Pociťoval šest let touhu vraždit cizince, přiznal se Francouz podezřelý z vraždy Kurdů
VRAŽDA VE FRANCII
Devětašedesátiletý muž podezřelý z toho, že v pátek v Paříži zabil tři Kurdy a zranil tři další lidi, v policejní vazbě přiznal, že cítil „patologickou nenávist k cizincům“. Podle agentury AFP to dnes v tiskové zprávě uvedla pařížská prokurátorka Laure Beccuauová. Touhu "vraždit migranty, cizince" pociťoval od vloupání do svého domu v roce 2016, dodala prokurátorka.
Deník Le Figaro dnes přinesl portréty tří zavražděných. Byl to mladý zpěvák, žena, která pomáhala dalším kurdským ženám a kurdský občan, který se pravidelně účastnil akcí pořádaných v komunitním centru. V reakci na útoky se dnes stovky syrských Kurdů sešly v syrském městě Hasaká, píše AFP.
Podezřelý muž francouzské národnosti, který před odchodem do důchodu pracoval na železnici, podle agentury AFP lupiče brutálně zmlátil. "Toto vloupání vnímá jako spouštěč nenávisti k cizincům," napsala prokurátorka v tiskové zprávě. Letos v červnu byl dotyčný odsouzen k ročnímu vězení za ozbrojené násilné činy, proti čemuž se odvolal.
V pátek se podle svých slov "nejprve se zbraní a náboji vydal na pařížské předměstí Saint-Denis, aby vraždil cizince". Když však dorazil na místo, zjistil, že je tam málo lidí a že v oblečení, které má na sobě, se mu špatně opakovaně nabíjí zbraň. Proto svůj plán vzdal, řekla prokurátorka. Tuto cestu podle Beccuauové potvrzuje i jízdenka z městské dopravy a videonahrávka.
Muž se následně vrátil do domova svých rodičů v Paříži a rozhodl se, že dojde pěšky na ulici d'Enghien, kde věděl, že je kurdské komunitní centrum. V něm a v nedaleké restauraci a kadeřnictví se nakonec střelba odehrála.
Po činu byl podezřelý zadržen s kufříkem, který obsahoval velké množství nábojů. V sobotu byl z policejní vazby převezen na psychiatrické oddělení s ostrahou. Podezřelý podle prokurátorky sám o sobě uvedl, že trpí depresemi a má sebevražedné sklony.
Portréty tří zavražděných se objevovaly i v rukou demonstrantů na sobotním pochodu Paříží, píše Le Figaro. Emine Karaová připravovala z pověření Kurdské demokratické rady ve Francii (CDKF) pietní setkání k desátému výročí vraždy tří kurdských žen, jejichž těla byla v Paříži nalezena v lednu 2013. Karaová v Sýrii bojovala proti Islámskému státu, do Francie se přijela léčit, když byla zraněná v boji. Francouzské úřady podle CDKF zamítly její žádost o politický azyl.
Zpěváka a skladatele Mira Perwera útočník zabil, když obědval v restauraci nedaleko kurdského komunitního centra. Perwer podle kurdské komunity utekl do Francie a dostal v ní politický azyl, protože mu v Turecku hrozilo vězení za angažované texty písní, které se nelíbily Ankaře. Třetí oběť, 48letý Abdulrahman Kizil, trávil velkou část volného času na akcích kurdského centra.
Po sobotním průvodu zůstalo na ulici jedno ohořelé auto a tři další převrácená, hořely také popelnice. Podle stanice BFM TV několik provokatérů záměrně v blízkosti kurské akce mávalo tureckými vlajkami ve snaze vyvolat potyčky. Tři stanice metra v blízkosti demonstrace byly "z bezpečnostních důvodu" dočasně uzavřené a vlaky jimi jen projížděly.
Na severovýchodě Sýrie stovky lidí protestovaly proti "vyvražďování" Kurdů a provolávaly hesla na počest "pařížských mučedníků". Akci svolaly úřady kurdské semiautonomní oblasti, uvedla AFP.