Děti do 15 let si už energetické nápoje nekoupí, rozhodla vláda
ENERGETICKÉ NÁPOJE
Vláda podpořila zákaz prodeje energetických nápojů dětem. Kabinet vyslovil souhlasné stanovisko s návrhem skupiny poslanců, který počítá se zákazem prodeje a podávání energetických nápojů lidem mladším 15 let. Ochrana dětí před vysoce nežádoucími účinky různých povzbuzujících látek obsažených v energetických nápojích je správná myšlenka, je ale potřeba vyřešit některé technické a částečně legislativní problémy, řekl po jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
"Například nemáme v České republice dnes definovaný termín energetický nápoj," řekl ministr. V tom smyslu chce hledat legislativní, ale i věcná a technická opatření. "Nicméně možná půjdeme ještě jinou cestou a budeme se soustředit spíše na ty škodlivé látky a jejich obsah nejenom v nápojích, ale i v dalších typech potravin," dodal.
Předkladatelé zákona ze všech sněmovních stran tvrdí, že v Česku existuje problém s rizikovou konzumací energetických nápojů. "Výskyt chorob, které jsou spjaty s nadměrnou konzumací slazených nápojů, je v České republice vysoký a má stoupající trend, a to i v dětské populaci," uvedli v důvodové zprávě. Konkrétně autoři novely zmínili riziko nadváhy nebo obezity, vysokého krevního tlaku, nadměrné zubní kazivosti, depresí, nervozity, pocitů úzkosti a poruch spánku.
ČTĚTE VÍCE: Energeťáky jako cigarety? Politici tlačí na omezení prodeje mladistvým, Coca-Cola a spol. se brání
Energetické nápoje by se kromě věkového omezení také vůbec nesměly prodávat ve zdravotnických zařízeních, ve školách a školských zařízeních, v zařízeních sociálně-právní ochrany dětí a na akcích určených dětem do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví by mohlo vydat vyhlášku, kterou by určilo požadavky na složení, označování a vzhled obalů energetických nápojů. Reklama na tyto nápoje by nesměla mířit na děti a nesměla by nabádat k jejich nestřídmé konzumaci a vytvářet dojem, že jejich pití přispívá ke společenskému úspěchu nebo k řešení osobních problémů či má léčivé účinky.
Slavíme! Energeťáky už nebudou škodit dětem! 👍
— Olga Richterová - místopředsedkyně Sněmovny (@olgarichterova) November 13, 2024
Na vládě dnes prošla regulace energetických nápojů pro děti. Jsou jako cigarety - návykové a nezdravé!
Novele fandí všechny parlamentní strany. Má tak šanci prosvištět sněmovnou jako vítr.
Energetické nápoje s taurinem, kofeinem a… pic.twitter.com/QtZ0qLGCC3
Proti záměru omezení prodeje energetických nápojů se už v září postavil Svaz výrobců nealkoholických nápojů. Odmítl mimo jiné přirovnání těchto nápojů k návykovým látkám jako nevědecké a nepřijatelné. Podle svazu by byla vhodnější osvěta a edukace dětí.
Členy svazu je sedm výrobců energetických nápojů, a to Big Shock, Coca-Cola, Kofola, Maspex, Pfanner, Red Bull a Zon. Energetické nápoje nicméně prodávají pod privátními značkami také obchodní řetězce.
Na trhu je v současnosti více než 200 druhů energetických nápojů, které jsou často dostupné dětem bez jakéhokoliv omezení. Některé země však již k regulacím přistoupily. Prodej energetických nápojů mladistvým je zakázán například v Pobaltí, některých německých spolkových zemích, ve Velké Británii či nově v Polsku.