1 Nebezpečná nákaza

Dorazil MERS do Česka? Na Bulovce je podezřelý pacient

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Pražská nemocnice na Bulovce přijala 25letého Čecha, u kterého existuje riziko nákazy koronavirem MERS, který v Jižní Koreji zabil už 19 lidí. Pacient se na konci května vrátil ze zasažené země. Nejpozději ve středu dopoledne by měly být hotové výsledky jeho testů. Podobný případ se už objevil v sobotu na Slovensku. Testy ale nákazu MERS u 39letého Jihokorejce žijícího v Žilině vyloučily.

„Pacient se 30. května vrátil z pobytu v Jižní Koreji, 14. 6. dostal rýmu a 16. 6. se u něj objevila teplota pod 38 stupňů. Muž si poté zavolal záchrannou službu a s ohledem na jeho anamnézu byl převezen na infekční kliniku a umístěn do bioboxu,“ řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Zároveň zdůraznil, že se jedná o běžné příznaky, které je ale vzhledem k mužově pobytu v Koreji, prověřit. „V průběhu postupu byly dodrženy všechny bezpečnostní podmínky a situace je pod kontrolou profesionálů,“ dodal.

 

 

Hlavní hygienik ČR ​Vladimír Velenta zároveň dodal, že byla nastartována bezpečnostní opatření, mezi které spadá vyhledání pacienta, jeho kontaktů a následná izolace. „Další kroky se budou odvíjet od toho, jak dopadnou výsledky testů,“ vysvětlil Valenta. Prohlásil také, že prozatím neplánuje zvýšení bezpečnostních opatření na letištích, které v současné době probíhají formou informačních letáků, dezinfekcí letadel a spoluprací s jihokorejskou ambasádou.

Čtěte více: Slovensko se bojí infekce MERS. Muž z Žiliny má příznaky

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí.

Úmrtnost na MERS je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS. MERS se objevil poprvé v roce 2012 na Blízkém východě a nejvíce obětí zatím hlásí Saúdská Arábie. Celosvětově se virem infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich 449. 

Druhou nejvíce zasaženou zemí je už ale Jižní Korea, kde propukla nákaza teprve minulý měsíc a k dnešnímu dni na ni zemřelo 19 obětí a nakazilo se 138 lidí. WHO v sobotu uvedla, že zde očekává zvyšování počtu nemocných.

Do Koreje zatáhl MERS jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu a poté navštívil několik nemocnic, aniž se vědělo, že má MERS. Lékařům trvalo několik dní, než se jim u něj podařilo určit správnou diagnózu. 

Čtěte více: Nový virus MERS zabil v Jižní Koreji už 11 lidí