Povinně zpívat Marseillaisu, nosit uniformy. Macron chce proti migraci zakročit reformou školství
MACRONŮV PROGRAM
Francouzský prezident Emmanuel Macron představil své záměry do zbytku svého mandátu, který mu skončí v roce 2027. Během živě přenášené tiskové konference apeloval především na reformu školství. Podle Macrona je potřeba aby se žáci naučili francouzskou hymnu, jazyk a dějiny země a to i dějiny umění. V rámci reformy navrhuje také povinné hodiny dramatické výchovy, zpěv francouzské hymny či omezení mobilních telefonů mezi mladými. Informuje Le Monde či France24.
Velkou část konference se Macron věnoval roztříštěnosti francouzské společnosti a mluvil o tom, že chce, aby Francie byla silnější a férovější. V tom má podle Macrona právě pomoci reforma školství. Základním kamenem reformy má být větší apel na občanskou výchovu. Její hodinovou dotaci chce zdvojnásobit na dvě vyučovací hodiny týdně. "Každá generace Francouzů se musí naučit co znamená republika - historii, povinnosti, práva a jazyk. Musí mít hluboký smysl pro respekt a oddanost, a to již od dětství," uvedl v projevu Macron.
Naučit žáky respektu k sobě navzájem by mělo také povinné nošení školních uniforem ve veřejných školách. "Školní uniformy, které odstraňují nerovnost mezi podmínkami v různých rodinách a vytvářejí podmínky pro respekt mezi žáky, budou letos zkoušeny na dobrovolné bázi asi ve stovce škol," uvedl Macron s tím, že pokud se experiment osvědčí, mohl by se povinně rozšířit do více škol.
Macron také v projevu mluvil o povinných hodinách dramatické výchovy. "Pomáhá žákům získat sebedůvěru, naučí je to veřejně vystupovat a seznámí je se velkými díly," uvedl k zavedení dramatické výchovy Macron. Podle jeho představ by předmět měl být povinný již od letošního září. Řada francouzských novin si neodpustila poznámku, že právě na hodinách dramatické výchovy se Maron seznámil se svou manželkou Brigitte, která ji vyučovala. Ve svém projevu také zdůraznil, že by se měli žáci seznámit i s dějinami umění.
Macron také uvedl, že se jeho vláda bude zabývat množstvím času, které děti tráví před obrazovkami a možnostmi jeho regulace. Jak by omezení mohlo fungovat však neupřesnil. Některé francouzské školy už v minulých letech zakázaly, především na prvním stupni, používání mobilů během vyučování.
Macron se v posledních měsících k domácí politice nevyjadřoval a věnoval se především zahraničním záležitostem. Setkání s domácími novináři média interpretují jako snahu zvrátit propad popularity Macrona a jeho strany Obnova (v minulosti Vpřed!) mezi francouzskou veřejností. Tento propad se podle komentátorů Macron snaží zastavit i nově jmenovanou vládou, v níž hned šest ministrů v minulosti bylo členy pravicových republikánů.
Dvouhodinovou tiskovou konferenci přenášelo živě šest francouzských televizních stanic. Macron takto předstoupil před domácí publikum po několika letech. Přítomná byla i jím nově jmenována vláda premiéra Gabriela Attala, který se v 34 letech stal nejmladším francouzským premiérem. Právě blížícími evropskými volbami a klesající popularitou Macronovy strany francouzská média dlouho tiskovou konferenci odůvodňují.