Příští deficit rozpočtu má strop 231 miliard, oznámil Stanjura. „Ohledně školství se rozšířila lež“
NÁVRH STÁTNÍHO ROZPOČTU
Strop na deficit státního rozpočtu na příští rok je 231 miliard. Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na základě nové makroekonomické predikce MF. Definitivní návrh zveřejní vláda do konce srpna. Podle Stanjury je informace o tom, že se plánuje snížení rozpočtu školství, lživá. Každá rozpočtová kapitola nicméně podle něj dostane méně, než by chtěla.
Vláda zveřejní návrh rozpočtu do 31. srpna, což je jiná praxe než v minulých letech. Vychází to z loňské změny zákona, kterou přinesl tzv. konsolidační balíček. „Mě opravdu překvapuje, že si té změny nikdo nevšiml, každopádně to vychází z toho změněného zákona. Nechtěli jsme, abyste si mysleli, že si vláda něco přifoukla,“ řekl Stanjura novinářům.
Z makroekonomické predikce podle Stanjury vychází, že strop na deficit je 231 miliard korun, což je o čtyři miliardy méně, než o čem se mluvilo na začátku léta a o 21 miliard méně než v letošním roce. Srpnová prognóza umožňuje počítat na příští rok s 27 miliardami na příjmové straně navíc, nicméně podle náměstka Marka Mory lze analogicky počítat také s nárůstem výdajů, například v souvislosti s náklady na státní pojištěnce.
Echo Porada: Běž domů, Otakare! Aktivista Foltýn a jeho neznalost. A proč nám vláda tají schodek rozpočtu?
Nechtěl říkat, o kolik více peněz přes tento limit navrhují jeho kolegové z vlády. „O kolik nadpožadavky převyšují ten navržený schodek, o tom nemá cenu mluvit. Jestli jsme tam nedali 50 miliard, sto nebo bilion, to je přece úplně jedno, důležité je, jaké výdaje tam reálně budou,“ uvedl Stanjura s tím, že deficit 231 miliard je dán zákonem a nejde o něm politicky vyjednávat. „Politicky lze vyjednávat o tom, že bude nižší,“ dodal Stanjura s tím, že sám je politickým realistou a neočekává, že by šlo schodek výrazně snižovat.
„My předložíme návrh rozpočtu do konce srpna, změny mohou nastat i po tom. Asi nastanou, nemyslím si, že bychom byli schopní mít definitivní dohodu do příštího týdne. Nicméně je evidentní, že každá rozpočtová kapitola dostane méně, než by si daná kapitola přála,“ dodal ministr.
Vrátil se také k debatě, která se rozjela v létě na základě informace v médiích, že návrh rozpočtu pro školství je nižší než v letošním roce. Ministr Mikuláš Bek (STAN) přitom požaduje desítky miliard navíc. „Jednu poznámku si neodpustím k lživé informaci, která se objevila v médiích. To, že jsme údajně snížili rozpočet na školství, není pravda. Jestli je to metoda, jak nás dostat pod tlak, tak takhle to nefunguje,“ uvedl Stanjura s tím, že MŠMT jej informovalo, že od nich číslo neuniklo a komentář, který se za Bekův resort v médiích objevil, je fiktivní. „Nikdo snížení nebo stagnaci v rozpočtu MŠMT nenavrhoval,“ uvedl Stanjura.
Ministr školství Bek nicméně čelí kritice kvůli svým požadavkům. Velmi ostře se na jeho adresu vyjadřovala například šéfka koaliční TOP 09, podle níž chce Bek stále více peněz, ale neříká, jak by je efektivně využil. Bek argumentuje tím, že se vláda v programovém zavázala vydávat na školství průměr toho, co vydávají země OECD. Pokud nedostane odpovídající rozpočet, avizoval, že vládní návrh nepodpoří.
Doporučujeme: Tajnosti okolo rozpočtu mohou vyjednávání škodit. Měli pustit aspoň něco, říká analytička
To, že vláda nezveřejnila rámcový návrh rozpočtu, má celou řadu kritiků. Mezi nimi jsou například bývalí ministři financí Alena Schillerová (ANO) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Odbornice na politickou komunikaci Marcela Konrádová pro Echo24 řekla, že lepší komunikační strategií by podle ní bylo – pokud vláda nechce odhalit celý návrh rozpočtu – uvolnit alespoň něco. „Poukázat na plány pro resort, který může nahrát potřebné politické body. Informovat, že další části jsou v řešení a budou zveřejněny co nejdříve. Informovat, vysvětlovat, získávat podporu,“ uvedla Konrádová.