Ministr Asselborn nevyloučil zásah Bruselu: Vývoj v Polsku je ‚hrozivý‘

Kritika vlády ve Varšavě

Ministr Asselborn nevyloučil zásah Bruselu: Vývoj v Polsku je ‚hrozivý‘NOVÉ
Jean Asselborn. Foto: FOTO: Wikimedia Commons, Michał Koziczyński
1
Svět

df Echo24

Lucemburský ministr zahraničních věcí Jean Asselborn se nechal slyšet, že Evropská unie by mohla zakročit proti polské vládě v souvislosti s tím, jak se dostala do sporu s tamním ústavním soudem a jak pošlapává principy unie. Podle něj nová polská vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) oslabuje schopnost ústavního soudu působit jako nástroj kontroly moci a připomíná mu to doby Sovětského svazu, uvedl pro německý veřejnoprávní rozhlas Südwestrundfunk.

V rozhovoru pro německou televizní stanici ZDF pak označil Jean Asselborn nejnovější vývoj v Polsku za „hrozivý“. Ministr vlády země, která právě ukončuje předsednictví Radě EU, mluvil také o intervenci ze strany unie. Polská vláda si podle něj zřejmě neuvědomuje, že EU je „společenstvím hodnot a nejen můžeme, ale musíme zakročit, když se věci ubírají špatným směrem, pokud jde o právní stát“. Na otázku případných sankcí vůči Varšavě se postavil tak, že v případě, že soudnictví ztratí v Polsku nezávislost, stejně jako media, bude se o nich muset mluvit. Varšava by pak podle Asselborna mohla ztratit svůj hlas na evropské úrovni.

Jednání současné polské vlády mu připomíná doby Sovětského svazu.

Konzervativní strana Právo a spravedlnost Jarosława Kaczyńského vyvolala krátce po převzetí moci v listopadu po vítězných volbách kritiku dosazením svých příznivců jako kandidátů ústavních soudců namísto původně navržených kandidátů bývalou vládou. Tento postup označili polští ústavní soudci za nezákonný. Vláda PiS chce nyní prosadit zákon, aby patnáctičlenný ústavní soud přijímal rozhodnutí nejméně dvoutřetinovou většinou.

Proti těmto krokům polské vlády se o víkendu konaly demonstrace ve více než dvou desítkách polských měst, kterých se účastnily tisíce lidí. Demonstraci ve Varšavě předčasně ukončil anonym, který hrozil bombovým útokem.

Čtěte také: Tisíce Poláků demonstrovaly proti „diktatuře většiny“

Čtěte také: Rozpad EU? Klidně za pár měsíců, zní ze Západu