Letadla mířící do USA mohla hořet. Stopy ruské sabotáže vedou i do Česka
RUSKÁ SABOTÁŽNÍ AKCE
V Polsku byli zadrženi čtyři lidé kvůli požárům, které propukly v červenci ve Velké Británii. K podobnému incidentu došlo také v Lipsku. V obou případech vznikl požár v logistických centrech přepravní společnosti DHL, kde patrně předčasně vzplála zápalná zařízení v balících, jejichž cílovou destinací byly Spojené státy a Kanada. Odeslány byl z Litvy a dalších zemí. Sabotáž, kterou vyšetřuje Německo, dokonce málem způsobila zřícení letadla.
O obou incidentech informoval deník Echo24 v polovině října. List The Wall Street Journal teď informoval, že polské úřady už zatkly čtyři lidi podezřelé z přípravy sabotáže a po dalších pátrají. Za akcí by podle několika představitelů mohla stát ruská vojenská rozvědka GRU.
„Aktivity skupiny spočívaly v sabotážích souvisejících s odesíláním balíků obsahujících maskované výbušniny a nebezpečné materiály prostřednictvím kurýrních společností do zemí Evropské unie a Velké Británie, které se spontánně vznítily nebo explodovaly během pozemní a letecké přepravy,“ uvedla polská prokuratura v prohlášení.
Cílem skupiny mělo být rovněž otestovat přepravní trasy pro balíky, které jsou přes země EU zasílány do Spojených států a Kanady. Je tak možné, že balíky měly vzplát až ve vzduchu.
Šéf polské rozvědky Pawel Szota uvedl, že na vině jsou ruští špioni a pokud by kvůli požáru na palubě došlo k letecké katastrofě, mohlo by to znamenat obrovskou eskalaci. „Nejsem si jistý, zda si političtí vůdci Ruska uvědomují důsledky, pokud by jeden z těchto balíčků explodoval a způsobil hromadné oběti,“ řekl šéf polské zpravodajské agentury.
Verzí, že za útoky stojí ruské tajné služby, zmínila už předtím také britská protiteroristická jednotka. Její vyšetřovatelé mají podezření, že zápalné zařízení je součástí širší kampaně, kterou ruští špehové letos provádějí po celé Evropě. Šéf MI5 Ken McCallum v říjnu varoval, že se ruská vojenská rozvědka GRU zdá být na „trvalé misi k vyvolání chaosu na britských a evropských ulicích: viděli jsme žhářství, sabotáže a další“.
Rusko oficiálně popřelo, že by za sabotáží stálo. „Nikdy jsme neslyšeli žádná oficiální obvinění. Toto jsou tradiční nepodložené narážky z médií,“ sdělil pro WSJ mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Problém je, že informace o zapojení ruských tajných služeb zaznívají i z úst představitelů britských a polských zpravodajských agentur.
O zapojení Ruska hovořil v úterý v rozhlasovém rozhovoru také poradce litevského prezidenta Gitanase Nausédy. Upozornila na to agentura Reuters. Připomněl, že polský deník Gazeta Wyborcza minulý měsíc psal, že balíčky, které způsobily požáry ve skladech v Británii, Německu a Polsku, byly odeslány z Litvy.
Říkáme našim spojencům, že to není náhoda, ale součást vojenské operace,“ řekl poradce litevského prezidenta Kestutis Budrys rozhlasové stanici Ziniu. „Potřebujeme to zneškodnit a zastavit u zdroje, a tím je ruská vojenská rozvědka,“ prohlásil.
List WSJ píše, že sabotážní kampaně jsou v Evropské unii stále častější. V tomto ohledu zmínil bez bližších podrobností i žhářský útok v České republice. Mohlo by jít o nepovedený žhářský útok na autobusové depo, k němuž došlo v červnu na pražském Klíčově.
„Vše nasvědčuje organizaci a financování ze zahraničí,“ uvedl tehdy premiér Petr Fiala s tím, že do pokusu o útok v depu pražského dopravního podniku je s největší pravděpodobností zapojeno Rusko.
Deník dále zmínil také přípravu atentátu na ředitele německého zbrojařského gigantu Rheinmetall Armina Pappergera, který je klíčový pro zásobování Ukrajiny municí a zbraněmi.