Dětských pacientů přibývá, hlavně závislých. Chybí ale psychiatři
PSYCHICKÉ ZDRAVÍ
Počet dětských pacientů psychiatrických zařízení se od roku 2013 do loňska zvedl o zhruba tři čtvrtiny z 4738 na 8311. Na semináři o duševním zdraví pořádaném pražským magistrátem to v úterý řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek. I když je v Praze nejvíce psychiatrů v republice, stále to podle něj nedostačuje vzrůstající poptávce a lékaři navíc stárnou.
I když na počet dětí a mladistvých s duševními problémy podle Duška měla vliv pandemie koronaviru, trend je jasný už dlouhou dobu. Zároveň podle něj nelze situaci zlehčovat tím, že se jedná o mírné diagnózy. „Toto jsou velmi vážné nemoci,“ řekl. Zřejmý je podle něj nárůst i u diagnóz typu schizofrenie, výrazné je pak i zvyšování počtu závislých.
Podle prognózy se dá očekávat, že trend bude pokračovat i nadále. Za 20 let by se v Praze počet dětských psychiatrických pacientů mohl dostat až na 23 000. Zároveň je nedostatek psychiatrů, a to zejména dětských.
Loni podle dat ÚZIS v metropoli působilo 387 psychiatrů pro dospělé a 59 psychiatrů pro děti a dorost. V případě dětských psychiatrů loni v celé republice působilo 188 specialistů. „Praha ční nad celou republikou, je to logické, ale i tak je jich (dětských psychiatrů) v Praze málo,“ řekl Dušek. Dodal, že Praha je zároveň jedním z mála míst, kde psychiatrických ordinací přibývá.
Zároveň však psychiatři stárnou. „Průměrný věk psychiatra v Praze v roce 2023 byl 54 let. Ale pozor – více než pětina je jich starších 65 let, lze tedy očekávat, že významná část odborníků brzy skončí svou praxi. Navíc přibližně každý třetí psychiatr v Praze je starší 60 let,“ uvedl ředitel. Je proto podle něj nutné motivovat mladé lékaře k výběru psychiatrické specializace.
Dospělých, kteří jsou v péči zdravotnického zařízení s psychiatrickou specializací, bylo podle dat z Národního zdravotnického informačního systému loni asi 89 000, a za poslední dekádu tento počet vzrostl o osm procent. I tak je však podle přednosty psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Anderse nutné věnovat péči všem věkovým skupinám, protože neléčené duševní onemocnění rodičů výrazně zvyšuje riziko duševních problémů jejich dětí.
Náměstkyně pražského primátora Alexandra Udženija (ODS) uvedla, že magistrát si vážnou situaci uvědomuje a snaží se péči o duševní zdraví rozvíjet. „Před pár týdny jsme na Zeleném pruhu otevřeli úplně první perinatální centrum duševního zdraví v naší zemi zaměřené na poradenství a odbornou pomoc pro nastávající i čerstvé maminky. Stejně tak už je nějaký čas v provozu nové Krizové centrum pro děti a mladistvé v Praze 2,“ uvedla. Dodala, že od příštího roku vznikne nová pražská příspěvková organizace Zahrada pro duši, která bude garantem celé pražské sítě duševního zdraví.