1 Krize na Ukrajině

Ruské jednotky z Ukrajiny neodešly, příměří je jen naoko, říká NATO

, NOVÉ

Ruské jednotky jsou stále na Ukrajině, uvedl ve Vilniusu vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove. Podle něj je příměří, které platí na východě země, klidem zbraní "jen podle jména". Násilí se v této oblasti nijak nesnížilo, například počet vypálených dělostřeleckých střel za posledních pár dní je stejný jako před příměřím, řekl.

"Pokud mluvíme o ruských ozbrojených sílách přímo na místě, nacházejí se stále uvnitř Ukrajiny," řekl Breedlove. Neuvedl ale žádné podrobnosti o možném počtu těchto ruských vojáků.

Jak vrchní velitel sil NATO v Evropě dodal, doufá, že vytvoření nárazníkové zóny mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty přispěje ke stabilizaci situace. Na vzniku nárazníkového pásma, ze kterého mají být staženy všechny těžké zbraně, se v noci na dnešek dohodli zástupci Kyjeva a proruských separatistů, kteří jednali v Minsku. Zónu mají kontrolovat pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). 

Čtěte také: Kyjev a separatisté se dohodli v Minsku na nárazníkové zóně

Podle informací NATO ze srpna se na ukrajinsko-ruských hranicích pohybovalo na 40 000 ruských vojáků. V souvislosti s pohyby ruské armády vyjádřily své znepokojení také pobaltské státy nebo Polsko. Aliance proto vyslala do těchto zemí posily. Litva, Polsko a Ukrajina kvůli obavám z Ruska vytvořily zvláštní vojenskou jednotku.

Více čtěte zde: Polsko, Ukrajina a Litva mají společnou vojenskou jednotku

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.