 1. ledna 2012 nahradila Inspekci policie. Šetření a kontrolu provádějí v GIBS stejné osoby jako v dřívější Inspekci policie, která nebyla nezávislým orgánem,“ uvedla ústavní soudkyně. Podle ní by skutečnou nezávislost GIBS podpořilo výraznější zapojení lidí, kteří dříve nebyli v orgánech, které nyní GIBS vyšetřuje.

Ústavní soud také zkritizoval policii za to, že sice zásah natáčela na kameru, ale záznam ukončila v momentě, kdy proti Skalíkovi použila donucovací prostředky. „To samo o sobě vyvolává pochybnost o přiměřenosti zásahu. Přitom pokud osoba utrpí zranění, je povinností státu poskytnout věrohodné vysvětlení, jakým způsobem k tomu došlo. Ke splnění tohoto závazku slouží pravě důkladné, rychlé, nezávislé a nestranné vyšetřování,“ uvedla Šimáčková.

V říjnu 2014 podali trestní oznámení na policisty celkem čtyři účastníci blokády, která se konala kvůli kácení stromů napadených kůrovcem v národním parku. V dlouhodobém sporu o nezákonnost policejního zásahu už Krajský soud v Plzni dvakrát rozhodl o tom, že policie jednala nezákonně, Nejvyšší správní soud však dvakrát vyhověl policejní stížnosti, naposledy loni v listopadu.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články