Babišovy počty vytočily Marksovou. Stěžuje si kvůli dávkám
HÁDKY O ROZPOČET
Ministerstvo financí si cucá čísla z prstu. A krátí nám peníze na sociální dávky bez toho, aby s námi věc konzultovalo. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) se vymezila vůči vicepremiérovi Andreji Babišovi (ANO). Serveru ECHO24.cz řekla, že si kvůli seškrtávání od stolu na ministerstvu financí už stěžovala dopisem. Babiš se obecně brání tím, že někde v rozpočtu ušetřit musí.
Ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) to během přípravy státního rozpočtu na příští rok vře. Řadu nespokojených s příděly ze státní kasy nově rozšířila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Popudilo ji, jak Babišovo ministerstvo rozpočtuje peníze na sociální dávky. Škrty podle ní provádí bez detailních znalostí a přichází s čísly, která můžou mít do reality daleko.
„V návrhu rozpočtu nám krátí doplatek na bydlení o 448 milionů korun. A příspěvek na bydlení o 881 milionů. Další navrhované snížení je minus 300 milionů na nemocenské pojištění, což lze těžko predikovat,“ vypočetla Marksová pro ECHO24.cz. „Dokonce jsme minulý týden psali dopis na ministerské úrovni, ať nám přestanou takto rozhodovat o dávkách bez konzultace s námi,“ připojila.
Za předchozí tři roky se počet příjemců této sociální dávky vyšvihl z necelých 25 tisíc na více než 65 tisíc lidí. Raketově rostly i náklady pro stát – z 850 milionů v roce 2011, přes 1,7 miliardy v předloňském roce až po loňskou sumu 2,8 miliardy korun.
Konkrétní příklad ministryně připojila u novely zákona o hmotné nouzi, kterou ve středu schválila vláda. Norma má utnout lukrativní byznys ubytoven. Jejich majitelé provozují často hygienicky nevyhovující zařízení a díky benevolentní legislativě inkasují mnohatisícové sumy za každý pokoj.
Majitelé ubytoven těží z toho, že stát dostatečně neomezoval, kolika lidem v jedné místnosti může na bydlení přispívat. Za předchozí tři roky se tak počet příjemců této sociální dávky vyšvihl z necelých 25 tisíc na více než 65 tisíc lidí. Raketově rostly i náklady pro stát – z 850 milionů v roce 2011, přes 1,7 miliardy v předloňském roce až po loňskou sumu 2,8 miliardy korun.
Nová pravidla mají platit od ledna příštího roku. Inkaso majitelů ubytoven u jedné místnosti by se mělo například zastavit při jejím zaplnění čtyřmi lidmi. „Upravujeme to, aby nebylo možné nahlásit do jednoho pokoje deset jedenáct lidí. Aby tam bylo nějaké maximum. A doplatek je omezen na obytný prostor, nejde s každým člověkem zvlášť. Měla by to být poměrně významná úspora,“ zmínila Marksová. Navíc mají úřednici přísněji posuzovat i to, že někdo s někým bydlí.
Marksová: Úspora je loterie. Babiš už má ale vsazeno
Problém je v tom, že ministerstvo se ani při zapojení krajských poboček Úřadu práce nebylo s to dopočítat, jak významná úspora tu bude. „Co jsem zpětně dostala za analýzu, je to trošku loterie. Číslo nevíme,“ připustila ministryně. Jednotlivé kraje sice prý zjistily, že třeba ve 20 procentech případů u podkladů něco nehraje. „Ale to neznamená, že 20 procentech je dávka vyplacená neoprávněně. Na můj vkus je to trošku loterie, co ušetříme,“ dodala.
Babiš má ale ambici dodržet v roce 2015 celkový schodek 100 miliard korun. Tlačí proto na jednotlivé resorty, aby před navýšení svých výdajů nejdříve maximálně ušetřily na vlastním provozu.
Marksovou proto rozladilo, že rozpočtáři na Babišově resortu neměli s propočtem úspor problém. Ani u doplatku na bydlení. „Ministerstvo financí nám v rozpočtu to, co ušetříme na doplatku na bydlení, snížilo o stamiliony. Ale oni si to také cucají z prstu,“ uzavřela ministryně práce a sociálních věcí.
Andrej Babiš jednání o rozpočtu obecně glosuje s tím, že z každého odchází chudší. Má ale ambici dodržet v roce 2015 celkový schodek 100 miliard korun. Tlačí proto na jednotlivé resorty, aby před navýšení svých výdajů nejdříve maximálně ušetřily na vlastním provozu.
Vláda musí návrh rozpočtu odeslat sněmovně do konce září. Ministerstvo práce a sociálních věcí by sice mělo v příštím roce získat na výplatu dávek celkově navíc zhruba 18 miliard korun. Navýšení ale spolykají především důchody a návrat k jejich štědřejší valorizaci.