Kalousek se neomluví: Slovem fízl jsem vyjádřil opovržení, míní

Střet ve sněmovně

Kalousek se neomluví: Slovem fízl jsem vyjádřil opovržení, míníAKTUALIZUJEME 1
Domov

Filip Nachtmann

Miroslav Kalousek (TOP 09) se neomluví svému poslaneckému kolegovi Zdeňku Ondráčkovi z KSČM, kterého v červnu nazval komunistickým fízlem a mlátičkou. K omluvě ho vyzval mandátový a imunitní výbor sněmovny, hrozí mu i mnohatisícová pokuta. Ondráček v roce 1989 zasahoval proti demonstrantům během takzvaného Palachova týdne. Kalousek ve čtvrtek například prohlásil, že vláda má k podobným lidem vřelý vztah.

„Na termínu komunistický fízl není nic vulgárního. Je v něm velká dávka opovržení. My, kteří to opovržení cítíme, máme na takové označení právo. Nejde tedy o urážku, ale o názorový střet,“ řekl mimo jiné Kalousek sněmovně.

Lidé, jako Ondráček, podle místopředsedy TOP 09 sloužili režimu k tomu, aby potlačovali svobodu.

„Je celkem logické, že vládní poslanci chtějí toto slovo zakázat. Vláda má vřelý vztah k podobným lidem, jmenuje je do funkcí. Já s tím nesouhlasím. To slovo sem patří,“ doplnil s tím, že sněmovnu vyzývá, aby zrušila rozhodnutí mandátového a imunitního výboru.

Ondráček: Nemám se za co stydět

Zhruba po hodině diskuze předstoupil před poslance i sám Ondráček. A zopakoval, že se ho titulování slovem fízl dotýká. Sám si není vědom toho, že by kdy udělal cokoliv špatného.

„Nebyl jsem nikdy spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Mám lustrační osvědčení, prověrku, nikdy jsem nikoho neudal. Po roce 90 jsem zůstal v řadách sboru a později jsem byl policistou. Nemám se za co stydět,“ uvedl Ondráček.

Jako o bývalém příslušníkovi Veřejné bezpečnosti o něm prý není možné mluvit jako o fízlovi: „Budeme nazývat komunistickým fízlem třeba Ivana Bílka, ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů? Ten před rokem 89 sloužil také.“

Čtěte také: Kalousek se za 'fízla' neomluví. Může ho to stát 55 900 Kč

Kalouska ve sněmovně opakovaně podpořili lidé z ODS. Říkali například, že není možné zakazovat mluvit o komunistických fízlech a přitom nechávat za pultíkem řečnit „soudruhy a stalinisty“ Miroslava Grebeníčka nebo Martu Semelovou z KSČM.

„Poslanec Ondráček rány bezesporu dávat umí. V lednu 1989 to ukázal, že je umí rozdávat. Bil děvčata a mladé ženy. Bránil se tím, že na něj plivaly, tak ten obušek použil. Jestliže umí rány rozdávat, měl by malou ranku, jako že je komunistický fízl, unést. Já to ze strany poslance Kalouska vnímám jako údaj ze CV,“ prohlásil šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy se o Ondráčkovi nemusí hned mluvit jako o komunistickém fízlovi, ale například jako o „členu represivních složek zločinného, nelegitimního a zavrženíhodného režimu“.

Naopak koaliční poslanci místopředsedovi TOP 09 opakovaně vytkli, že si ve sněmovně dělá předvolební kampaň pro vlastní stranu.

Ani po obsáhlé diskuzi nebyli nakonec poslanci schopni přijmout ohledně Kalouska a jeho výroků žádné usnesení.  

Čtěte také: Fízlovsko-estébácké ANO? Korte se omlouvat nemusí

Spor obou poslanců začal už v červnu. Kalousek tehdy na adresu Ondráčka řekl: „Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou, u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně?“

Více čtěte zde: Komunistický fízl a mlátička, řekl Kalousek o poslanci. Hrozí mu postih

Video, v němž Zdeněk Ondráček obhajoval zásah SNB, můžete zhlédnout zde: