Donald Trump se vrací ve velkém stylu. Nastane americká zlatá éra?
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Donald Trump se triumfálně ujal úřadu jako 47. prezident USA. Svůj návrat do úřadu označil za „revoluci zdravého rozumu“ a začátek „zlaté éry Ameriky“. Zcela zadupal dosavadní politiku demokratů, vyhlásil boj levicovému progresivismu, klimatické ideologii a nelegální migraci. Evropa musela po těchto slovech ustrnout. Musí ale pochopit, že ji Trump nevyzývá na souboj, jen jí ukazuje směr, aby se opět vrátila na cestu prosperity a vymanila se z utopických teorií, které ji zahnaly do společenského zmatení a ekonomického úpadku, píše v editorialu nového Týdeníku Echo Dalibor Balšínek.
Nastává americká zlatá éra? Co čekat od Donalda Trumpa. Donald Trump první den svého nového mandátu ukázal, že se příliš nezměnil. Je lépe připravený, kroky má více promyšlené. Stále ale bombasticky slibuje Američanům zářné zítřky, je posedlý údajnými nerovnostmi v mezinárodním obchodu a zastavením nelegální migrace. Nebojí se vyhrožovat použitím síly. Soudě podle začátku, bude se jednat o velmi aktivní vládu, občas na hraně legality, píše v analýze Ondřej Šmigol.
„Musí se zrušit povolenky, jinak jen vylepšujeme socialismus,“ říká bývalý šéf ČEZ. Markéta Malá hovořila o situaci v energetice s bývalým ředitelem ČEZ Jaroslavem Mílem, který měl zásadní podíl na přípravě dukovanského tendru.
Většina českých mužů do 25 let jsou panicové, říká sexuolog Weiss. Pozvání Jiřího Peňáse do Echo Salonu o sexu přijali: Julie Gaia Poupětová, sexuální koučka, publicistka Klára Elšíková, která píše o lidské sexualitě z hlediska mladé ženy, nedávno vydala knihu Pacanka, a nestor české sexuologie – profesor Petr Weiss.
Komunisté na cestě od Stalina k Babišovi. Na co sází Konečná se Stačilo!. Odstartoval volební rok 2025. Jako první naznačilo obrysy svého programu hnutí Stačilo! – v březnu chce zveřejnit definitivní verzi a oznámit krajské kandidátky do Poslanecké sněmovny. Co je to za strukturu a kdo za ní stojí? Více v analýze Bohumila Pečinky.
Konec éry gramotnosti. Někteří komentátoři věští návrat „orální kultury“, kdy opravdu sečtělá bude jen úzká skupinka expertů, kteří ostatním informace převyprávějí. Více o tom, jak lidé na celém světě přestávají číst, píše Ondřej Šmigol.
Odsouzení na šibenici umírali i desítky minut. Jak popravovali komunisté. Čtyři svazky monumentálního knižního díla Popravení, které vydala společně Academia a Ústav pro studium totalitních režimů, obsahuje dohromady 266 osudů mužů (a jedné ženy), které komunistická justice poslala z politických důvodů na smrt. Každý ten případ je individuální, v něčem se liší od druhého, v něčem jsou některé třeba sporné či kontroverzní. Jiří Peňás o tom mluvil s hlavním editorem a koordinátorem projektu, historikem Petrem Mallotou.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.