Šlachta si chce odchod ještě promyslet, dočasně ho zastoupí Komárek

Kauza reorganizace policie

Šlachta si chce odchod ještě promyslet, dočasně ho zastoupí KomárekAKTUALIZOVÁNO
Robert Šlachta Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov

Echo24

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta si chce ještě promyslet svůj odchod od policie kvůli posunutí reorganizace na srpen. Zatím neví, zda odejde, řekl ve středu serveru Aktuálně.cz. Radiožurnál mezitím přišel s informací, že na Šlachtovo místo by měl dočasně nastoupit bývalý šéf protikorupční policie Milan Komárek.

„Vzhledem k vývoji zvážím další kroky,“ uvedl Šlachta. Dodal, že se chce definitivně rozhodnout, až získá bližší informace o sloučení útvarů a měsíčním odsunutí reformy, jak se na něm dohodli politici na úterním jednání Bezpečnostní rady státu. Šlachta na svůj post rezignoval na konci minulého týdne. Pokud nezmění názor, tak od policie odejde k 30. červnu.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu podle informací Radiožurnálu prozatím povede Milan Komárek, bývalý šéf protikorupční policie. Tuto informaci potvrdil náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube. Komárek má mít na starosti hlavně personální otázky.

Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, vedenou jedním ředitelem. Kromě Šlachty s reorganizací nesouhlasí také jeho podřízení, kteří se před úterním jednáním bezpečnostní rady sešli s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

Seznámili je se svými názory a předali jim prohlášení ke změnám, kde se za vedoucí expozitur a oddělení postavilo 283 pracovníků ÚOOZ. „Jako jediné východisko z této kritické situace spatřujeme zastavení těchto neuvážených, nesystémových a především nevratných kroků a vytvoření podmínek pro seriózní veřejnou a zejména odbornou diskusi o tom, zda vůbec, případně v jaké podobě, by se měla zvažovaná reorganizace uskutečnit,“ napsali do stanoviska členové útvaru.

Čtěte dále: Šlachta a další lidé z vedení ÚOOZ odchází do civilu