Zeman si s Van der Bellenem vyměnili nejvyšší státní vyznamenání
NÁVŠTĚVA RAKOUSKÉHO PREZIDENTA
S vojenskými poctami přijal dnes na Pražském hradě končící prezident Miloš Zeman svůj rakouský protějšek Alexandra Van der Bellena, který přijel s manželkou. Česká první dáma Ivana Zemanová při přijetí nebyla. Český prezident Van der Bellenovi udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Van der Bellen udělil Zemanovi na oplátku Velkou hvězdu čestné dekorace za zásluhy o Rakouskou republiku. Na společném jednání řešili dopravní spojení obou zemí či vědeckou spolupráci. Van der Bellen ocenil českou podporu Ukrajiny. Uvedl, že Rakousko je neutrální, ale není lhostejné. Zeman se v posledních týdnech před svým odchodem z funkce loučí s některými státníky.
Oficiální Van der Bellenův program začal ve čtvrtek. Po přivítání na nádvoří Pražského hradu předal von der Bellen Zemanovi nejvyšší rakouské státní vyznamenání -Velkou hvězdu čestné dekorace za zásluhy o Rakouskou republiku. Miloš Zeman Bellenovi předal nejvyšší české státní vyznamenání – Řád Bílého lva I. třídy občanské skupiny včetně řádového řetězu.
Podle českého prezidenta oba státníci měli dnes příležitost se nejen rozloučit, ale také probrat záležitosti společných zájmů. Zeman ocenil rozvoj ekonomické, kulturní i vědecko-technické spolupráce. Poděkoval svému protějšku za podporu české menšiny v Rakousku včetně české školy. Dotkli se i výstavby dálnic mezi Lincem a Prahou nebo mezi Brnem a Vídní. „Obě strany konstatovaly, že jsme sice ujišťováni, že tyto stavby budou co nejdříve dokončeny, ale realita někdy za tímto ujišťováním poněkud zaostává,“ poznamenal.
Dodal, že se shodli na otázkách kolem Ukrajiny. Van der Bellen označil podporu Česka Ukrajině ve všech oblastech za úctyhodnou. Česku pogratuloval k organizaci předsednictví v EU, které se podle něj konalo ve velmi kritické fázi, kdy se podařilo prokázat evropskou solidaritu i v čase válečného ohrožení. Poznamenal, že Rakousko je vojensky neutrální, ale neutralita neznamená lhostejnost. Za důležité označil, aby EU stála pospolu a nenechala se rozdělit.
Podle Zemana může být v některých případech princip neutrality výhodný. „Říkal jsem panu prezidentovi, že neutralita Rakouska může v jistých souvislostech umožnit, aby tato země hrála mediační roli v případě Ukrajiny a Ruska,“ řekl Zeman. Možnost zprostředkování Zeman v minulosti zmínil i v případě Číny nebo Srbska.
Po Zemanovi má odpoledne v plánu jednání i se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Předtím se sejde s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a premiérem Petrem Fialou (oba ODS). S předsedou české vlády bude hovořit o pokračování pomoci Ukrajině či o bilaterální spolupráci Česka a Rakouska.
V pátek se také do Česka přijede se Zemanem rozloučit maďarská prezidentka Katalin Nováková. Od začátku roku se končící český prezident setkal v Náchodě s polským prezidentem Andrzejem Dudou, na poslední zahraniční návštěvě byl na Slovensku, kde jednal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Rozloučil se i se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem v Bělehradě a prostřednictvím video spojení hovořil v pondělí s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a ve středu před týdnem s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem. Už v lednu se spojil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.