Podezření na MERS nepotvrzeno, lidé mohou z karantény

Podezření na MERS nepotvrzeno, lidé mohou z karantényAKTUALIZOVÁNO
Domov

Nákaza se nepotvrdila

Echo24

Nákaza koronavirem MERS se u druhého pacienta podezřelého na onemocnění v České republice nepotvrdila. Z karantény tak může odejít i 49 lidí, se kterými muž přišel do styku. Jednalo se o třiatřicetiletého průvodce cestovní kanceláře, který absolvoval soukromý pobyt v Jižní Koreji. Informaci sdělil v ČT hlavní hygienik Vladimír Valenta.

„Není důvod, aby zůstávali v karanténě,“ uvedl v České televizi Valenta s tím, že ani nemocný muž ani všech 49 lidí, kteří s ním po návratu z Asie přišlo do styku nemusí zůstávat v karanténě. „Muž dále zůstává na Bulovce s teplotami,“ dodal Valenta s tím, že je ošetřován v běžném režimu.

Pracovník CK Alpina se 29. května vrátil z týdenního pobytu v Jižní Koreji. Ve čtvrtek pak muž pracovně doprovázel cyklozájezd cestovní kanceláře Alpina s turisty z Brna do Polska. V autobuse se mu ale v pátek kolem čtvrté hodiny ranní udělalo nevolno. Sám si zavolal záchrannou službu, které popsal svůj stav a nezapomněl zdůraznit, že se nedávno vrátil z Koreji.

Průvodce trpící nevolností a vysokou teplotou si proto vystoupil v Ostravě, kde jej vyzvedla posádka záchranné služby. Sanitou a za doprovodu policie byl převezen na infekční oddělení pražské nemocnice Na Bulovce, které je na podobné případy připraveno a vybaveno. Zde byl uzavřen ve speciálním bioboxu, izolován od okolí. 

Autobus s turisty pokračoval dále směrem do Polska. V Krakově ale bylo řidiči epidemiologem nařízeno, aby se vrátil zpět a cestujícím nedovolil z autobusu vystoupit. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová uvedla, že místem jejich pobytu je zařízení hasičů na Ostravsku. CK Aplina sdělila, že pokud se testy na nákazu u jejich průvodce potvrdí, kancelář klientům peníze za zrušený zájezd vrátí.

Čtěte také: Dorazil MERS do Česka? Na Bulovce je podezřelý pacient

Prvním podezřelým na onemocnění virem MERS se v Česku objevil 16. června. Také tento pětadvacetiletý pacient se vrátil z turistického pobytu v Jižní Koreji. Později u něj propukla vysoká teplota a rýma. Podezření na MERS se u něj nepotvrdilo.

MERS patří mezi koronaviry. Nemoc, kterou způsobuje, je v počátečních fázích obtížně diagnostikovatelná, neboť začíná běžnými příznaky nachlazení a teplotami kolem 38 °C. Pokračuje však závažným onemocněním plic i akutním selháním ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcinace, zatím není známý ani způsob léčby.

MERS se poprvé objevil v roce 2012 na Blízkém východě a nejvíce obětí zatím hlásí Saúdská Arábie. Celosvětově se virem infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich přes 450. Druhou nejvíce zasaženou zemí je Jižní Korea, kde propukla nákaza teprve minulý měsíc. Podle nejnovější bilance tam zemřelo 19 pacientů a 154 lidí se virem infikovalo.

Čtěte také: Máme lék na AIDS, Ebolu a MERS, ohlásila KLDR

Související články