2 Desítky tisíc zhlédnutí

‚Účtenky nedáváme.‘ Stánkaře Agrofertu nachytali na videu

UVNITŘ VIDEO

Témata: , , ,

Už více než sedmdesát tisíc zhlédnutí má za necelý den video o prodávajícím ze stánku v barvách Agrofertu, který nevydává zákazníkům účtenky. A to ani na vyžádání, což přitom ukládá zákon. To je v rozporu se slovy majitele Agrofertu a ministra financí Andreje Babiše (ANO), podle nějž všichni poctiví živnostníci účtenky dávají. Video pochází z dílny Svobodných, kteří jej použili v boji proti zavádění elektronické evidence tržeb. A už jej začali sdílet i poslanci z dalších pravicových stran. Agrofert ve čtvrtek odmítl, že by šlo o jeho prodejce. Stánek má být externího odběratele.

Je to několik týdnů, kdy se ministerstvo financí pustilo do sporu s ODS o to, kdo že lže o online pokladnách a o zavádění elektronické evidence tržeb do Česka. Občanští demokraté tehdy Andreji Babišovi argumentovali, že jeho návrh považuje každého podnikatele a živnostníka za nepoctivého. S tím ale Babiš nesouhlasil. „Naopak. Poctivých se zákon nedotkne, ti účtenky vydávají. Pomůžeme jim bojovat s nekalou konkurencí těch nepoctivých,“ tvrdil jeho resort.

Ve středu se ale na sociálních sítích objevilo video, kde prodejce párků ve stánku s logy ministrova Agrofertu opakovaně nedá zákazníkům účtenku ani na výslovné vyžádání, což mu přitom ukládá zákon.

Za videem stojí Svobodní. Ti ho podle svých slov natočili poté, kdy byli několikrát upozorněni na to, že prodavači ve stánku s občerstvením koncernu Agrofert na akcích „Kolo pro život“ odmítají zákazníkům účtenky vydávat.

U Babiše účtenku nedostanete!

U Babiše účtenku nedostanete! Babiš káže vodu a pije víno… Zaměstnanci stánku s občerstvením, provozovaným Agrofertem, účtenky nevydají ani po vyžádání. Článek s více případy a videi naleznete zde: https://web.svobodni.cz/clanky/babis-kaze-vodu-a-pije-vino-jeho-prodavaci-nevydavaji-uctenky-dokonce-je-odmitaji-dat-i-na-vyzadani

Posted by Už žádné klacky pod nohy on 19. srpen 2015

Záznam vznikl v sobotu 25. července v pražské Chuchli. Když jeden z figurantů žádal účtenku, omlouval se prodejce například tím, že jeho šéf běhá „někde po place“ a on sám účtenku nemá. Všechny platby proběhly v hotovosti a prodávající si utržené peníze ukládal do obyčejné kovové kasičky. To samé se mělo opakovat i na další akci 15. srpna.

Svobodní v článku k videu dodávají, že podle nich živnostníci žádné elektronické pokladny nepotřebují, protože drtivá většina z nich své zákazníky neokrádá. Video prý jen ukazuje, jak to na podobných akcích dlouhodobě chodí – a až dosud s tím nikdo neměl problém.

‚Babiš si měl nejdříve udělat pořádek v Agrofertu‘

„Ministr Babiš je pokrytec. Po ostatních chce, aby se před jeho finančními úřady doslova svlékli do naha, ale on sám není ochoten zákazníkům vydat účtenku, a to dokonce ani na vyžádání. Nechceme živnostníky popotahovat kvůli tomu, že automaticky nedají zákazníkům účtenku. Podnikat se dá i bez přísného dohledu státu a zavedení EET,“ komentuje video šéf Svobodných Petr Mach s tím, že chtěl pouze ukázat na rozpory v tom, co Andrej Babiš říká a jak se pak chová jeho Agrofert: „Říká, že ti, kteří nekradou, účtenky automaticky vydávají, a přitom sama jeho firma nevydá účtenku ani po prosbě. Pan Babiš si měl nejdřív udělat pořádek ve svém podniku, než začal chystat šikanu slušných podnikatelů.

Video zaznamenalo na sociálních sítích značný ohlas. A sdílejí ho mezi sebou už i pravicoví poslanci, kteří proti zavedení EET bojují v Poslanecké sněmovně. Třeba šéf pražské TOP 09 Jiří Koubek se slovy: „Někdo tu je pokrytec a někdo porušuje zákon. Už dnes je prodávající povinen na vyžádání vystavit účtenku. Tedy až na Agrofert.“

Agrofert: Není to náš prodejce. Požádáme o nápravu

Agrofert už vydal prohlášení, podle kterého jsou informace Svobodných nepravdivé. Prodávající na videu totiž prý není zaměstnancem koncernu. „Provozovatelem stánku je externí odběratel našich výrobků. Ne každý, kdo má na sobě zástěru s logem Kosteleckých uzenin, musí být zaměstnancem této firmy,“ uvádí mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Ten tvrdí, že naopak všechny Agrofertem provozované prodejny přísně dbají na vydávání účtenek. Protože ale prodejce prodává ve stánku s logem koncernu a v zástěře Kosteleckých uzenin, což může společnosti s ohledem na Babišovy plány kolem EET škodit, chce s ním Agrofert ještě jednat. „Každopádně tohoto našeho odběratele požádáme o nápravu stavu,“ doplňuje Hanzelka.

Čtěte také: Kdo lže o online pokladnách? Ministerstvo se hádá s ODS

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.