Čokoláda Milka či džus. Kvůli drahým energiím zmenšují výrobci objem produktů, cena zůstává stejná
ZMENŠUJÍCÍ SE POTRAVINY
Americká nadnárodní skupina Mondelez snižuje gramáž klasických druhů tabulkových čokolád Milka, jako je mléčná čokoláda, bílá čokoláda nebo čokoláda s lískovými oříšky, ze 100 na 90 gramů. Důvodem změny jsou dlouhodobě vysoké ceny kakaa a energií. Upozornil na to magazín Lebensmittel Praxis. Změna se týká také českého trhu, potvrdil na dotaz ČTK mluvčí skupiny Mondelez pro Českou republiku Jiří Šebek. Mendelez není jediný, kdo kvůli vysokým cenám energií a základních surovin mění své výrobky. Například Granini svůj oblíbený pomerančový džus prodává s 50% obsahem pomerančové šťávy, místo původních sta procent, cena zůstala stejná, zákazníky na to ale nikdo moc neupozornil.
„Stejné změny jako v Německu se týkají i Česka. Změna již probíhá a brzy se promítne na pultech,“ uvedl mluvčí Mondelez Šebek.
Změna se týká „mléčné čokolády z alpského mléka“, jak Mondelez výrobce nazývá jeden z produktů, dále varianty noisette, čokolády s lískovými oříšky a bílé čokolády, uvedl Lebensmittel Praxis.
Tyto varianty se stále prodávaly ve stogramových baleních. Jiné verze čokolády, například jahodová, mají nižší hmotnost již delší dobu. Větší tabulková čokoláda se u některých příchutí zmenší z 270 na 250 gramů.
„Ingredience, zejména kakao, ale i další, stojí výrazně více než v minulosti. Vysoké zůstávají také náklady na energii, balení a dopravu,“ sdělila firma německému magazínu. Podle firmy je to jediná možnost, jak může zůstat „konkurenceschopná a neohrozit chuť a kvalitu“ čokolád.
Ceny čokolády na světových burzách v loňském roce skokově vzrostly. Aktuálně se pohybují kolem 11.000 dolarů za tunu. Předtím se více než deset let držely pod 4000 za tunu.
Pomerančový džus Granini pak získal podle německých médií cenu za „podvodné balení roku“. A to když nedávno z obalu firma odstranila informaci o „100 % ovocné šťávy“. Firma totiž začala do džusu dodávat slazenou vodu a podíl ovocné složky snížila na 50 %, cenu však neupravila. Reagovala tak na stoupající ceny pomerančů. Ty stoupají kvůli současné neúrodě. Jen v Německu za poslední rok pomerančové džusy zdražily o 69 %.
Zmenšování balení výrobků při zachování ceny je jednou z forem skryté inflace, kterou někdy anglicky mluvící analytici a novináři označují jako „shrinkflation“ (kombinace slov „shrink“ – „zmenšit se“ a „inflation“ – „inflace“). V češtině se občas objevuje překlad „smrskflace“.