V červenci hrozí hromadné výpovědi policistů, varuje velitel Červenka. Fiala to řešil s Pavlem

VÝPOVĚDI POLICISTŮ

V červenci hrozí hromadné výpovědi policistů, varuje velitel Červenka. Fiala to řešil s Pavlem
Situace policistů se podle odboráře Martina Červenky v tomto volebním období dostala do stavu "extrémně kritická". Foto: Shutterstock
1
Domov
Sdílet:

Příslušníci policie už toho mají dost a chtějí v jednání s vládou přitvrdit. První část z nich chce dát k 1. červenci výpověď, druhá část chce jít „řešit své zdravotní neduhy“. Uvedl to místopředseda Odborové organizace bezpečnostních sborů a písecký policejní velitel Martin Červenka. Dodal, že má pocit, že se z bezpečnostních sborů v souvislosti s volbami staly politické hračky. Současná vláda dostala za jedno volební období situaci do „extrémně kritického stavu“. Vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana redakce shání, o situaci jednal premiér Petr Fiala (ODS) s prezidentem Petrem Pavlem.

Červenka takto hovořil v rozhovoru na CNN Prima News. Podle něj není politická vůle situaci bezpečnostních sborů řešit. „Politici nevnímají extrémní naléhavost situace. Blíží se volby, tak se bude slibovat, co se všechno udělá po nich. Nikdo nebude řešit, že v bezpečnostních sborech už nemůžeme čekat ani den. Nemohu se zbavit pocitu, že jsme jen politické hračky. Neustále poslouchám, že bezpečnost je jasnou prioritou, ale jaká je skutečnost? Současná vláda dostala za jedno volební období situaci v bezpečnostních sborech ze stavu „velmi vážná“ do stavu ‚extrémně kritická‘. To už je tedy výkon. Nikdo se nemá k tomu, aby se situace skutečně začala řešit,“ uvedl Červenka

Situace bezpečnostních složek byla mimo jiné tématem schůzky mezi premiérem Fialou a prezidentem Pavlem. Bez dalších detailů o tom informoval premiér. Pavel minulý týden řekl, že se bude ptát, jak bude vláda řešit vyvážený přístup k platům všech ozbrojených složek. Fiala dříve uvedl, že růst platů bezpečnostních složek, o který usilují ministr vnitra Vít Rakušan a ministryně obrany Jana Černochová (ODS), by měl brát zřetel na dosavadní podmínky a ohodnocení jednotlivých sborů. Vláda si dala zpracovat analýzu, která srovnává rozdíly služby sborů. Černochová doufá, že se podaří schválit navýšení platů vojáků k začátku července.

PODCAST: Tři čtvrtiny podniků v poválečném Československu nebyly znárodněny komunisty, ale dekretem prezidenta Beneše

Co se týká legislativního procesu, Červenka se v případě bezpečnostních domnívá se, že už se nestihne vůbec nic. „A jistým způsobem je to dobře. Zvládnout bylo možné pouze novelu zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, která leží v Poslanecké sněmovně. Je ovšem tak nepovedená, že bude lepší, když se nestihne. Bude lepší k tomu po volbách sednout znovu a buď udělat komplexní novelu, nebo raději úplně nový zákon, který bude pracovat i s tím, že upravuje podmínky sedmi sborům,“ dodal.

Sám podle svých slov od samotného začátku říká, že nejde „jen“ o peníze. „Jedním z problémů je zcela nesmyslná struktura policie. V České republice nemáme jednu policii, máme jich čtrnáct – každý kraj jiná. Čtrnáct různých přístupů k příslušníkům, podmínkám služby, jednotlivým oznámením od občanů. K takovému rozdělení policie nikdy nemělo dojít. Je to jedna z nejhorších věcí, která se jí za celou dobu její existence stala. Každé krajské ředitelství má své IČ, svůj rozpočet a jede si na „své triko“. A to celé vede k tomu, že se některé věci policejnímu prezidentovi špatně ovlivňují a špatně kontrolují,“ dodal s tím, že policejní prezident Martin Vondrášek má v některých ohledech svázané ruce.

Příslušníci už toho ale podle něj „prostě mají dost“ a chtějí bez jeho přičinění přitvrdit. „První část chce dát hromadné výpovědi k 1. červenci letošního roku. Toto datum je vybráno symbolicky jako reakce na novelu zákona o vojácích z povolání. Strašně mě to mrzí a štve, ale naprosto je chápu. Ani toto nikdo neřeší, ačkoliv je prý bezpečnost priorita. Další uvažují, že by šli na protest takzvaně řešit své zdravotní neduhy. Takhle to před lety udělali v Polsku. Já jsem vždy byl zcela proti takovým krokům, protože by se pohrdání vlády bezpečnostními sbory přenášelo na občany, ale nyní už tak striktní nejsem,“ řekl Červenka.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Na jeho vyjádření reagovala ostrou kritikou opozice. Místopředseda hnutí ANO a poslanec Robert Králíček uvedl, že k hromadným výpovědím nesmí dojít. „Je naprosto neuvěřitelné, kam nechala současná vláda zajít situaci v našich bezpečnostních sborech. Jednotlivé rezorty mezi sebou nesmyslně soupeří a zahrávají si přitom s bezpečností občanů. Ministr Rakušan měl celé volební období na to, aby policii stabilizoval. Žádné skutečně systémové změny ale neudělal. Teď nám i kvůli jeho trestuhodné nečinnosti reálně hrozí, že policisté už nebudou prázdné předvolební sliby poslouchat a hromadně ze sboru odejdou,“ uvedl na síti X Králíček s tím, že pokud hnutí ANO po volbách získá pozici ministra vnitra, má připraven konkrétní plán, jak situaci řešit. Detaily ale nedodal.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Vláda rezignovala na reformy, neřeší se školství ani zaměstnanecké akcie, říká Špicar

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články