Překvapení pro Baerbockovou. Nový vládce Sýrie a terorista ji odmítl podat ruku
NOVÁ SÝRIE
Do Damašku dnes přiletěli německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a ministr zahraničních věcí Francie Jean-Noël Barrot v rámci návštěvy delegace EU. Tato cesta má signalizovat možný nový politický začátek mezi Evropou a Sýrií po pádu režimu Bašára Asada. Baerbockovou ale čekalo nemilé překvapení, když ji nový vládce země a terorista Ahmad Šara, známý pod jménem Abú Muhammad Džulání odmítl podat ruku, píše deník Bild s odkazem na agenturu Reuters.
Abou Mohammed al-Joulani, Syria's top Islamic terrorist, refuses to shake hands with German Foreign Minister Annalena Baerbock because she is a woman. pic.twitter.com/ZjdfMEU62U
— RadioGenoa (@RadioGenoa) January 3, 2025
🔴From Damascus:
— ضابط || Rojava security (@KurdIsrail) January 3, 2025
German Foreign Minister Annalena Baerbock
- There is a need for reliable security guarantees for the Kurds in Syria
- The SDF forces must be integrated into the Syrian army that will be formed pic.twitter.com/MCVFsI3egP
Baerbocková s Barrotem odcestovali do Sýrie dnes ráno poté, co byl před čtyřmi týdny definitivně svržen syrský diktátor Bašár Asad. V syrském hlavním městě Damašku chtěla Baerbocková mluvit s „novými vládci“ z džihádistické organizace Hajját Tahrír al-Šám o budoucnosti země a vztazích s Německem a EU. Jejím vůdcem je Ahmad Šara, známý pod jménem Abú Muhammad Džulání, který se údajně vzdal své minulosti teroristy. Ještě před asi třemi týdny platila na jeho dopadení vysoká milionová odměna, kterou vypsaly již před lety Spojené státy.
Na videu je vidět jak oba ministři vcházejí do paláce. Ahmad Šara si potřese rukou s Barrotem, ale představitelé HTS Baerbockové ruku nepodají. Místo toho položí ruku na svou hruď.
Později se ke skandálu vyjádřila sama zelená ministryně. "Hned jak jsem přijela, bylo mi jasné, že tady bude evidentně neobvyklé podání rukou," prohlásila až poté, když se v Německu začalo vše propírat. Kandidát na kancléře a ministr hospodářství Robert Habeck a spolustraník Baerbockové uvedl, že "kdybychom se setkali pouze s vládami, které uvažují stejně jako my, byli bychom docela sami.“ Sám ministr hospodářství způsobil v roce 2022 rozruch, když se poklonil před katarským ministrem obchodu. Přitom Katar podporuje teroristy z Hamásu a financuje Muslimské bratrstvo.
Před tímto skandálem Baerbocková navštívila bývalou mučírnu ve věznici asadovského režimu.
Jak uvedla ČTK, francouzský ministr zahraničí vyzval k politickému řešení problematiky Kurdů, kteří ovládají velkou část území na severovýchodě země. Nové syrské vedení také vybídl ke zničení zásob chemických zbraní, které nahromadil svržený režim diktátora Bašára Asada. "Francie a Německo jsou společně na straně syrského lidu v celé jeho rozmanitosti," citovala AFP šéfa francouzské diplomacie Barrota.
Podle ministryně Baerbockové mohou noví syrští vládci vyvolávat skepsi, soudit je však chce podle jejich činů. Tato očekávání zahrnují stejná práva pro ženy a muže v Sýrii, stejně jako pro všechny etnické a náboženské skupiny v zemi. "Budeme pokračovat v posuzování HTS na základě jejich činů," dodala Baerbocková. "Nesmíme ale promarnit příležitost podpořit syrský lid na této důležité křižovatce," poznamenala.