Izrael zveřejnil tajnou komunikaci a rozkazy. V Haagu se tím brání proti obvinění z genocidy
SOUD S IZRAELEM
Izrael odtajnil více než 30 oficiálních rozkazů vydaných vládními a vojenskými představiteli, které souvisejí s probíhající vojenskou operací v Pásmu Gazy. Ty podle tvrzení právníků, který židovský stát zastupují u Mezinárodního soudního dvora v Haagu, dokazují, že Izrael se systematicky snaží omezit počet civilních obětí v Gaze, píše deník The New York Times.
Proces s Izraelem uvedla v život žaloba Jihoafrické republiky, podle které invaze Pásma Gazy, ke které se Izrael uchýlil po útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na své území z října loňského roku, naplňuje znaky genocidy.
Žalobci svoji argumentaci staví primárně na výrocích některých čelních izraelských představitelů, které mají dokazovat, že zničení palestinského obyvatelstva v Pásmu Gazy je oficiální politikou státu Izrael. Mezi osoby, které jihoafrická strana cituje, patří například izraelský ministr obrany Jo'av Galant, podle kterého Izrael v Pásmu bojuje proti "lidské zvěři", v žalobě dále figuruje ministr pro kulturní dědictví Amichaj Elijahu, který navrhl na Gazu svrhnout jadernou bombu a prezident země Jicchak Herzog, podle kterého je za útok na Izrael zodpovědný "celý palestinský národ".
Zveřejněním dosud utajené interní komunikace chce izraelská obhajoba soud přesvědčit, že veřejné výroky jednotlivých politiků se nutně neshodují s oficiálními rozkazy, které vydává válečný kabinet a velení armády. Z dokumentů má naopak vyplývat, že v praxi se Izrael snaží dopad války na obyvatele Gazy co nejvíce omezit.
"Premiér opakovaně zdůrazňoval potřebu výrazně zvýšit objem humanitární pomoci směřující do Pásma Gazy," píše se tak v jednom ze zveřejněných zápisů ze zasedání izraelské vlády. Premiér Netanjahu podle dalších odtajněných dokumentů v několika případech nařídil civilistům v Gaze zaslat dodávky paliva, vody a zdravotnických potřeb. Vládní kabinet měl prý projednávat i možnost vytvoření polních nemocnic, které by v Pásmu provozovaly třetí země. Jedna ze zvažovaných variant počítala i se zakotvením nemocniční lodi u pobřeží palestinské exklávy.
Soud v Haagu nejprve určí, zda existuje důvodné podezření, že se Izrael genocidy dopouští. Pokud tento prvotní verdikt bude kladný, soudci zřejmě také vyzvou k zastavení vojenských operací. Očekává se, že k tomuto předběžnému rozhodnutí soud dospěje relativně rychle, možná již tento týden. O tom, zda dosavadní kroky izraelské armády a tamního politického vedení naplňují skutkovou podstatu genocidia, však soud definitivně rozhodne v horizontu měsíců, či spíše let.