Slovensko se bojí infekce MERS. Muž z Žiliny má příznaky

OBÁVANÁ INFEKCE

Slovensko se bojí infekce MERS. Muž z Žiliny má příznakyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na Slovensku se objevilo podezření na onemocnění nebezpečným virem MERS, který ve světě od roku 2012 usmrtil přes čtyři stovky lidí. Příznaky nemoci se projevily v Žilině u 39letého cizince, jehož zdravotníci v sobotu převezli na specializované pracoviště univerzitní nemocnice v Bratislavě. Sdělil to mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Peter Bubla. 

„Onemocnění se zatím u něj nepotvrdilo. Vzorky budou odeslány do laboratoře v Praze a výsledky očekáváme do 24 hodin,“ uvedl Bubla podle slovenských zpravodajských webů. Mluvčí dodal, že slovenské zdravotnické úřady nyní provádějí ve spolupráci s policií všechny potřebné kroky, například zjišťování osob, s nimiž pacient přišel do styku. „Všeobecná protiepidemická opatření zahrnují přípravu na situace možných virulentních nákaz, k nimž patří i MERS,“ informoval Bubla. 

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS. MERS se objevil poprvé v roce 2012 na Blízkém východě a nejvíce obětí zatím hlásí Saúdská Arábie. Celosvětově se virem infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich 449. 

Druhou nejvíce zasaženou zemí je už ale Jižní Korea, kde propukla nákaza teprve minulý měsíc a k dnešnímu dni na ni zemřelo 14 obětí a nakazilo se 138 lidí. WHO v sobotu uvedla, že zde očekává zvyšování počtu nemocných. Do Koreje zatáhl MERS jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu a poté navštívil několik nemocnic, aniž se vědělo, že má MERS. Lékařům trvalo několik dní, než se jim u něj podařilo určit správnou diagnózu. 

Čtěte více: Nový virus MERS zabil v Jižní Koreji už 11 lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články