Je čas říct ano! Vance tlačí na ukončení války: Obě země budou muset ustoupit
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Americký prezident Donald Trump předložil Ukrajině a Rusku „finální nabídku“ na ukončení války – a způsobil tím politické zemětřesení. Podle informací ze zákulisí byl minulý týden v Paříži ukrajinským zástupcům předán návrh plánu, který je v Bílém domě prezentován jako „okamžik teď, nebo nikdy“. V Evropě a Kyjevě však návrh vyvolal silné znepokojení a odpor. Situaci nyní dál stupňuje americký prezident J.D. Vance: "Je čas říct ano - nebo Spojené státy z jednání odejdou," varoval.
Hlavní obavy spočívají v tom, že Rusko jako agresor by vyvázlo bez trestu – a dokonce by bylo štědře odměněno, píše deník Bild. Tvrdé „ne“ však zatím nezaznělo. Jak upozorňují analytici, žádná strana nechce Trumpa otevřeně urazit a riskovat nepředvídatelné následky.
Napětí dál stupňuje americký viceprezident J.D. Vance poté, co vrcholná schůzka šéfů diplomacií plánovaná na dnešek v Londýně byla zrušena. „Je čas říct ano – nebo Spojené státy z jednání odejdou,“ vzkázal Vance z Indie, kde se momentálně nachází. Zmínil, že případné rozdělení území by se orientovalo podle současné frontové linie. Dodal, že obě strany budou muset ustoupit, tedy vzdát se části svého území – fakticky by to však znamenalo, že Ukrajina přijde o rozsáhlé oblasti.
Podle předkládaného návrhu by Spojené státy uznaly Krym jako ruské území a rovněž přiznaly Moskvě faktickou kontrolu nad částmi východní a jižní Ukrajiny. Rusko by pak mělo souhlasit se „zmrazením“ konfliktu v linii současných bojů.
V Kyjevě však návrh vyvolal ostrou kritiku. Jeden z vládních představitelů jej označil za „jednostranný plán ve prospěch Ruska“. Více evropských států podle diplomatických zdrojů jasně deklarovalo, že uznání ruské anexe Krymu je pro ně nepřijatelné.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval jednoznačně. „Ukrajina za žádných okolností právně neuzná ruskou okupaci Krymu. O tom se nedá vyjednávat. To by bylo v rozporu s naší ústavou. Je to naše území, území ukrajinského lidu,“ řekl.
Zároveň zůstává sporné i to, co Ukrajina výměnou získá. Trump plánuje neurčitá bezpečnostní ujištění od evropských států – nikoli však od USA. Součástí nabídky je také přístup k řece Dněpr a nespecifikovaná pomoc při obnově vílkou zničené země.
Rusko by naproti tomu kromě Krymu a uznání okupovaných území získalo i ukončení sankcí a možnost užší ekonomické spolupráce s USA – především v oblasti energetiky.
Zrušení londýnského summitu je tak dalším důsledkem napětí. Americký ministr zahraničí Marco Rubio se na poslední chvíli omluvil, stejně jako Trumpův zvláštní vyslanec Steven Witkoff. Delegaci USA k tzv. "konzultacím" tak povede penzionovaný generál Keith Kellogg, který má výrazně menší politickou váhu. Více jsme o tom psali ZDE a ZDE.