1 Francouzské parlamentní volby

Francouzské parlamentní volby vyhrál Macron

, AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Francouzské centristické hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona s přehledem vyhrálo druhé kolo parlamentních voleb. Vítězství, které mu podle zpřesňujících se odhadů výsledků přineslo pohodlnou nadpoloviční většinu míst v Národním shromáždění, ale nebylo tak přesvědčivé, jak předpovídaly předvolební průzkumy. Spolu se spojenci má dosáhnout na zhruba 361 mandátů v dolní komoře, kde zasedá 577 poslanců. Přitom průzkumy mu dávaly naději aspoň na dalších sto poslanců. Na vině je podle všeho i rekordně nízká účast voličů, která předběžně nedosáhla ani 44 procent.

Na druhém místě mají skončit pravicoví Republikáni se 126 poslanci, třetí socialisté a jejich spojenci s necelými pěti desítkami zákonodárci. Radikální levice zastoupená Nepodrobenou Francií a komunisty má obdržet asi 26 mandátů, nacionalistická pravice – Národní fronta – osm křesel. Další malé strany a nezávislí kandidáti obsadí podle všeho deset míst.

Volební účast v dnešním druhém kole francouzských parlamentních voleb neměla podle zpřesňujících se údajů ani 44 procent. Jde o rekord za posledních skoro 60 let, kdy funguje ve Francii poloprezidentský systém vládnutí známý pod názvem pátá republika.

Média v týdnu spekulovala, že za rekordním nezájmem o volby jsou především jednoznačné předpovědi vítězství centristického hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona a jeho spojenců.

Bereme to zodpovědně

Mluvčí francouzské vlády Christophe Castaner řekl, že dnešní výrazné vítězství prezidentova hnutí Republika v pohybu (REM) v parlamentních volbách zavazuje a představuje pro kabinet zodpovědnost. Zároveň přihlédl k tomu, že strana nakonec neobdrží tolik křesel, kolik jí předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Na vině prý může být rekordně nízká účast voličů, která mohla nahrát ostatním stranám majícím více skalních příznivců.

„Toto vítězství nás zavazuje, Francouzi nám dali jasnou většinu, ale nechtěli nám dát volnou ruku. Je to zodpovědnost. Skutečné vítězství přijde za pět let, až se věci skutečně změní,“ reagoval Castaner podle webu deníku Le Monde.

Podle něho se také potvrdila pozice prezidenta Emmanuela Macrona, který vyhrál volby hlavy státu v květnu. Castaner naznačil, že nicméně stoupenci REM asi příliš snadno podlehli dojmu, že výsledky jsou jasné, a druhého kola voleb se jich už tolik nezúčastnilo. „Je tu ale velká většina, vůle věci změnit,“ upozornil.

Vůdkyně francouzských nacionalistů Marine Le Penová, která se poprvé úspěšně probojovala do Národního shromáždění, prohlásila, že Macron může mít většinu v parlamentu, ale že jeho politické ideje jsou menšinové. Slíbila, že její Národní fronta (FN) bude proti prezidentovým reformním plánům bojovat. FN ale ve sněmovně o 577 místech obsadí podle odhadů výsledků jen šest až osm křesel.

Vůdce kampaně pravicových Republikánů François Baroin prohlásil, že „verdikt je jasný“. Dodal, že jeho strana, která byla posledních pět let v opozici proti doposud vládnoucím socialistům, v této pozici zůstane tedy i nadále. Republikáni, kteří podle odhadů získá asi 125 mandátů, vytvořili podle Baroina dostatečně silnou skupinu v parlamentu, aby mohla hájit pravicové hodnoty zejména v daňové oblasti.

První tajemník Socialistické strany Jean-Christophe Cambadélis v reakci na výsledky, které socialistům a jejich spojencům slibují pět desítek poslaneckých míst, ohlásil svou rezignaci. „Přijímám toto rozhodnutí bez hořkosti a hněvu, vědom si své povinnosti a rozhodující chvíle, kterou prochází levice,“ řekl. Dodal, že socialisté prohráli bitvu, ale že boj proti sociální nespravedlnosti pokračuje dál.

Čtěte také: Volby: Macronovo hnutí míří k absolutní většině, získalo 28 procent

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.