Jak zachránit 600 miliard: opráší se Svobodův manévr

MILIARDY PRO ČESKO

Jak zachránit 600 miliard: opráší se Svobodův manévrNOVÉ 1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Ministři našli další způsob na záchranu monitorovacího systému, bez kterého nejde čerpat evropské dotace v období 2014-2010. Plán má však slabinu, která může přístup k 600 miliardám znemožnit.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) i její politický šéf, ministr financí Andrej Babiš hledají cestu, jak zajistit čerpání od chvíle, kdy Babišův náměstek Lukáš Wagenknecht odeslal audit monitorovacího systému do Bruselu. Protože auditní zpráva odhalila, že ministerstvo pro místní rozvoj porušilo při veřejné soutěži zákon, není možné monitorovací systém použít k evidenci evropských projektů.

Šlechtová s Babišem se zpočátku pokusili zpochybnit práci Wagenknechta a jeho Auditního orgánu. Šlechtová označila audit za neprofesionální a požádala Babiše, aby ho prověřil. Babiš to ze své cesty po Americe přislíbil a vyžádal si od náměstka odpovědi na dvacet kontrolních otázek. Po středečním zasedání vlády však ministryně i ministr uznali, že není možné zrušit audit, který už dostala Evropské komise.

Proto na výzvu premiéra připravují plán B, který by zajistil, že se čerpání kvůli monitorovacímu systému a jeho kritickému auditu nezdrží. Obrysy nové strategie už představila ministryně Šlechtová kolegům ve středu. „Pokud vláda toto řešení schválí, tak čerpání nebude ohroženo,“ prohlásila ministryně. Definitivní verzi předloží vládě v pondělí.

Po stopách Cyrila Svobody

Podle informací deníku ECHO24.cz hodlá napodobit postup, který při stejných potížích s monitorovacím systémem použil ministr Cyril Svoboda v roce 2009. Tehdy Evropská komise Čechům vytýkala, že na dodávku monitorovacího systému MSC2007 neproběhla veřejná soutěž a že stát používá k evidenci evropských dotací programy, které mu nepatří. Svoboda podle vlastních slov pouze „odstranil právní vady“. Koupil od dodavatelské firmy S&T licenci k programům pro monitorovací systém a vyhlásil soutěž na jeho provoz. Vyhrál jediný zájemce, firma S&T se subdodavatelem Tesco SW. Evropská unie byla spokojena, pouze neproplatila část nákladů, které Češi do monitorovacího systému investovali.

Čtěte také: Euromiliardy rozpoutaly tvrdý boj mezi Babišovými lidmi

Slabina Svobodova plánu se objevila až o tři roky později. Vláda Petra Nečase potřebovala vytvořit monitorovací systém na období 2014-2020, zjistila však, že nemůže upravit a použít již zaplacený systém MSC2007. Měla sice licenci na jeho provoz, nesměla ho však měnit nebo upravovat, protože by tím zasáhla do autorských práv dodavatelských firem. Nezbylo než vypsat soutěž na nový systém, Nečas však stanovil podmínku, že se tentokrát musí koupit také autorská práva. Pak bude možné systém upravit, aby šel použít i v dalším dotačním období 2021-2027.

Dnes hodlají ministři opakovat Svobodův manévr. Licenci na provoz systému už mají a nemusí ji tedy kupovat. Stačí, když nebudou chtít monitorovací systém od Evropské komise proplatit. Smlouvu na provoz nového monitorovacího systému MS2014+, kterou kritizuje Wagenknechtův Auditní orgán, je pak možné klidně vypovědět. Stejně jako před šesti lety se vyhlásí nová soutěž. Není nutné se děsit ani probíhajícího policejního vyšetřování. Stejný protikorupční útvar prověřoval nákup monitorovacího systému už v roce 2009, nakonec ovšem případ odložil.

Nová zápletka

Úspěch může mít tento postup jen v případě, že s ním bude Evropská komise opět souhlasit. Může jí přesvědčit argument, že i tentokrát si Češi monitorovací systém zaplatí sami. Musela by však přitom přehlédnout jedno z odhalení Auditního orgánu.

Wagenknechtovi lidé tvrdí, že také dnes hrozí stejná chyba, kterou udělal Svoboda. Ministerstvo pro místní rozvoj prý nesplnilo zadání Nečasovy vlády. Není tedy jisté, že stát vlastní autorská práva k systému MS2014+ do té míry, aby ho mohl bez souhlasu dodavatelské firmy Tesco SW měnit a rozvíjet podle své potřeby. Pokud mají pravdu, pak stejně jako v roce 2009 získá novou zakázku na provoz systému dosavadní dodavatel vybraný v soutěži, která nebyla podle auditorů regulérní. Také bude na příští dotační období nutné kupovat opět nový software.  

Ministryně Šlechtová tvrdí, že obavy jsou zbytečné. „Ministerstvo je v tuto chvíli držitelem přístupových kódů k monitorovacímu sytému, a je tedy jeho vlastníkem,“ prohlásila v České televizi. Přístupovými kódy se myslí požadovaná autorská práva. Vláda může návrh Šlechtové na záchranu čerpání eurodotací schválit, jen pokud jí dá za pravdu ve sporu s Wagenknechtovými auditory.

Ministerské školení pro IT

Jak složité a odborné téma musí ministři v pondělí rozhodnout, ilustruje povrchní popis sporu IT odborníků ministerstva pro místní rozvoj a Auditního orgánu, zapsaný v auditu pro Evropskou komisi.

Auditoři z financí upozorňují, že stát má k dispozici autorská práva jen na část programového vybavení monitorovacího systému MS2014+. Experti z místního rozvoje tvrdí, že to je v pořádku.  MS2014+ podle nich stojí na základním softwaru, který se dá používat i pro jiná programová řešení. K jeho užívání získal stát potřebné licence a autorská práva potřeba nejsou, protože základní software není třeba měnit. Nad základním softwarem pak byla vytvořena speciální nadstavba pro evropské dotace, a ke změnám této nadstavby má stát autorská práva k dispozici. Proti tomu znalci z Auditního orgánu namítají, že pro další rozvoj systému jsou nezbytná autorská práva k některým programům, které Šlechtové experti označují za základní software.   

Evropská komise se zatím zdržuje komentářů. „Zprávu od Auditního orgánu analyzujeme. To je vše, co k tomu mohu říci,“ uvedla Karolína Kottová z její pražské kanceláře. 

Čtěte také: 600 miliard z Bruselu má odklad na neurčito

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit