MERS v Česku není, výsledek testu je negativní

MERS v Česku není, výsledek testu je negativníAKTUALIZUJEME
Domov

Echo24

Muž, který byl včera hospitalizován na Infekční klinice Nemocnice Na Bulovce s podezřením na MERS, tuto nemoc nemá. Ukázal to výsledek laboratorního testu. Již na včerejším mimořádném brífinku ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) naznačoval, že podezření se zřejmě podaří vyvrátit. Informaci přinesl Zdravotnický deník. 

„Příznaky jsou velmi nespecifické,“ uvedl v úterý ministr a dodal, že situace je pod kontrolou a že děkuje všem specialistům, kteří se na řešení případů podílejí. 

Podezření na infekci vzniklo u 26letého muže, který se 30. května vrátil z turistické cesty po Jižní Koreji. 14. června dostal rýmu, o dva dny později teplotu. V úterý ho záchranná služba odvezla na infekční kliniku v Nemocnici Na Bulovce.

Systém záchytu vysoce nakažlivých nemocí v České republice opět zafungoval bezchybně, podobně jako v říjnu loňského roku v případě podezření na ebolu. Česko je na tom stejně jako Slovensko, kde také zachytili jedno podezření, které bylo následně  – po testech provedených v pražské laboratoři – vyvráceno.

Čtěte také: Dorazil MERS do Česka? Na Bulovce je podezřelý pacient

MERS patří mezi koronaviry. Nemoc, kterou způsobuje, je v počátečních fázích obtížně diagnostikovatelná, neboť začíná běžnými příznaky nachlazení a teplotami kolem 38 °C. Pokračuje však závažným onemocněním plic i akutním selháním ledvin.

MERS se poprvé objevil v roce 2012 na Blízkém východě a nejvíce obětí zatím hlásí Saúdská Arábie. Celosvětově se virem infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich přes 450. Druhou nejvíce zasaženou zemí je Jižní Korea, kde propukla nákaza teprve minulý měsíc, podle nejnovější bilance tam zemřelo 19 pacientů a 154 lidí se virem infikovalo.

Související články