Lehká letní sádra. Nesvědí ani nezapáchá a lidé se v ní mohou koupat
NOVINKA VE ZDRAVOTNICTVÍ
V horkých letních dnech se mohou zchladit ve vodě i lidé se sádrou na ruce. Nová vzdušná a hygienická „sádra“ Opencast je vyrobená ze speciálního plastického materiálu, který je nejen vhodný na koupání, ale zároveň nesvědí a nezapáchá. Lidé si ji ale musí zaplatit z vlastní kapsy. „Nový způsob fixace je nadstandardní službou. V nabídce je prozatím řešení pro zlomeniny zápěstí v částce 2 500 Kč a zlomeniny předloktí či lokte v částce 4 100 Kč,“ uvedla Uherskohradišťská nemocnice, která patří mezi několik nemocnic, jež sádru poskytuje.
„Jedná se o plnohodnotnou variantu fixace zlomenin pro děti i dospělé. Novodobá ‚sádra‘ je vyrobená ze speciálního plastického materiálu, který se po nahřátí v peci, umístěné v ordinaci, modeluje přímo na zraněnou končetinu. Po vychladnutí drží požadovaný tvar a napomáhá správnému hojení. Plastový korpus je podložen měkkou pěnou, kůži neodře a je hygienický. Připevněn je pomocí plastových svorek,“ uvedl lékař traumatologického oddělení nemocnice Martin Vybíral.
Jedná se však o nadstandardní službu, kterou nehradí veřejné zdravotní pojištění. Opencast kromě Uherskohradišťské nemocnice například i Fakultní nemocnice na Bulovce, Všeobecná fakultní nemocnice, Nemocnice Jihlava či Kolín, píše web Staymedik.cz.
Podle Vybírala musí použití fixace posoudit ošetřující lékař, nová „letní sádra“ je přitom vhodná zatím jen pro lehčí zranění. „Zpočátku bude její použití zcela jistě vyhrazeno spíše nedislokovaným zlomeninám, tedy bez posunu úlomků kostí, a lehčím úrazům, nicméně se domnívám, že její použití nebude v budoucnu zapovězeno ani u komplikovanějších zlomenin či pooperačních fixací. Musíme však postupovat obezřetně a v těchto případech postupně získat více zkušenosti s její aplikací,“ dodal Vybíral.
Kromě klasické sádry je v dnešní době na trhu několik typů odlehčených fixací, v nichž je možné i koupání. Opencast má však zcela odlišnou konstrukci, která je pro koupání přímo určena. Nedochází zde k zachycení cizích předmětů, například zrnek písku, a lidi tak během hojení netrápí svědění ani zápach.