1 Následky uprchlické krize

Rozpad EU? Klidně za pár měsíců, zní ze Západu

NOVÉ

Témata: , ,

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn varuje před rozpadem Evropské unie kvůli rozporům jednotlivých zemí v otázce uprchlické krize. EU je prý ve „velmi, velmi kritické situaci“ a může se podle něj rozpadnout nečekaně rychle.

Asselborn v pondělí řekl, že se Evropská unie může rozpadnout kvůli tomu, jak se některé státy staví k přílivu uprchlíků. „Může se to stát neuvěřitelně rychle, pokud se stane pravidlem zavírat lidi jak venku, tak uvnitř, namísto zachování solidarity,“ řekl lucemburský ministr v rozhovoru pro německou tiskovou agenturu DPA.

Jean Asselborn kritizuje některé členské státy ze ztížení přechodu jejich hranic, čímž nutí jiné země, aby na sebe převzaly větší břemeno uprchlické krize. Může se podle něj snadno stát, že některé státy EU uzavřou hranice úplně a skoncují s tzv. schengenským prostorem, který měl zabezpečit volný pohyb v rámci EU a byl jednou z definičních svobod nabízených občanům unie.

Asselborn už bije na poplach. Rozpad EU prý může nastat za pár měsíců. Některé země totiž prý evidentně nepřijaly hodnoty EU, které nejsou jen materiální. Tím podle rozhlasové stanice Deutsche Welle míří na východoevropské země, zejména na Maďarsko.

Čtěte také: Skončí volný pohyb po Evropě? Je v existenčním ohrožení


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.