Poslanci ANO nesouhlasí se závěrečnou zprávou o střelbě na FF UK
ZÁVĚRY VYŠETŘOVACÍ KOMISE
Poslanci opozičního hnutí ANO nesouhlasí se závěrem zprávy sněmovní vyšetřovací komise k předloňské střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, která neshledala v postupu složek integrovaného záchranného systému (IZS) včetně policie pochybení, jež by mohla ovlivnit skutkový děj události.
Zprávu vypracovali členové komise za ANO Jiří Mašek a Helena Válková. S doporučeními, které se týkají sdílení informací a takticko-operačních postupů policie, změn ve zbraňové legislativě, procesu lokalizace mobilních telefonů a komunikace s dalšími subjekty a osobami mimo policii, poslanci ANO souhlasí.
Závěr, že komise neshledala v postupu složek IZS pochybení, ale podle zmíněných zákonodárců neodpovídá ani zjištěnému průběhu události, ani souboru zásadních doporučení. "Pokud by uvedená doporučení byla uplatněna v průběhu šetřené mimořádné události, byl by průběh tragické události, včetně možných následků, odlišný," uvedli.
Poslanci ANO navrhnou Sněmovně usnesení, v němž dolní parlamentní komora vyjadřuje hlubokou účast rodinám, blízkým a přátelům obětí a omlouvá se jim za to, že stát této tragické události nedokázal předejít. Sněmovna má zároveň požádat vládu, aby zajistila co nejdříve realizaci doporučení.
"Poslanecká sněmovna vyslovuje nesouhlas s postupem ministra vnitra a policejního prezidenta, kteří velmi dlouho a opakovaně odmítali připustit jakékoliv nedostatky v operačním a taktickém řízení a v nasazování sil a prostředků Policie ČR. O zjištěných nedostatcích neinformovali objektivně ani příslušný sněmovní výbor, ani veřejnost," uvádí poslední bod navrhovaného usnesení.
Na sněmovním plénu Mašek poukázal například na to, že zpočátku nikdo neprovedl lustraci v centrálním registru zbraní ihned po vyhlášení pátrání po potenciálně nebezpečné osobě. Středočeská policie to podle něj neudělala a prověřovala to až pražská policie. Mohlo to podle něj výrazně ovlivnit situaci. Tragédie by s velkou pravděpodobností proběhla, ale mohlo se to stát jindy a jinde, třeba v metru nebo při vstupu do budovy fakulty, popsal Mašek.
Podle zpravodaje a poslance Karla Haase (ODS) jsou ale Maškova některá tvrzení v rozporu s prokazatelnými fakty. O lustraci v registru zbraní požádala podle Haase středočeská policie a výsledek vložila do systému v 13:20. "Nežádali Pražáci a nežádali ani hodinu poté," řekl. Také podle závěrečné zprávy vložila středočeská policie informaci o tom, že je hledaný muž držitelem osmi střelných zbraní, do policejního informačního systému ve 13:20. O deset minut později do systému doplnila přesný položkový seznam střelných zbraní registrovaných na hledanou osobu.
KOMENTÁŘ: Elon Musk, nacista. Opravdu?
Sněmovní komise v závěrečné zprávě, kterou dnes zveřejnila na webu, uvedla, že neshledala v postupu složek IZS pochybení, která by ovlivnila skutkový děj vyšetřované události. Shledala však nedostatky v oblasti operačního a taktického řízení předtím, než pachatel začal 21. prosince 2023 v budově fakulty na náměstí Jana Palacha v Praze střílet. Policii a vládě navrhla opatření do budoucna.
Na plénu zprávu obecně uvedl předseda komise Pavel Kašník (ODS). Poslancům například řekl, že komise vyslechla 29 svědků, listinné důkazy zahrnovaly na 800 stran. Celkem jednala 69 hodin, protokoly o výsleších představují celkem 385 stran.