2 ODS Kalouska nepodpoří

Fiala: Schůzi o Babišovi nechceme, jen bude všechny urážet

NOVÉ

Témata: , , , ,

Na tahu je nyní Bohuslav Sobotka (ČSSD), říká předseda opoziční ODS Petr Fiala. Pokud Andrej Babiš (ANO) nevysvětlí nejasnosti kolem svých příjmů, musí premiér jednat, burcuje. Současně ale Fiala avizuje, že ODS nepodpoří případnou mimořádnou schůzi, na které by ministr financí měl své příjmy vysvětlit. „Bude tam všechny urážet a já nevím, proč bychom to dělali,“ dodává.

Předseda ODS tím reaguje na situaci kolem nevyjasněných příjmů ministra financí, z nichž si Andrej Babiš nakoupil od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Na případ jako první upozornil Týdeník ECHO.

„Mně připadá smutné, že mám panu premiérovi radit. Ale když bych měl, tak přece problém Andreje Babiše a jeho financí je problémem celé vlády a toho, kdo za vládu odpovídá. To už není problém jen Andreje Babiše,“ řekl deníku Echo24 Petr Fiala, podle kterého Česko nemůže mít ministra financí, který má nejasnosti ve svých soukromých penězích. „A premiér stojí a nedělá nic,“ dodal Fiala.

„Já bych od premiéra Sobotky očekával, že nebude Andreje Babiše vyzývat, aby vysvětlil nejasnosti ve svých příjmech až poté, co ho k tomu vyzvu já, což se stalo minulý týden. Ale když už to teda pan premiér udělal, tak bych neočekával, že bude vtipně glosovat situaci a chovat se jako politický komentátor, ale bude jednat jako předseda vlády,“ uvedl Fiala. Předseda ODS si proto představuje, že Sobotka řekne jasně Babišovi, jak a do kdy má doložit nejasnosti v příjmech.

Čtěte také: Fiala: Babiš by měl audit příjmů dodat rychle, během týdnů

V souvislosti s tím odmítl Fiala účast občanských demokratů na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny navrhované Miroslavem Kalouskem (TOP 09), kde by měl Andrej Babiš vysvětlovat původ svých příjmů. „Schůzi nechceme, protože na tahu je předseda vlády. Nechceme se ptát Andreje Babiše, který považuje parlament za žvanírnu a za šaškárnu. Bude tam všechny urážet a já nevím, proč bychom to dělali,“ dodal. Šéf klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura přitom ještě na začátku února říkal, že je pravděpodobné, že ODS tuto iniciativu podpoří.

Čtěte také: Kalousek žádá zvláštní schůzi Sněmovny k Babišovu majetku

Schůze kvůli Čapímu hnízdu

Kvůli Andreji Babišovi a jeho podnikání, konkrétně ohledně 50 milionů evropských dotací na farmu Čapí hnízdo, už jedna schůze Poslanecké sněmovny svolaná byla, a to na popud pravicové opozice spolu s Úsvitem s Blokem proti islámu. Uskutečnila se 23. března loňského roku a vicepremiér na ní přečetl 1,5 hodinový útočný projev, ve kterém třeba připustil, že střet zájmů má, ale nezneužívá ho. „Já jsem do politiky nechtěl. Vy jste mě zplodili – ODS a zkorumpovaný Kalousek,“ uvedl tehdy.

V závěru svého projevu Babiš řekl, že farmu Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. „Nespáchal jsem žádný dotační podvod,“ dodal ministr.

Čtěte také:

Sobotka: Nasadil jsem si boxerské rukavice, kvůli Babišovi

Babiš důkladně ojebal český stát, píše Sobotka na Facebooku

Babiš měl dohody s kmotry a šíbry. Premiére, jednejte, vzkazuje Fiala


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.