Vláda pustila dál kontroverzní Istanbulskou úmluvu. Teď je na řadě parlament
ISTANBULSKÁ ÚMLUVA
Vláda na svém čtvrtečním zasedání schválila ratifikaci Istanbulské úmluvy. Dokument, který Česko podepsalo v květnu 2016 nyní poputuje do parlamentu. V případě schválení bude čekat na podpis prezidenta. Istanbulská úmluva je dokument Rady Evropy. V platnost vstoupila poté, co ji ratifikovalo deset zemí Rady Evropy v roce 2014. V současnosti je ratifikována v 36 zemích. Turecko, které ji ratifikovalo mezi prvními, od ní odstoupilo.
"Obrovská radost! Vláda právě schválila ratifikaci Istanbulské úmluvy. Znamená to velký krok na cestě k systematické a funkční ochraně obětí násilí, posilování prevence a rozvoji programů pro původce násilí. Nyní nás čeká debata v parlamentu, ale věřím, že cesta vpřed je otevřená," uvedla k ratifikaci úmluvy na Twitteru zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Obrovská radost! Vláda právě schválila ratifikaci Istanbulské úmluvy. Znamená to velký krok na cestě k systematické a funkční ochraně obětí násilí, posilování prevence a rozvoji programů pro původce násilí. Nyní nás čeká debata v parlamentu, ale věřím, že cesta vpřed je otevřená.
— Klára Šimáčková Laurenčíková (@laurencikova_k) June 21, 2023
Týdeník Echo se Istanbulské úmluvě věnuje ve svém nejnovějším čísle.
"Vláda úmluvu schválila. Byla na tom politická dohoda. Nyní jde (úmluva) do Parlamentu pro ratifikaci," řekl novinářům ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Jak ministři z jednotlivých stran hlasovali, nechtěl přiblížit.
Podle Lipavského přistoupení k dokumentu "nikomu neuškodí a někomu pomůže". Podle hnutí STAN úmluva zefektivní práci s obětí i pachatelem, přispěje k předcházení násilí a podpoří vzdělávání policistů či státních zástupců. Naopak podle něj neohrožuje rodinu či tradice a neupravuje práva sexuálních menšin.
"Naše vláda doporučila ke schválení Úmluvu o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí," uvedlo hnutí STAN. Že by vláda schválení doporučila, Lipavský nepotvrdil. "Prostě jsme odeslali mezinárodní smlouvu k ratifikaci do Parlamentu," odpověděl.
Česko úmluvu podepsalo v roce 2016. K tomu, aby začala platit, ji musí ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Členské státy na začátku června odhlasovaly, že se sedmadvacítka k úmluvě připojí. Kabinet předem oznámil, že se ČR při hlasování zdrží.
Minulé kabinety projednání a ratifikaci odsouvaly. O odklad žádali i někteří nynější ministři, naposledy to byla tři lidovecká ministerstva a kvůli církvím pak i resort kultury. Pětikoaliční vláda v programovém prohlášení píše, že zajistí lepší ochranu obětem sexuálního a domácího násilí.