Propálil Andrej Babiš, co neměl?
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
TECHNOLOGICKÉ AKCIE
Technologické akcie v úterý získaly zpět část ztracených pozic o které přišla kvůli obavám z nízkonákladové čínské konkurence v oblasti umělé inteligence (AI) ...
Vraťme se ještě k výroku Andreje Babiše o zestátňování ČEZ. Respektive o vykoupení podílů menšinových akcionářů. Je totiž docela zásadní a neměl by se smést jen komentáři o tom, že Babiš neví, co říká. A že jde jen o jeho (dost chytrý) předvolební tah, který nemá hlouběji promyšlený. Spekulacím ještě více zavdal ministr dopravy Martin Kupka, který dosti nepromyšleně reagoval na Babiše slovy o tom, že daňové poplatníky svými řečmi obral o „stovky milionů navíc“.
Takže, spočívá Babišův kalkul opravdu jen v získání přízně zhrzených „pravicových“ voličů a minoritních akcionářů ČEZ, nebo ví něco víc a cíleně to „propálil“ ven?
Není to poprvé, kdy od představitelů opozičního ANO zazněla vyjádření na adresu dalšího vývoje ČEZ. A o plném ovládnutí ČEZ státem Babišovo ANO mluvilo už dříve. Před pár týdny pak předseda hnutí Karel Havlíček zmínil možnosti toho, jak s touto polostátní společností naložit, aby bylo možné rozvíjet energetiku, investovat do jádra a vynechat z toho minoritní akcionáře.
Uvedl, že ČEZ v současné podobě není kapitálově vybaven na to, aby se pustil do stavby až dvou jaderných bloků. A znovu poukázal na to, proč vláda Petra Fialy nekonala, když premiér mluvil v roce 2022 o tom, že plán restrukturalizace ČEZ by měl být hotový do poloviny roku 2023. A byla k tomu vhodná příležitost – vzhledem k energetické krizi a vysokým cenám elektřiny. Místo toho se současná vláda pokusila protlačit novelu zákona o přeměnách obchodních společností, tzv. lex ČEZ, aby snáze vytěsnila minoritní akcionáře. To jí nakonec shodila se stolu sněmovna. Akcie se ale kvůli tomu výrazně propadly. A pak přišla samozřejmě i windfall tax, která zásadně dopadá právě jen na ČEZ. A neustálé změny ve výrocích ministra financí o jejím ukončení, což mělo na hodnotu společnosti také zásadní vliv a působí to celé krajně nedůstojně.
Babiš o ČEZ promluvil pro prestižní agenturu Bloomberg, což celému sdělení dodalo na větší vážnosti. A to byl pravděpodobně záměr. Babiš cíleně chtěl ovlivnit obchodování akcií ČEZ, což se také stalo. Akcie posílily, protože investoři spekulovali na výkup s prémií po vzoru Francie, kde prezident Macron v roce 2022 takto ovládl společnost Électricité de France. Babiš uvedl, že pokud bude vládnout, ČEZ vykoupí, protože minoritním akcionářům jde primárně o zisk, „a ne o lidi“.
A na Babišovy výroky podivným způsobem zareagoval zmíněný ministr Kupka. „V každé civilizované zemi se každý normální politik takovým vyjádřením brání jako čert kříži. Už tím vytáhl Andrej Babiš všem daňovým poplatníkům z peněženky stovky milionů navíc,“ uvedl na síti X. Redakce Echa se Kupky tázala, jak přesně svoje vyjádření myslel, na což ministr odpověděl vyhýbavým způsobem. Žádné vysvětlení nepřišlo. „Myslel jsem tím jediné. Politici prostě nemají tímto způsobem komentovat své záměry vůči firmám obchodovaným na burze. Pokud by Andrej Babiš měl někdy příležitost svůj záměr realizovat, pak by za jeho vyjádření skutečně zaplatili daňoví poplatníci. Vypjatá odezva některých menšinových akcionářů mě nepřekvapila. Můj komentář je ale ve skutečnosti nijak nezasahuje a nic nepředjímá,“ tvrdil Kupka.
Působilo to tak, že Kupka pod tlakem řekl něco, co asi nechtěl. Podobně jako se to zkraje roku povedlo ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi, když na jedné ze slavných „debat bez cenzury“ řekl, že vláda jedná o vyplacení minoritních akcionářů ČEZ. Konkrétně tehdy Rakušan prohlásil, že odkoupení ČEZ není úplně jednoduchá transakce. „Ale o tom tahle vláda jedná, připravuje se to, jsou tam minoritní akcionáři, ti se nějakým způsobem samozřejmě musí vyplatit, já doufám a myslím si to dlouhodobě, že to ještě naše vláda stihne.“ A následně to celé dementoval: „Vláda uvažovala o odkoupení výrobních částí společnosti v době extrémně vysokých cen energií. V tuto dobu žádné takové kroky neprobíhají. V zápalu debaty jsem uvedl nesprávnou informaci a za to se omlouvám.“
Je zcela namístě přemýšlet tudíž nad možností, že Andrej Babiš má informace o tom, že vláda k transformaci ČEZ opravdu hodlá přistoupit, a to brzy. Proto by se nabízela možnost, že by chtěl současné vládě celou situaci znesnadnit a vyhnat cenu akcií výš. Což by odpovídalo Kupkově reakci. Anebo si rovnou přihrát svoje politické body tím, že by pak svým voličům tvrdil, že vláda jeho nápad okopírovala.
Zásadní roli hraje zmíněná plánovaná stavba dukovanských bloků. Investice do jádra je nesmírně důležitá. Z logiky věci by ale dávalo mnohem větší smysl, aby tak nákladnou investici opravdu učinila plně státní společnost. A tou společnost Elektrárna Dukovany II, která má stavět, není. Je stoprocentní dceřinou společností ČEZ, což znamená, že má stejnou akcionářskou strukturu, tj. zhruba 70procentní podíl státu. I proto mezi managementem ČEZ a vládou probíhají spory, protože ČEZ za současné situace riziko investice dokonce do dvou nových bloků nést nechce. Celý projekt se navíc komplikuje napadáním tendru, kdy vláda docela nekoncepčně vybrala jihokorejskou KHNP, protože byla její nabídka „po všech směrech lepší“. Že poražení Francouzi mají v Evropské komisi vliv a ve spojení s americkým Westinghousem se budou snažit KHNP do Evropy nevpustit, je očekávatelné. S jednou nepovedenou a nevýhodnou notifikací od Evropské komise, bez notifikace na druhý blok a za současného stavu panujícího v ČEZ se vláda dostala pod obrovský tlak. Není divu, že pak někomu něco „ujede“.